25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 3 Οκτωβρίου 2020 - 21:23

-Χ-άρηκε ο Παναιτωλικός...

Αν και με 10 παίκτες από το 17ο λεπτό, πήρε την ισοπαλία κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης (1-1)

Ισοπαλία που μοιάζει με νίκη... Ο Παναιτωλικός έχει κάθε λόγο να αισθάνεται ικανοποιημένος με το σαββατιάτικο (3/10) εντός έδρας 1-1 ενάντια στον Αστέρα Τρίπολης για την 4η «στροφή» της Σούπερ Λίγκας 1, καθώς από το 17' αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο και δεν λύγισε στο αριθμητικό του μειονέκτημα.

Μάλιστα, η ομάδα του Μάκη Χάβου ισορρόπησε απόλυτα το ματς στο β' ημίχρονο και είχε και μία, δύο καλές ευκαιρίες για να πάρει και το τρίποντο, μετρώντας έτσι 2 βαθμούς στην 9η θέση.

Ο Αριγίμπι αναστάτωσε αρκετά την άμυνα των Αρκάδων, που θα πρέπει να προβληματιστούν για το ότι δεν κατάφεραν να φύγουν με το διπλό από το Αγρίνιο, έχοντας για περισσότερα από 70 λεπτά ποδοσφαιριστή παραπάνω στον αγωνιστικό χώρο.

Μουνάφο και Μπαράλες ξεχώρισαν για την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς, που έχει 4 πόντους στην 7η θέση, όσους και ο Βόλος.

Έδειξαν χαρακτήρα οι Αγρινιώτες...

Οι Πελοποννήσιοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα, είχαν δοκάρι με τον Μουνάφο στο 7' και η αποβολή του Βάντερσον δέκα λεπτά αργότερα (ο διαιτητής Ευαγγέλου υπέδειξε λανθασμένα πέναλτι στην αρχή για την ανατροπή στον Κρέσπι εκτός περιοχής και τον έσωσε από την γκάφα το VAR) φάνηκε ότι θα έκανε πολύ εύκολη την αποστολή τους.

Ωστόσο, οι Αγρινιώτες ήταν καλά τακτοποιημένοι στα μετόπισθεν, έκοψαν τη φόρα του Αστέρα και παραλίγο να ανοίξουν το σκορ στο 42' με τον Αριγίμπι, που νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Παπαδόπουλο.

Στο 45'+1, πάντως, ο Μπαράλες με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ σε καίριο χρονικά σημείο, ωστόσο τα «καναρίνια» έδειξαν χαρακτήρα στην επανάληψη, για να ισοφαρίσουν με τον Αριγίμπι στο 54' (ίσως βρήκε και στον Μάζουρεκ η μπάλα μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του πρώτου).

Ήταν ένα γκολ που μπλόκαρε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μετά το 60' δεν έδειχναν να έχουν τον τρόπο για να βρουν το γκολ της νίκης.

Και, αντίθετα, ο Παναιτωλικός με Λιάβα και Καρασαλίδη θα μπορούσε σε δύο περιπτώσεις να κάνει και την ανατροπή, αν και βέβαια το τελικό 1-1 δεν τον αφήνει σε καμία περίπτωση δυσαρεστημένο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ευαγγέλου του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς την Κουρομπύλια του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής και τον Στεφανή του Συνδέσμου Καρδίτσας. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Σκουλάς του Συνδέσμου Θεσσαλίας και βοηθός ο Μπαλτάς του Συνδέσμου Αχαΐας.

Κίτρινες: 53' Αντζουλάς.

Kόκκινες: 17' Βάντερσον.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Kνετ, Τζανακάκης (70' Μεντίνα), Βάντερσον, Καρασαλίδης, Λιάβας, Τσιγγάρας (70' Ταχάρ), Ντάλσιο, Αριγίμπι, Ντίας, Μάζουρεκ (84' Μεντόσα), Ματσόλα (90'+1 Βέργος).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Πασαλίδης, Αντζουλάς, Βαλιέντε (80' Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Ριέρα (80' Γκόμες), Σίτο (69' Αλί Μπαμπά), Κρέσπι (69' Τιλίκα), Μπαράλες.