3
24:47

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό ξημέρωμα από το a-sports.gr.

24:46

Η Ισπανία θα είναι η αντίπαλος της ομάδας του Βλαντιμίρ Πέτκοβιτς στα προημιτελικά.

24:46

Οι Ελβετοί πανηγυρίζουν, αφήνουν εκτός τη Γαλλία που είχε μοιραίο τον Εμπαπέ.

24:45

Ο Εμπαπέ εκτελεί αλλά ο Ζόμερ αποκρούει.

24:44

Ο Μεχμέντι στέλνει στην αντίθετη γωνία τον Γιορίς και κάνει το 4-5.

24:43

Εύστοχος και ο Κιμπεμπέ, 4-4.

24:42

Εκτελεί ο Βάργκας, αποκρούει ο Γιορίς αλλά η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα. 3-4.

24:42

Εύστοχος και ο Τουράμ για τους Γάλλους, 3-3.

24:40

Ακάντζι από την άσπρη βούλα, χαμηλά και αριστερά και μέσα για το 2-3.

24:36

Εκτελεί το πρώτο πέναλτι ο Γκαβράνοβιτς και 0-1.

24:36

Πρώτη θα εκτελέσει η Ελβετία και δεύτερη η Γαλλία.

24:32

Γαλλία και Ελβετία στο 3-3 και θα πάμε στη διαδικασία των πέναλτι.

24:32

Τέλος παράτασης.

24:31

119’: Γέμισμα του Κιμπεμπέ, κεφαλιά του Ζιρού στο ύψος του πέναλτι στην αγκαλιά του Ζόμερ.

24:30

Δύο λεπτά ακόμα για τη λήξη και όλα δείχνουν πως οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι.

24:23

111': Τουράμ αντί Κομάν για τη Γαλλία.

24:22

110': Ευκαιρία για τη Γαλλία. Τρομερή κάθετη του Πογκμπά, ο Εμπαπέ από το ύψος της μικρής περιοχής και πλάγια αριστερά σημαδεύει την εξωτερική πλευρά των πλαϊνών διχτύων.

24:20

109': Πλασέ του Εμπαπέ με το αριστερό μέσα από το ημικύκλιο, λίγο δίπλα από την αριστερή κάθετη δοκό του Ζόμερ.

24:19

108': Κίτρινη κάρτα στον Ακάντζι.

24:16

106': Αρχίζει το β' ημίχρονο της παράτασης.

24:15

Ανάσες και οδηγίες στους παίκτες των δύο ομάδων.

24:14

Ημίχρονο στην παράταση, με το 3-3 να παραμένει.

24:13

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

24:10

103': Κόρνερ για την Ελβετία από τα αριστερά, δεν φέρνει κάποιο όφελος.

24:09

101': Μονοκόμματο σουτ Σισοκό από τα όρια της περιοχής και δεξιά, ψηλά άουτ.

24:04

96’: Έκτη και τελευταία αλλαγή για τους Ελβετούς. Ο Σχαρ αντικαθιστά τον Σεφέροβιτς.

24:02

95': Ευκαιρία για τη Γαλλία, με τον Παβάρ να κατεβάζει και να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι και τον Ζόμερ να διώχνει με το ένα χέρι σε κόρνερ που δεν αποφέρει κάτι.

24:01

94’: Αλλαγή για τη Γαλλία. Ζιρού αντί Μπενζεμά.

24:01

93': Εκτελείται το κόρνερ από τον Βάργκας, γύρισμα του Μεχμέντι στο πρώτο δοκάρι, δεν αιφνιδιάζεται ο Γιορίς και μπλοκάρει.

23:59

92': Κόρνερ για την Ελβετία από τα δεξιά.

23:58

91': Κίτρινη κάρτα στον Παβάρ.

23:57

91': Ξεκινάει η παράταση.

23:56

19-8 οι τελικές υπέρ των Γάλλων.

23:52

Λήξη κανονικής διάρκειας, Γαλλία - Ελβετία 3-3 και πάμε σε παράταση.

23:52

90+4': ΔΟΚΑΡΙ για τη ΓΑΛΛΙΑ! Ο Κομάν σουτάρει με δύναμη μέσα από την περιοχή και αριστερά, στη συμβολή των δοκών η μπάλα.

23:49

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

23:49

Ο Γκαβράνοβιτς δέχεται τρομερή πάσα από τον Τζάκα, ντριμπλάρει τον Κιμπεμπέ και με σουτ από το ύψος της περιοχής νικά τον Γιορίς ισοφαρίζοντας σε 3-3.

23:48

90': ΓΚΟΛ για την ΕΛΒΕΤΙΑ!

23:46

88': Κίτρινη κάρτα στον Κομάν.

23:46

88’: Αλλαγή για τη Γαλλία. Έξω ο Γκριεζμάν για να μπει ο Σισοκό.

23:45

87’: Πέμπτη αλλαγή για την Ελβετία, με τον Μεχμέντι να παίρνει τη θέση του Ροντρίγκες.

23:43

85’: Ο Γκαβράνοβιτς σκοράρει από κοντά αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ. Ήταν λίγο πιο μπροστά ο Ελβετός επιθετικός.

23:40

Ο Εμπαμπού σεντράρει από τα δεξιά, ο Σεφέροβιτς στην καρδιά της γαλλικής άμυνας παίρνει την κεφαλιά και μειώνει σε 3-2.

23:39

81': ΓΚΟΛ για την ΕΛΒΕΤΙΑ!

23:37

80’: Ακόμα δύο αλλαγές για την Ελβετία. Φάσναχτ αντί Ζούμπερ και Βάργκας αντί Εμπολό.

23:35

77': Σουτ Κομάν απέξω, μαζεύει ο Ζόμερ.

23:34

77': Κίτρινη κάρτα στον Τζάκα.

23:33

Ο Πογκμπά πιάνει ένα φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή, στέλνει τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Ζόμερ και κάνει το 3-1. Φανταστικό τέρμα από τον Γάλλο μέσο.

23:32

75': ΓΚΟΛ για τη ΓΑΛΛΙΑ!

23:31

73’: Διπλή αλλαγή για την Ελβετία. Γκαβράνοβιτς αντί Σακίρι και Εμπαμπού αντί Βίντμερ.

23:26

69': Κόρνερ για τους Γάλλους από τα αριστερά, βγάζει στο πρώτο δοκάρι ο Σεφέροβιτς.

23:19

62': Κίτρινη κάρτα στον Ροντρίγκες.

23:17

Ωραία συνεργασία των «τρικολόρ», με τον Γκριεζμάν να γυρίζει στον Μπενζεμά που από κοντά με το κεφάλι στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

23:16

59': ΓΚΟΛ για τη ΓΑΛΛΙΑ!

23:15

Ο Εμπαπέ περνά κάθετα στον Μπενζεμά, που κατεβάζει με εκπληκτικό τρόπο τη μπάλα και με πλασέ εκτελεί τον Ζόμερ γράφοντας το 1-1.

23:15

57': ΓΚΟΛ για τη ΓΑΛΛΙΑ!

23:14

56': Ευκαιρία για τη Γαλλία! Ο Εμπαπέ πλασάρει με το δεξί μέσα από την περιοχή και αριστερά, μόλις άουτ η μπάλα.

23:12

54': Ο Ροντρίγκες εκτελεί το πέναλτι στα αριστερά, πέφτει σωστά ο Γιορίς και αποκρούει.

23:11

Υπάρχει ανατροπή και το δίνει ο Ραπαλίνι!

23:11

52’: Πάει να τσεκάρει το VAR ο διαιτητής για πιθανό πέναλτι του Βαράν στον Ζούμπερ.

23:08

50': Ο Εμπολό μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά και κάνει το γύρισμα όμως ο Παβάρ σώζει πριν ο Σεφέροβιτς σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

23:04

47': Χαμηλό σουτ του Γκριεζμάν από μακριά, δύο μέτρα δίπλα από την αριστερή κάθετη δοκό του Ζόμερ που ήλεγχε τη φάση.

23:03

46': Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο.

23:03

Κομάν αντί Λενγκλέ η πρώτη αλλαγή της Γαλλίας.

22:48

Η Ελβετία προηγείται με 1-0 της Γαλλίας χάρη στο γκολ του Σεφέροβιτς στο 15'.

22:47

22:45

Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.

22:42

43': Ο Εμπαπέ κάνει το σουτ λίγο έξω από το ημικύκλιο, απελπιστικά άστοχο. Γλίστρησε ο Γάλλος επιθετικός στην προσπάθειά του να εκτελέσει.

22:41

42': Ο Ροντρίγκες εκτελεί το κόρνερ, ο Ακάντζι παίρνει την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

22:41

41': Κόρνερ για τους Ελβετούς από τα αριστερά

22:38

39': Συνεχίζεται το ματς μετά από ένα λεπτό.

22:37

38': Μικρή διακοπή καθώς έχουμε είσοδο φιλάθλου στον αγωνιστικό χώρο ωστόσο οι κάμερες δεν καταγράφουν το γεγονός.

22:36

36': Κόρνερ για τη Γαλλία από τα δεξιά, περνά ανεκμετάλλευτο.

22:32

32': Κίτρινη κάρτα στον Ελβέντι.

22:30

30': Κίτρινη κάρτα στον Βαράν.

22:28

28': Απειλεί η Γαλλία! Σουτ του Ραμπιό αρκετά έξω από την περιοχή και αριστερά, 2 μέτρα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ζόμερ.

22:26

26': Εκτελεί απευθείας ο Εμπαπέ, η μπάλα χτυπά στο τείχος και στρώνεται ξανά τον ίδιο που επιχειρεί νέο σουτ αλλά είναι εντελώς άστοχο.

22:25

25': Φάουλ για τη Γαλλία σε καλό σημείο. Περίπου 5 μέτρα έξω από την περιοχή και αρκετά αριστερά έχει στηθεί η μπάλα...

22:21

22': Οφσάιντ ο Εμπαπέ, ήταν εκτεθειμένος.

22:18

Αυτή ήταν η τέταρτη ασίστ του Ζούμπερ στη διοργάνωση! Μοναδικό επίτευγμα για τον Ελβετό άσο.

22:16

Ο Ζούμπερ σεντράρει από τα αριστερά, ο Σεφέροβιτς κερδίζει στον αέρα τον Λενγκλέ και με κεφαλιά σκοράρει για το 0-1.

22:15

15': ΓΚΟΛ για την ΕΛΒΕΤΙΑ!

22:12

12': Πιέζει ψηλά η Γαλλία...

22:08

8': Κόρνερ για την Ελβετία από τα αριστερά, απομακρύνει με το κεφάλι ο Βαράν.

22:06

7': Δεύτερο κόρνερ για τη Γαλλία και αυτό από τα αριστερά, διώχνει στο πρώτο δοκάρι ο Σεφέροβιτς.

22:03

4': Κόρνερ τώρα για τους Ελβετούς από τα αριστερά, δεν αποφέρει κάτι.

22:02

2': Εκτελείται από τον Γκριεζμάν το κόρνερ, κεφαλιά του Βαράν, αρκετά πάνω από τα δοκάρια.

22:02

2’: Κόρνερ για τη Γαλλία από τα αριστερά.

22:01

1’: Σέντρα στο ματς.

21:55

Και τώρα η ώρα των εθνικών ύμνων…

21:54

Το διαιτητικό τρίο και οι δύο ενδεκάδες κάνουν την επίσημη είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

21:51

Στον αντίποδα η Ελβετία, γνωρίζοντας ότι έχει δύσκολο έργο, θα προσπαθήσει να βάλει δύσκολα σε μία ομάδα εκ των φαβορί για το τρόπαιο. Η ομάδα του Βλαντιμίρ Πέτκοβιτς βρέθηκε στον 1ο όμιλο με αντιπάλους την Ιταλία, την Ουαλία και την Τουρκία και με 4 πόντους πήρε την πρόκριση ως μία από τις καλύτερες τρίτες. Μετά το 1-1 της πρεμιέρας με την Ουαλία ακολούθησε η ήττα με 3-0 από τη «σκουάντρα ατζούρα» πριν από το νικηφόρο 3-1 με τους Τούρκους.

21:47

Κατακτώντας την πρώτη θέση στον όμιλο του… θανάτου, οι παγκόσμιοι πρωταθλητές θα επιδιώξουν να μην ζοριστούν απέναντι στους Ελβετούς προκειμένου να προκριθούν στα προημιτελικά. Οι «τρικολόρ» ξεκίνησαν με νίκη απέναντι στη Γερμανία (1-0) πριν από τις δύο ισοπαλίες με Ουγγαρία (1-1) και Πορτογαλία (2-2), φτάνοντας συνολικά τους 5 πόντους αρκετούς για την πρωτιά.

21:43

Το ματς διεξάγεται στην «Αρένα Νασιονάλα» του Βουκουρεστίου.

21:41

Φίλες και φίλοι του a-sports.gr, καλησπέρα σας! Μαζί θα δούμε την εξέλιξη του αγώνα Γαλλία - Ελβετία για τους «16» του Euro 2020, ο οποίος ξεκινά σε περίπου 20 λεπτά.