29/03/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 8 Ιουνίου 2020 - 21:59

Εύκολα και απλά η Λαμία απέδειξε ότι δεν είναι για πλέι άουτ

Η ομάδα του Μάντζιου με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο επικράτησε με 2-0 του Παναιτωλικού και έπιασε στους 30 πόντους την ΑΕΛ * Ζορίζονται ακόμα περισσότερο οι Αγρινιώτες

Ήξερε ότι έχασε την είσοδό της στα πλέι οφ στις λεπτομέρειες και σε κάποιες γκέλες που της στοίχισαν με αποτέλεσμα να… μπει στο… δεύτερο μέρος του βαθμολογικού πίνακα και να παίξει στα πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1.

Ο λόγος για τη Λαμία η οποία το βράδυ της Δευτέρας (8/6) έκανε ιδανική εκκίνηση καθώς επικράτησε στην έδρα της με 2-0 του Παναιτωλικού, παίζοντας απλά και ουσιαστικά και πετυχαίνοντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου, έφτασε τους 30 πόντους, έπιασε την ΑΕΛ, και πλέον κοιτά να τερματίσει όσο μπορεί ψηλότερα και γιατί όχι να μην… ισοφαρίσει την καλύτερη της θέση στη μεγάλη κατηγορία που είναι η 7η.

Από την άλλη ο Παναιτωλικός δεν έδειξε σε σχεδόν κανένα σημείο του αγώνα ότι θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλό πέρα από κάποιες εξάρσεις που είχε με τον Ρόσα και με 17 βαθμούς βλέπει τα πράγματα να ζορίζουν ειδικά μετά τη νίκη του Πανιωνίου το Σάββατο (6/6) απέναντι στο Βόλο.

Η μη αγωνιστική δραστηριότητα μπορούμε να πούμε ότι κάπως επηρέασε τις δύο ομάδες που δεν μπήκαν «ζεστά» στο ματς, με τους γηπεδούχους πάντως να πατούν καλύτερα, να είναι άριστα στημένοι στον αγωνιστικό χώρο από τον Άκη Μάντζιο και να δικαιώνονται λίγο πριν το ημίωρο με το τέρμα του Βιγιάλμπα.

Ο Παναιτωλικός είχε κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις προς την εστία του Κάχριμαν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία κρατούσε άνετα το υπέρ της 1-0 και είχε τις… απαντήσεις όταν πήγαιναν να δημιουργήσουν κάτι καλό τα «καναρίνια». Τελικά το 2-0 με τον Μπιανκόνι, που σκόραρε δευτερόλεπτα αφότου μπήκε στο ματς, έκρινε τα πάντα στο ΔΑΚ Λαμίας.

Στο 15’ ο Βιγιάλμπα άγγιξε το γκολ για τους «κυανόλευκους», όμως ο Φερνάντες του είπε «όχι», με τον Παναιτωλικό να… απαντά στις ευκαιρίες με το ωραίο σουτ του Ρόσα στο 28’ και τον Κάχριμαν να αποκρούει τη μπάλα παρότι αυτή βρήκε στον Βύντρα και θα μπορούσε να τον αιφνιδιάσει.

Ένα λεπτό μετά το σκορ άνοιξε και ήταν για τους γηπεδούχους… Μετά από ωραία προσπάθεια του Αραβίδη που βγήκε μπροστά από τον Μαλή, την κατάλληλη στιγμή γύρισε τη μπάλα στον Βιγιάλμπα ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 1-0.

Το γκολ αυτό έμελλε να ανοίξει το ματς και να χαθούν εκατέρωθεν ευκαιρίες, για τους γηπεδούχους με την κεφαλιά του Νιάσε στο 32’ και για τους φιλοξενούμενους αρχικά με την κεφαλιά του Σιέστεντ στο 38’ που πέρασε άουτ και το κοντινό πλασέ του Ντάουντα στο 41’ που απέκρουσε σε κόρνερ ο Κάχριμαν.

Οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με τη Λαμία να προηγείται 1-0 καθώς στο πλασέ του Ρόμανιτς στο 43’ για τη Λαμία η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε και η κεφαλιά του Μαλή στο 45’ μετά την εκτέλεση φάουλ του Άλβαρες.

Στο δεύτερο 45λεπτο τα πολλά λάθη και οι δυνατές μονομαχίες είχαν ως αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός του αγώνα με τους Φθιώτες να κρατούν άνετα το υπέρ τους 1-0 και τους Αγρινιώτες να θέλουν αλλά να μη μπορούν…

Τα πάντα κρίθηκαν στο 78’ όταν και η Λαμία έφτασε στο δεύτερο τέρμα της. Ο Μπεχαράνο με ωραίο στοπάρισμα και γύρισμα της μπάλας στον Μπιανκόνι ο τελευταίος με ιδανικό τελείωμα, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, έκανε το 2-0. Το σκορ δεν άλλαξε ως το φινάλε με τη Λαμία να παίρνει ακόμα μία νίκη στην έδρα της.

Κορυφαίοι για τους νικητές, χωρίς πάντως να υστερήσει κάποιος, οι Αραβίδης, Νιάσε, Βιγιάλμπα και Μπιανκόνι, ενώ από πλευράς ηττημένων οι Ρόσα και Μαλής προσπάθησαν για το καλύτερο...

Κίτρινες: 57’ Σκόνδρας, 66’ Μπουλούλης – 23΄ Ντάουντα, 74’ Μαλής

Διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας), Βοηθοί: Φωτόπουλος (Αθηνών), Παπαδάκης (Ηρακλείου), 4ος: Καραντώνης (Ημαθίας), VAR: Φωτιάς (Πέλλας), AVAR: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας).

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Κάχριμαν, Βάντερσον, Αντέτζο, Βύντρα, Ρόμανιτς, Σκόνδρας, Μπεχαράνο (87’ λ.τρ. Πλιάτσικας), Νιάσε (76’ Δημούτσος), Βασιλόγιαννης (76’ Μπιανκόνι), Βιγιάλμπα (55’ Μπουλούλης), Αραβίδης (55’ λ.τρ. Καραμάνος).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Φερνάντες, Ντίας, Ντάουντα (89’ Ντουάρτε), Άλβαρες, Μουνιέ (71’ Μπαΐροβιτς), Κέβιν (71’ Λουσέρο), Σίεστεντ (46’ Λιάβας), Μαλής, Τσιγγάρας (71’ Αριγίμπι), Ρόσα, Τζανακάκης.