25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 13 Ιουνίου 2020 - 21:33

Δίκαιη «μοιρασιά» για Ατρόμητο και Λαμία

Χωρίς νικητή (1-1) έληξε η αναμέτρηση του Περιστερίου * Ζήτησαν πέναλτι οι γηπεδούχοι, που είχαν και δοκάρι * Φωνές και από τους Φθιώτες για τη διαιτησία

Ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν... Κόντρα Ατρομήτου και Λαμίας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1, είχε το μενού το Σάββατο (13/6). Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο Περιστέρι και αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.

Εμφανώς επηρεασμένοι από την αγωνιστική απραξία των τελευταίων μηνών λόγω του κορωνοϊού, Περιστεριώτες και Φθιώτες παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με στόχο τη νίκη.

Και μπορεί η όρεξη για το τρίποντο να ήταν άφθονη ωστόσο η κούραση ήταν εκείνη που στο τέλος κυριάρχησε και τους κράτησε δίκαια στην ισοπαλία.

Με το αποτέλεσμα αυτό, οι γηπεδούχοι πήγαν στους 33 βαθμούς και έπιασαν τον Αστέρα Τρίπολης στην έβδομη θέση, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο, ενώ η ομάδα του Άκη Μάντζιου ακολουθεί κατά πόδας με 31.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τόσο ο Ατρόμητος όσο και η Λαμία διαμαρτύρονται για τη διαιτησία του Τάση. Οι μεν Περιστεριώτες για ένα πέναλτι στο 32' (τόσο ο ρέφερι Τάσης όσο και οι VARίστες είπαν ότι δεν υπήρξε παράβαση), ενώ οι φιλοξενούμενοι για το γκολ των Περιστεριωτών.

Μία μετριότητα ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μην έχουν ρυθμό, να υποπίπτουν σε σωρεία λαθών αλλά να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα από στατικές φάσεις. Στο 32' ο Ρισβάνης ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Νιάσε όμως τόσο ο διαιτητής Τάσης όσο και οι VARίστες είπαν «παίζετε». Και έπειτα από ένα 40λεπτο χωρίς την παραμικρή ευκαιρία, στο 43' η Λαμία ευτύχησε να ανοίξει τον σκορ όταν από εκτέλεση κόρνερ του Βιγιάλμπα, ο προωθημένος Αντέτζο έγραψε το 0-1. Η απάντηση των Περιστεριωτών ήταν άμεση. Στο 45+5' ο Γκάλο με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1, σε μία φάση όμως που οι Φθιώτες διαμαρτυρήθηκαν ορθώς ότι δεν υπήρχε παράβαση.

Ίδια γεύση και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους δύο αντιπάλους να επιδίδονται σε... κλωτσοσκούφι. Αξίζει να σημειωθεί πως η μοναδική κλασική ευκαιρία σημειώθηκε στο 84' και ανήκει στον Ατρόμητο, με την κεφαλιά του Ρισβάνη να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Γκάλο ήταν ο καλύτερος των γηπεδούχων ενώ θετικός ήταν και ο Γούτας. Από πλευράς Φθιωτών, Σκόνδρας και Νιάσε μοιράζονται τον τίτλο του πολυτιμότερου, με τους Αντέτζο και Βύντρα να είναι επίσης σταθεροί στα μετόπισθεν.

Διαιτητής ήταν ο Τάσης (Ηπείρου), με βοηθούς τους Μωϋσιάδη (Ηπείρου) και Κόλλια (Ηπείρου). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) και AVAR ο Νικολαΐδης (Μακεδονίας). Τέταρτος ήταν ο Κατσικογιάννης (Ηπείρου).

Κίτρινες: 14' Μανούσος - 17' Νιάσε, 79' Σασί

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γκάλο, Γούτας, Ρισβάνης, Κιβρακίδης, Χαρίσης (46' Ούμπιντες), Μπουσούλατζιτς, Ντε Πο (65' Βέλλιος), Νταβιώτης (46' Ενσικουλού), Ανδρούτσος (74' Ραμπέγιο), Μανούσος (87' Γιακουμάκης).

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Κάχριμαν, Σκόνδρας, Βύντρα, Αντέτζο, Βάντερσον, Νιάσε, Μπεχαράνο (63' Μπιανκόνι), Σασί (89' Σάλιακας), Ρόμανιτς (90+4' Τζανετόπουλος), Βιγιάλμπα (64' Μπουλούλης), Καραμάνος (46' Βασιλόγιαννης).