3
-
0
23:37

Προσπάθησαν, αλλά δεν τα κατάφεραν οι «ερυθρόλευκοι» που είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν και να προκριθούν.

23:37

Ο Ολυμπιακός γνωρίζει την ήττα με 3-0 και μένει εκτός συνέχειας του Τσάμπιονς Λιγκ.

23:36

Τέλος του αγώνα.

23:35

90'+4': Σέντρα του Κάμπελ, στην αγκαλιά του Ντε Χέα η μπάλα.

23:35

Στην επίθεση ο Ολυμπιακός.

23:34

Το εκτελούν με πάσα οι γηπεδούχοι και παίρνουν νέο κόρνερ.

23:34

90'+3': Κόρνερ για την Γιουνάιτεντ που παίρνει ανάσες.

23:33

Τελευταία δραματικά λεπτά.

23:33

Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.

23:32

90'+1': Αλλαγή για την Γιουνάιτεντ. Ο Φελαϊνί στη θέση του Φαν Πέρσι.

23:32

90'+1': Κίτρινη κάρτα και στον Φέρντιναντ.

23:32

90': Κίτρινη κάρτα στον Μαρκάνο για διαμαρτυρία.

23:31

Μικρή διακοπή στο παιχνίδι λόγω τραυματισμού του Φαν Πέρσι.

23:29

88': Γέμισμα του Χολέμπας, ο Μαρκάνο την κεφαλιά, ο Βέργος αργεί να μπει στην φάση και ο Ντε Χέα μπλοκάρει.

23:29

Εκτελεί ο Ντομίνγκεζ, απομακρύνει ο Ντε Χέα.

23:28

87': Νέο κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

23:28

87': Εκτελεί ο Ντομίνγκεζ απομακρύνουν οι γηπεδούχοι.

23:27

86': Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

23:27

Πέντε λεπτά συν τις καθυστερήσεις ακόμα.

23:25

83': Σουτ του Ρούνεϊ με δεξί εσωτερικό φάλτσο μέσα απ' την περιοχή, αρκετά μέτρα άουτ η μπάλα.

23:23

82': Τελευταία αλλαγή από τον Μίτσελ που βάζει τον νεαρό Βέργο (!) στη θέση του Φουστέρ.

23:23

81': Αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Φλέτσερ στη θέση του Γουέλμπεκ.

23:22

Ο Ολυμπιακός εξακολουθεί να ψάχνει το γκολ πρόκρισης. Η Γιουνάιτεντ αμύνεται μαζικά.

23:22

Το ματς μπήκε στο τελευταίο 10λεπτο.

23:21

79': Στην εξέλιξη της φάσης ο Ντε Χέα απέκρουσε σουτ που έκανε μέσα απ' την περιοχή και δεξιά ο Ντομίνγκεζ.

23:20

Εκτελεί ο Χολέμπας, διώχνει ο Φαν Πέρσι.

23:20

79': Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

23:18

77': Πρώτη αλλαγή από τον Μόγιες. Ο Γιανγκ στη θέση του Βαλένσια.

23:17

76': Μακρινό συρτό σουτ του Κάμπελ, άουτ η μπάλα.

23:15

Θα πάει σε θέση δεξιού μπακ ο Μανιάτης μετά από αυτή την αλλαγή.

23:15

74': Δεύτερη αλλαγή από τον Μίτσελ. Έξω ο Σαλίνο, μέσα ο Μασάντο.

23:14

Πιέζει ο Ολυμπιακός. Δεν είναι καλή η ανασταλτική λειτουργία της Γιουνάιτεντ και λογικά οι «ερυθρόλευκοι» θα φτιάξουν κι άλλες φάσεις.

23:12

Εκτελεί ο Γκιγκς, απομακρύνει ο Μανιάτης.

23:11

70': Κόρνερ για τους γηπεδούχους.

23:08

Η Γιουνάιτεντ έχει οπισθοχωρήσει και αυτό προσπαθούν να εκμεταλλευτούν οι «ερυθρόλευκοι».

23:07

66': Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Σαλίνο κάνει ωραία ενέργεια από δεξιά, γυρίζει προς το σημείο του πέναλτι, ο Φουστέρ κάνει το σουτ με την μία, αλλά η μπάλα πάει πάνω στον Ντε Χέα που μπλοκάρει.

23:04

63': «Κεραυνός» του Ντομίνγκεζ από το ημικύκλιο της περιοχής, πάνω απ' την εστία του Ντε Χέα η μπάλα.

23:03

62': Κίτρινη στον Σαλίνο.

23:02

61': Κίτρινη κάρτα στον Εβρά.

23:01

59': Κόρνερ για την Γιουνάιτεντ.

22:58

56': Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα ο Βαλντέζ, έξω ο Πέρεζ.

22:56

Το εκτελεί πάλι με πάσα ο Ντομίνγκεζ, κάνει και την σέντρα, διώχνουν οι γηπεδούχοι.

22:56

54': Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Φάουλ του Ντομίνγκεζ, η μπάλα κοντράρει στο τείχος, αλλά φεύγει κόρνερ, ελάχιστα δίπλα απ' το δοκάρι του Ντε Χέα.

22:53

Τρίτο γκολ από τον Φαν Πέρσι. Τώρα ο Ολυμπιακός πρέπει οπωσδήποτε να σκοράρει.

22:53

Φέρει ευθύνη και ο Ρομπέρτο, αν και δεν έχει καλή ορατότητα.

22:53

Ο Φαν Πέρσι εκτελεί απευθείας το φάουλ, η μπάλα στα δίχτυα.

22:53

51': ΓΚΟΛ για την Γιουνάιτεντ!

22:51

50': Φάουλ σε επικίνδυνο σημείο για την Γιουνάιτεντ.

22:50

Ο Ολυμπιακός εξακολουθεί να φτάνει με σχετική ευκολία στην περιοχή των γηπεδούχων, αλλά πρέπει να είναι πιο προσεκτικός στην τελική του ενέργεια.

22:50

49': Σέντρα του Σαλίνο από δεξιά, κεφαλιά του αμαρκάριστου Πέρεζ πολύ κακή, η μπάλα άουτ.

22:49

Με διάθεση να πιέσει έχει μπει και στην επανάληψη η Γιουνάιτεντ.

22:47

46': Έναρξη β' μέρους.

22:46

Βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

22:35

Ο Ολυμπιακός πρέπει να βρει γκολ στο δεύτερο ημίχρονο αν θέλει να προκριθεί, καθώς η Γιουνάιτεντ δείχνει ικανή να σκοράρει ξανά.

22:32

Η Μάντσεστερ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου ματς χωρίς να εντυπωσιάζει. Ο Ολυμπιακός, όμως, έχει «πληρώσει» δύο αμυντικά λάθη του και δεν έχει εκμεταλλευτεί ισάριθμες δικές του μεγάλες ευκαιρίες.

22:31

Τέλος α' μέρους.

22:31

Έχασαν τον Ολλανδό Μανωλάς και Σαλίνο.

22:30

Από βαθιά μπαλιά ο Ρούνεϊ κατεβάζει την μπάλα μέσα στην περιοχή, βγάζει συρτή σέντρα και ο Φαν Πέρσι από κοντά νικάει τον Ρομπέρτο για το 2-0.

22:30

45': ΓΚΟΛ για την Γιουνάιτεντ!

22:30

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

22:29

44': Ο Εβρά μπαίνει επικίνδυνα από αριστερά στην περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά η σέντρα του απομακρύνεται από τον Μαρκάνο.

22:28

Εκτελεί ο Χολέμπας, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» αναγκάζονται να γυρίσουν την μπάλα προς τα πίσω από την πίεση των γηπεδούχων.

22:27

43': Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

22:24

Σέντρα του Πέρεζ από δεξιά, ο Φουστέρ την κεφαλιά αποκρούει ο Ντε Χέα, πλασέ του Ντομίνγκεζ από κοντά αποκρούει ξανά ο Ντε Χέα.

22:24

40': Απίστευτη διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!

22:19

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το νέο κόρνερ των Άγγλων.

22:19

Πολύ δύσκολη επέμβαση του Ισπανού γκολκίπερ.

22:19

35': Εκτελεί ο Φαν Πέρσι, κεφαλιά του Εβρά, αποκρούει σωτήρια ο Ρομπέρτο σε νέο κόρνερ.

22:18

34': Κόρνερ για τους γηπεδούχους.

22:16

31': Συρτή σέντρα σουτ του Βαλένσια από δεξιά, έχει κλείσει την γωνία του και μπλοκάρει ο Ρομπέρτο.

22:15

Κυκλοφορούν την μπάλα τα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Μίτσελ προσπαθώντας να «παγώσουν» τον ρυθμό.

22:12

Εκτελεί ο Ντομίνγκεζ με πάσα στον Φουστέρ, αυτός στον Μανιάτη που δίνει ξανά στον Ντομίνγκεζ για να κάνει την σέντρα και να απομακρύνουν οι παίκτες των γηπεδούχων.

22:11

27': Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

22:09

Ο Φαν Πέρσι εκτελεί εύστοχα για το 1-0 αν και ο Ρομπέρτο έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία.

22:09

25': ΓΚΟΛ για τη Γιουνάιτεντ!

22:08

Από βαθιά μπαλιά του Γκιγκς ο Χολέμπας «γκρεμίζει» τον Φαν Πέρσι μέσα στην περιοχή. Έπεσε άγαρμπα πάνω στον Ολλανδό ο αριστερός μπακ του Ολυμπιακού.

22:07

23': ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Γιουνάιτεντ!

22:06

Έχουν κλείσει τον Ολυμπιακό στο μισό γήπεδο εδώ και λίγα λεπτά οι γηπεδούχοι.

22:03

Ο Ρομπέρτο έχει βρει την μπάλα όσο χρειάζεται για την στείλει στο δεξί του δοκάρι.

22:02

18': ΔΟΚΑΡΙ για την Γιουνάιτεντ σε κεφαλιά του Ρούνεϊ έπειτα από σέντρα του Γκιγκς.

22:01

15': Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Κάμπελ «χόρεψε» τον Τζόουνς μέσα στην περιοχή, γύρισε την μπάλα και ο Πέρεζ με πλασέ λίγο έξω απ' την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

21:59

Εκτελεί ο Ρούνεϊ, απομακρύνει ο Μανωλάς και στη συνέχεια ο Ντομίνγκεζ.

21:59

15': Πρώτο κόρνερ στο ματς. Το κερδίζει η Γιουνάιτεντ.

21:55

11': Κίνδυνος για τον Ολυμπιακό. Συρτή σέντρα του Ρούνεϊ από δεξιά, Φαν Πέρσι και Μανωλάς μπρδεύονται και κανείς δεν βρίσκει την μπάλα, για να μπλοκάρει τελικά ο Ρομπέρτο.

21:55

Αν το συνεχίσει έτσι ο Ολλανδός διαιτητής, δύσκολα θα τελειώσουν με 11 παίκτες το ματς οι δύο ομάδες.

21:54

10': Κίτρινη κάρτα στον Κάρικ.

21:54

Χάνει το επόμενο ευρωπαϊκό ματς του Ολυμπιακού ο Αργεντίνος.

21:54

9': Κίτρινη κάρτα στον Ντομίνγκεζ.

21:52

Άρχισε και πάλι το παιχνίδι. Στον παίκτη της Γιουνάιτεντ πάντως έχει δημιουργηθεί ένα μεγάλο καρούμπαλο κοντρά στο αριστερό φρύδι.

21:51

Μικρή διακοπή στο ματς. Χτύπησαν κεφάλι με κεφάλι Βαλένσια και Κάμπελ.

21:51

6': Εκτελεί ο Ρούνεϊ, διώχνει με γροθιές ο Ρομπέρτο.

21:50

Φάουλ σε σχετικά καλή θέση για τη Γιουνάιτεντ. Λίγα μέτρα έξω απ' την περιοχή και αριστερά στημένη η μπάλα.

21:50

5': Κίτρινη κάρτα στον Μανωλά για φάουλ στον Γουέλμπεκ που έφυγε στην πλάτη του.

21:48

4΄: Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Χολέμπας πέρασε σαν σταματημένο τον Ράφαελ από αριστερά, έκανε την σέντρα, αλλά ο Τζόουνς πετάχτηκε προ του Κάμπελ με τάκλιν και απομάκρυνε.

21:46

Σε πόδια «ερυθρόλευκων» πάντως η μπάλα στα πρώτα λεπτά.

21:45

Πιέζουν πολύ ψηλά οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα.

21:45

21:42

Σχεδόν γεμάτο το «Old Trafford».

21:40

Βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Απομένουν ελάχιστα λεπτά για την σέντρα.

21:33

Ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους οι βασικοί παίκτες των δύο ομάδων και επέστρεψαν στα αποδυτήρια.

21:31

Οι εξέδρες έχουν αρχίσει και γεμίζουν σιγά σιγά.

21:26

Είναι χαρακτηριστικό ότι στα Μ.Μ.Ε. της χώρας υπάρχουν αναφορές για τον Νάνι, ο οποίος ήταν πιθανό να χρησιμοποιηθεί και ως βασικός, αλλά τελικά έμεινε εκτός 18αδας και περίπου δύο ώρες πριν το ματς εθεάθη να παίζει μπόουλινγκ!

21:25

Οι Άγγλοι φυσικά ασχολούνται αρκετά με τον Ντέιβιντ Μόγιες και τις επιλογές του.

21:21

Στο γήπεδο βρίσκονται και δύο πρώην παίκτες των Πειραιωτών που πλέον αγωνίζονται στην Πρέμιερ Λιγκ. Ο λόγος για τον Γιάγια Τουρέ και τον Κέβιν Μιραλάς.

21:16

Τώρα έκαναν την εμφάνισή τους και οι παίκτες του Ολυμπιακού και γνωρίζουν την αποθέωση.

21:06

Μόλις βγήκαν για ζέσταμα οι γηπεδούχοι.

21:06

Το ίδιο και ο Ντε Χέα από πλευράς Γιουνάιτεντ.

21:05

Ο Ρομπέρτο έχει ήδη ξεκινήσει την προθέρμανσή του.

21:01

45 λεπτά πριν την έναρξη του ματς το γήπεδο είναι άδειο, με εξαίρεση την εξέδρα που βρίσκονται οι οπαδοί του Ολυμπιακού.

20:52

Όπως αναμενόταν ο Χαβιέ Σαβιόλα δεν βρίσκεται ούτε στον πάγκο του Ολυμπιακού. Στη 18αδα μπήκε ο 18χρονος, Νίκος Βέργος.

20:49

Με Γκιγκς, αλλά και φουλ επιθετικό σχήμα ξεκινάει ο Μόγιες, καθώς χρησιμοποιεί μαζί Ρούνεϊ, Φαν Πέρσι και Γουέλμπεκ.

20:47

Ανακοινώθηκε και η 11αδα της Μάντσεστερ.

20:43

Ο Μίτσελ αφήνει στον πάγκο τον Βαλντέζ και προορίζει για τη θέση του επιθετικού τον Τζόελ Κάμπελ.

20:43

Μόλις έγινε γνωστή η 11αδα των Πειραιωτών.

20:41

Στο πλευρό του Ολυμπιακού αναμένεται να βρίσκονται και περίπου 4.000 φίλοι της ομάδας.

20:40

Σε λίγα λεπτά αναμένεται να γίνουν γνωστές οι συνθέσεις των δύο ομάδων.

20:38

Η ομάδα του Μίτσελ έχει αποκτήσει σοβαρό προβάδισμα για την πρόκριση με το 2-0 του πρώτου αγώνα και αυτό καλείται να υπερασπιστεί.

20:35

Η μεγάλη βραδιά για τον Ολυμπιακό έφτασε. Σε κάτι περισσότερο από μία ώρα οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν στο «Old Trafford» την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στη ρεβάνς για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ντε Χέα, Ράφαελ, Φέρντιναντ, Τζόουνς, Εβρά, Κάρικ, Γκιγκς, Βαλένσια, Γουέλμπεκ, Ρούνεϊ, Φαν Πέρσι
Αναπ: Λίντεγκααρντ, Γιανγκ, Φλέτσερ, Καγκάβα, Φελαϊνί, Γιανουζάι, Ερνάντεζ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μανωλάς, Μαρκάνο, Χολέμπας, Εντινγκά, Μανιάτης, Φουστέρ, Ντομίνγκεζ, Πέρεζ, Κάμπελ
Αναπ: Μέγιερι, Παπαδόπουλος, Μπονγκ, Μασάντο, Σάμαρης, Βαλντέζ, Βέργος
Διαιτητής: Κάιπερς (Ολλανδία) - Βοηθοί: Μπούνμαν (Ολλανδία), Ζέινστρα (Ολλανδία) - 4ος: Σχάαπ (Ολλανδία) - Έξτρα βοηθοί: Φαν Μπόεκελ (Ολλανδία), Λίσβελντ (Ολλανδία)