28/03/2024
Κύπελλο τρίτης κατηγορίας | Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2017 - 20:09

Μεγάλη πρόκριση για την Αχαϊκή

Τα «καναρίνια» επιβλήθηκαν με 3-2 της Παναχαϊκής στα πέναλτι

Τι ματς και αυτό! Υπό την παρουσία 3.000 και πλέον θεατών διεξήχθη την Τετάρτη (22/02) ο τελικός Κυπέλλου αναφορικά με τον 3ο όμιλο στη Γ’ Εθνική. Η Αχαϊκή προκρίθηκε στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης μετά τη σπουδαία νίκη που προέκυψε στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 3-2 έπειτα από ένα «άκαρπο» ματς σε κανονική διάρκεια και ημίωρη παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα μετριότατο ματς από πλευράς ποιότητας. Βέβαια, οι εντάσεις και οι δυνατές διεκδικήσεις της μπάλας αποτελούσαν αναφαίρετο στοιχείο ενός πραγματικού ντέρμπι ανάμεσα στις δύο πατρινές συμπολίτισσες. Η Αχαϊκή πατούσε καλύτερα στο πρώτο 20λεπτο δημιουργώντας μία πολύ σημαντική φάση.

Ήταν το 16ο λεπτό, όταν ο Μικελάτος αστόχησε με κοντινή κεφαλιά. Ωστόσο, οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν αμέσως μετά. Η Παναχαϊκή αντέδρασε καθώς ο Γκίνο εξαπέλυσε φοβερό βολέ που εξουδετερώθηκε από τον Δρακόπουλο στο 29ο λεπτό! Κατόπιν, ο Μακρυδημήτρης πήρε μία κεφαλιά έπειτα από μία εκτέλεση κόρνερ με τους φιλοξενούμενους να διώχνουν πάνω στη γραμμή στο 32’.

Τα αριθμητικά δεδομένα άλλαξαν λόγω αποβολής του Γκίνο με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 34ο λεπτό. Εντούτοις, η Παναχαϊκή βρέθηκε ξανά κοντά στο γκολ, αλλά ο Δρακόπουλος αποσόβησε τον κίνδυνο σε νέα κεφαλιά του Μακρυδημήτρη σε εκτέλεση κόρνερ του Μπουρλάκη στο 39’!

Η Αχαϊκή επιδίωξε να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό. Κάτι τέτοιο ουδέποτε αποτυπώθηκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο για ν’ ακολουθήσει αποβολή του Ντάζου με απευθείας κόκκινη κάρτα (!) έπειτα από σκληρό μαρκάρισμα στον Τσαφταρίδη στο 59ο λεπτό.

Με αναπτερωμένο ηθικό εμφανίστηκε η Παναχαϊκή δημιουργώντας δύο μεγάλες ευκαιρίες σε διάστημα δευτερολέπτων. Αρχικά, μία εκτέλεση του Μπουρλάκη κατέληξε άουτ (74’) με τον Σιαλμά να αστοχεί με κοντινό σουτ ολομόναχος έπειτα από «κούρσα» του Βλάχου από δεξιά ο οποίος σέντραρε υποδειγματικά.

Σαν να μην έφτανε αυτό ακολούθησε παρόμοια φάση στο 83ο λεπτό, αλλά ο Δρακόπουλος έδειξε παροιμιώδη ψυχραιμία μπλοκάροντας τη μπάλα. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου οι δύο αντίπαλοι επικεντρώθηκαν στη διαφύλαξη του μηδενός στα μετόπισθεν.

Κάτι τέτοιο συνέβη πράγματι και οι δύο αντίπαλοι οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Σε μεγάλο πρωταγωνιστή του αγώνα εξελίχθηκε ο Δρακόπουλος αποκρούοντας εκτελέσεις των Σπανού και Βλάχου με την Αχαϊκή να επικρατεί με 3-2 στην ψυχοφθόρο διαδικασία. Και όλα αυτά έγιναν, ενώ η Παναχαϊκή προηγούταν με 2-0 χάρη στις εύστοχες εκτελέσεις των Αργυρόπουλου και Μπουρλάκη.

Ο άλλοτε Πρωταθλητής Ευρώπης, Κώστας Χαλκιάς είχε αποκρούσει εκτέλεση του Κωνσταντινόπουλου με το σκορ να βρίσκεται στο 1-0. Για την Αχαϊκή βρήκαν δίχτυα οι Λαμπρόπουλος και Αποστολόπουλος, ενώ ο Μπιτσάκος είχε αστοχήσει ενδιάμεσα με τον Κωστούλα να «γράφει» το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χαλκιάς, Βλάχος, Τσαφταρίδης, Δημητρίου, Μακρυδημήτρης, Γκίνο, Στεργίδης (79' Μαστραντωνάκης), Μπιτσάκος, Ελευθεριάδης (104’ Αργυρόπουλος), Μπουρλάκης, Σιαλμάς (98’ Σπανός).

ΑΧΑΪΚΗ (Αλέξανδρος Γαβριλόπουλος): Δρακόπουλος, Ντάζος, Στεφανόπουλος, Ρίλντι, Κωνσταντινόπουλος, Σπυρόπουλος (67' Πετρόπουλος), Γεωργόπουλος, Κωστούλας, Μικελάτος (37’ λ.τρ. Αγγελόπουλος), Λαμπρόπουλος.