16/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 8 Ιουλίου 2020 - 23:32

Αποτελεσματική η ΑΕΚ και το… σεντόνι πιο κοντά

«Καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο η Ένωση, 2-0 τον ΟΦΗ και ξέφυγε τέσσερις βαθμούς από τον ΠΑΟΚ * Δοκάρι είχαν οι Κρητικοί που πάλεψαν στο δεύτερο μέρος

Με μοναδικό στόχο να πετύχει ακόμα μία νίκη και να κάνει ακόμα ένα βήμα προς την κατάληψη της δεύτερης θέσης μπήκε η ΑΕΚ στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ την Τετάρτη (8/7) στο ΟΑΚΑ για την 7η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «κιτρινόμαυροι» όντας αποτελεσματικοί πήραν τους τρεις βαθμούς απέναντι στον ΟΦΗ με 2-0 σκοράροντας ισάριθμα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, στις δύο μοναδικές τους φάσεις. Έτσι η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα ανέβηκε στους 65 βαθμούς και αύξησε κατά τέσσερις τη διαφορά της από τον ΠΑΟΚ μετά το 0-0 του «Δικεφάλου του Βορρά» με τον Παναθηναϊκό.

Ουσιαστικά το ματς στο Μαρούσι είχε κριθεί σε μεγάλο ποσοστό από το πρώτο μέρος, με τον ΟΦΗ πάντως να προσπαθεί στο δεύτερο 45λεπτο να σκοράρει και να μπει ξανά στο ματς με την ομάδα του Σίμου να έχει δοκάρι, αλλά να μην αποφεύγει την ήττα παραμένοντας στην έκτη θέση με 36 βαθμούς στο -2 από τον Άρη τον οποίο θα υποδεχτεί το Σάββατο (11/7).

Μέτριο το πρώτο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να έχει υπομονή, επιμονή και αποτελεσματικότητα καταφέρνοντας με μόλις δύο ευκαιρίες να φτάσει σε ισάριθμα τέρματα κάνοντας τη ζωή της πιο… εύκολη. Από την άλλη ο ΟΦΗ έπαιζε με σχεδόν όλη την ομάδα πίσω από τη σέντρα, περιμένοντας να βρει κάποια ευκαιρία για να ξεμυτίσει, όμως αυτή δεν του την πρόσφεραν οι παίκτες των «κιτρινόμαυρων».

Στο δεύτερο 45λεπτο ο ΟΦΗ έστειλε… προειδοποίηση με το δοκάρι, όμως στη συνέχεια παρότι το πάλεψε για να μειώσει το σκορ, είδε τους «κιτρινόμαυρους» να χάνουν ευκαιρίες για τρίτο τέρμα και τον Γουάλι να σώζει όποτε χρειάστηκε την εστία του.

Η «Ένωση» στην πρώτη της ευκαιρία στο 19’ πήρε το προβάδισμα με τον Ολιβέιρα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του Περδίκη, που πλήρωσε την απειρία του, με τον Πορτογάλο να πλασάρει τον Γουάλι για το 1-0.

Μετά το γκολ, οι γηπεδούχοι ουσιαστικά απελευθερώθηκαν, ενώ ο ΟΦΗ αναγκάστηκε να βγει μπροστά και παραλίγο ο Περδίκης στο 39’ να διορθώσει το λάθος του, όμως η κεφαλιά του πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Τελικά, στο 45’ η ΑΕΚ έφτασε στο 2-0 με τον Λιβάγια που εκτέλεσε φάουλ, ο Σβάρνας μπήκε στην πορεία της μπάλας και τη βρήκε τόσο, όσο χρειάστηκε για να της αλλάξει πορεία και να καταλήξει στα δίχτυα του Γουάλι.

Οι αλλαγές του Γιώργου Σίμου στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βελτίωσαν τον ΟΦΗ και ένας εξ αυτών που μπήκε ο Μεγιάδο απείλησε στο 52’ αλλά ο Μπάρκας όντας σε ετοιμότητα μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 65’ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία των Κρητικών με τον κορυφαίο παίκτη τους τον Σακόρ να πιάνει ωραίο σουτ με τον Μπάρκα να διώχνει ενστικτωδώς σε κόρνερ, ενώ η μπάλα βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι.

Η ΑΕΚ αφυπνίστηκε με το ξεκίνημα του ΟΦΗ και ένα λεπτό μετά από ωραία συνεργασία των παικτών της, ο Αραούχο βγήκε τετ-α-τετ με τον Γουάλι ο οποίος με τα πόδια έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Το ματς απέκτησε ρυθμό και χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν είτε για το 2-0 από την πλευράς της Ένωσης, είτε για τη μείωση του σκορ από τους Ηρακλειώτες.

Έτσι, στο 69’ ο Μπράουν είχε πλασέ με τη μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Μπάρκα, με την ΑΕΚ να απαντά στο 74’ όμως ο Γουάλι έσωσε την εστία του στο σουτ του Παουλίνιο. Τρία λεπτά μετά ο πορτιέρο του ΟΦΗ σταμάτησε και πάλι την προσπάθεια του Πορτογάλου, με το κρεσέντο των ευκαιριών να ολοκληρώνεται στο 81’ με τη διπλή της ΑΕΚ, με Βέρντε το σουτ του οποίου σταμάτησε ο Γουάλι και στην επαναφορά αυτό του Σαμπανάτζοβιτς που πέρασε άουτ.

Κορυφαίοι για την ΑΕΚ οι Παουλίνιο, Ολιβέιρα, Βέρντε και Σβάρνας, ενώ από πλευράς ΟΦΗ οι Γουάλι, Σακόρ, Μεγιάδο.

Κίτρινες: 49’ Οικονόμου, 57’ Μάνταλος, 85’ Τσιγκρίνσκι - 24’ Περδίκης, 43’ Στάικος

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας), Δημητριάδης (Μακεδονίας), 4ος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), AVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας).

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Παουλίνιο, Λόπες, Οικονόμου, Σβάρνας, Σιμόες, Μάνταλος (80’ Σαμπανάτζοβιτς), Κρίστισιτς (80’ Τσιγκρίνσκι), Αλμπάνης (27’ λ.τρ. Βέρντε), Λιβάγια (59’ Σιμάνσκι), Ολιβέιρα (59’ Αραούχο).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι, Μπράουν, Μπολάκης, Βαφέας, Περδίκης (46’ Νάστος), Γιαννούλης (82’ Σουρνάκης), Βίκτορ, Σακόρ, Στάικος (46΄Μεγιάδο), Ναμπί (60’ Βαζ), Μάνος (46’ Φιγκεϊρέντο).