29/03/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2016 - 01:20

Ξεμπούκωσε με πεντάρα η Εθνική ποδοσφαίρου γυναικών

Η Ελλάδα επιβλήθηκε με 5-1 της Κύπρου σε φιλικό ματς στην Κομοτηνή

Με επιθετικό πλουραλισμό εμφανίστηκε η Εθνική ποδοσφαίρου γυναικών, η οποία νίκησε με το ευρύ 5-1 την Κύπρο στο ΔΑΚ Κομοτηνής την Τετάρτη (23/11) σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας.

Η Ελλάδα ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και επέβαλε από νωρίς το ρυθμό της ανοίγοντας το σκορ στο 7’ με την Κοκοβιάδου για να γράψει το 2-0 στο 15’ η Σιδηρά.

Οι Κύπριες μείωσαν στο 38’ με τη Γιάννου, αλλά τα κορίτσια του Δήμου Κάβουρα είχαν… κέφια και στο β’ ημίχρονο με αποτέλεσμα να σκοράρουν άλλες τρεις φορές. Η αρχή έγινε με τη Νάτη στο 46’, ακολούθησε η Κοκοβιάδου στο 59’ και το… κερασάκι στην τούρτα της νίκης γοήτρου ήρθε από τη Σπυριδωνίδου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΕΛΛΑΔΑ (Δήμος Κάβουρας): Πελετίδου (80' Παπακωνσταντίνου), Κακαμπούκη (68' Μάρκου), Κυδωνάκη (75' Σπυριδωνίδου), Κοκοβιάδου, Σιδηρά (65' Τ.Γεωργίου), Χατζηγιαννίδου, Παντελιάδου (68' Μωραΐτου), Δημητρίου, Α.Παπαδοπούλου, Κωτσάκη (75' Πύθουλα), Νάτη (65' Κόντου).

ΚΥΠΡΟΣ (Άνδρος Βασιλείου): Χρήστου, Ιωάννου (75' Νεοφύτου), Παφίτη, Γιάννου (75' Ξενοφώντος), Βιολάρη, Μιχαήλ, Αντωνίου (65' Ιωνά), Χρυσοστόμου (65' Νεάρχου), Σ. Παπαδοπούλου, Ξ. Γεωργίου (68' Λ. Αντωνίου), Σάββα (68' Μ. Γεωργίου).

*Ελλάδα και Κύπρος θα αναμετρηθούν σε νέο τεστ την Παρασκευή (25/11).

-ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: thrakisports.gr