1
21:56

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό βράδυ από το a-sports.gr.

21:54

Δίκαιη πρόκριση για τον Άρη ο οποίος ήταν καλύτερος και στα δύο ματς. Μοναδικές ευκαιρίες έχασε ο Ιντέγιε (24', 52' και 56'), δοκάρι είχε η ΑΕΛ με τον Τεξέιρα στο 37'. Με δέκα τελείωσαν το ματς οι γηπεδούχοι λόγω αποβολής του Γκοντάλ στο 83'.

21:54

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντιγκινί από το 14' παίρνει τη νίκη-πρόκριση και πλέον θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση την Μόλντε.

21:53

Τέλος στην αναμέτρηση, ο Άρης κερδίζει με 1-0 την ΑΕ Λεμεσού και προκρίνεται στον γ' προκριματικό γύρο του Europa League.

21:50

Τυπικής διαδικασίας τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, καθώς ο Άρης είναι στην επόμενη φάση.

21:49

90'+1: Ακόμα μία κίτρινη κάρτα στο ματς την βλέπει ο Αντόνια της ΑΕΛ.

21:47

Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά αγώνα, τέσσερα λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

21:46

89': Κόρνερ για τον Άρη. Εκτελείται με πάσα και περνά ανεκμετάλλευτο.

21:43

86': Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Άρη με τον Ιντέγε να αποχωρεί και τον Μαρτίνεζ να μπαίνει στο ματς.

21:41

83': ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Γκοντάλ, με δέκα η ΑΕΛ. Το σκληρό φάουλ του παίκτη της ΑΕΛ στον Ματίγια, αφήνει τους Κύπριους με παίκτη λιγότερο.

21:39

81': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ προκειμένου να φέρει το ματς στα ίσια με τον Κοέλιο να πιάνει την κεφαλιά και τον Κουέστα να απομακρύνει με τις γροθιές.

21:35

78': Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Ματίγια στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Βοζίνια.

21:35

77': Φάουλ σε καλό σημείο, λίγο έξω από την περιοχή, για τον Άρη το κερδίζει ο Ιντέγε. Κίτρινη κάρτα στον Γκαζντανιάγκα

21:32

Ένα τέταρτο ακόμα στο ματς, ο Άρης εξακολουθεί να προηγείται 0-1 και να κρατά την πρόκριση.

21:31

74': Μίνι διακοπή στο ματς με τον Κόρχουτ να τραυματίζεται. Ευκαιρία και για τους παίκτες των δύο ομάδων να δροσιστούν.

21:28

70': Κόρνερ για την ΑΕΛ, το εκτελεί ο Αβραάμ διώχνει η άμυνα του Άρη.

21:26

68': Δεύτερη αλλαγή για τον Άρη, ο Φετφατζίδης αποχωρεί από το ματς με τον Σάσα να τον αντικαθιστά.

21:25

66': Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την ΑΕΛ με τον Αντόνια να μπαίνει στο γήπεδο αντί του Τεξέιρα.

21:23

65': Καλή στιγμή για την ΑΕΛ με τον Γκαζαριάν να κάνει το σουτ και τον Κουέστα να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια την μπάλα. Στη συνέχεια ο Αβραάμ βρέθηκε σε θέση off side.

21:19

61': Πρώτη αλλαγή για τον Άρη, μπαίνει ο Τόνσο και βγαίνει ο Λάρσον.

21:18

60': Κίτρινη κάρτα στον Σούντγκρεν

21:18

59': Μαρκάρισμα του Σούντγκρεν στον Αβράαμ εντός περιοχής με τους Κύπριους να διαμαρτύρονται για πέναλτι.

21:14

56': Ευκαιρία για τον Άρη με τον Κόρχουτ από τα αριστερά να κάνει το γύρισμα προς τον Ιντέγε και με τον Βοζίνια να είναι εξουδετερωμένος, όμως ο Αφρικανός δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

21:12

54': Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Αβραάμ αντικαθιστά τον Χουράδο και ο Κοέλιο αντί του Γουίλερ.

21:11

53': Το κόρνερ εκτελείται, διώχνει με τις γροθιές ο Βοζίνια.

21:10

52': Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη να κάνει το 0-2. Βαθιά μπαλιά του Σούντγκρεν ο Ιντέγε το σουτ, διώχνει σε κόρνερ ο Βοζίνια.

21:08

50': Φάουλ κερδίζει ο Άρης με τον Ματίγια να επιχειρεί την κομπίνα προς τον Ιντέγε, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ μπλοκάρει την μπάλα.

21:06

47': Ο Γκαζαριάν εκτελεί φάουλ με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Κουέστα.

21:04

46': Έναρξη της επανάληψης, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

20:47

Η μισή δουλειά έχει γίνει για τον Άρη. Οι "κίτρινοι" προηγούνται με 1-0 της ΑΕΛ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντιγκινί (14'). Το γκολ αυτό δίνει προβάδισμα στον Άρη, η ΑΕΛ ανέβασε ρυθμό μετά το τέρμα που δέχτηκε και απείλησε με το 1-1, έχοντας δοκάρι στο 37' με την κεφαλιά του Τεξέιρα.

20:47

Εκτελείται το κόρνερ απομακρύνει η άμυνα του Άρη και παράλληλα έχουμε και λήξη πρώτου ημιχρόνου.

20:46

45'+1: Κόρνερ για την ΑΕΛ.

20:45

Συμπληρώθηκαν τα 45 λεπτά, ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

20:44

44': Νέα κίτρινη στο ματς την βλέπει ο Κόρχουτ για δυνατό μαρκάρισμα στον Γκαζαριάν.

20:41

41': Ένταση και νεύρα μεταξύ Ντιγκινί και Γουίλερ. Από μία κίτρινη για τους δύο ποδοσφαιριστές.

20:40

39': Κίτρινη κάρτα για τον Άρη, την βλέπει ο Βέλεθ, κίτρινη και για την ΑΕΛ την αντικρίζει ο Τεξέιρα.

20:37

37': ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΛ. Από την εκτέλεση του κόρνερ ο Χουράδο παίρνει την πρώτη κεφαλιά, ο Τεξέιρα την δεύτερη με την μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Κουέστα.

20:37

37': Κόρνερ για την ΑΕΛ που έχει ανέβει στο ματς και ψάχνει να βρει ένα γκολ πριν το ημίχρονο

20:36

36': Κίτρινη κάρτα στον Ματίγια

20:34

34': Ο Γουίλερ από τα αριστερά κάνει ωραία ενέργεια και αφού περνά τον Σούντγρεν, στο γύρισμα του στη περιοχή δεν μπορεί να βρει συμπαίκτη του με τον Ρόουζ να απομακρύνει τον κίνδυνο.

20:33

33': Κίτρινη κάρτα στον Κουέστα για καθυστέρηση.

20:32

32': Φάουλ κερδίζει η ΑΕΛ, λίγο έξω από την περιοχή του Άρη. Ο Αγκάνοβιτς εκτελεί, αλλά στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κουέστα.

20:30

Ημίωρο στη Λάρνακα, ο Άρης προηγείται 0-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντιγκινί.

20:28

28': Φάουλ κερδίζει η ΑΕΛ από πλάγια αριστερά με τον Βέλεθ να υποπίπτει στην παράβαση. Ο Γκαζαριάν το εκτελεί συρτά, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

20:24

24': Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον Άρη να κάνει το 0-2. Ο Λάρσον πασάρει στον Ιντέγε και ο τελευταίος με πλασέ πάνω στη κίνηση, ο Βοζίνια αποκρούει την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.

20:23

Θυμίζουμε ότι όποιος περάσει από αυτό το ζευγάρι θα αντιμετωπίσει στον γ' προκριματικό την Μόλντε.

20:22

21': Ο Γκοντάλ εκτελεί το κόρνερ, ο Κουέστα απομακρύνει με τις γροθιές.

20:20

20': Πρώτο κόρνερ στο ματς το κερδίζει η ΑΕΛ

20:17

17': Πρώτη κίτρινη στο ματς, την βλέπει ο Γκοντάλ για τους γηπεδούχους.

20:16

Πολύ σημαντικό το προβάδισμα του Άρη ο οποίος πλέον θα πρέπει να δεχτεί δύο γκολ για να αποκλειστεί. Το σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει ενδεχόμενο παράτασης.

20:15

Ο Ντιγκινί ευστοχεί στο πέναλτι που κέρδισε ο Ιντέγε και βάζει τον Άρη σε θέση οδηγού.

20:14

14': ΓΚΟΛ για τον ΑΡΗ

20:13

Ο Μπάσα την βαθιά μπαλιά με τον Ιντέγε να γίνεται αποδέκτης και τον Βοζίνια να τον ανατρέπει με το σώμα.

20:12

12': Πέναλτι για τον Άρη

20:08

8': Ο Μπάσα με βαθιά μπαλιά επιχειρεί να βρει τον Ιντέγε, όμως ο Βοζίνια μπλοκάρει την μπάλα.

20:05

5': Λάθος του Κόρχουτ, δίνει την δυνατότητα στον Χουράδο να γίνει αποδέκτης της μπάλας και να βγει απέναντι από τον Κουέστα ο οποίος αποκρούει το σουτ του παίκτη της κυπριακής ομάδας.

20:03

Με 4-2-3-1 το σύστημα του Άρη. Κάτω από τα δοκάρια βρίσκεται ο Κουέστα, ο Σούντγκρεν στο δεξί άκρο της άμυνας, ο Κόρχουτ στο αριστερό και οι Ρόουζ, Βέλεθ στο κέντρο της άμυνας. Ματίγια και Μπάσα είναι αμυντικά χαφ, ενώ στα "φτερά" της επίθεσης οι Φετφατζίδης, Λάρσον, με τον Ντιγκινί να είναι ουσιαστικά πίσω από τον Ιντέγε που θα παίξει στη κορυφή της επίθεσης.

20:01

Έναρξη της αναμέτρησης

19:59

Εντυπωσιακή κερκίδα από τους περίπου 500 οπαδούς του Άρη.

19:57

Βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. 32 βαθμοί Κελσίου περίπου με 80% υγρασία αναμένεται να δυσκολέψει τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

19:53

Θυμίζουμε ότι οι οργανωμένοι της ΑΕΛ απέχουν από το γήπεδο, λόγω του μέτρου της κάρτας φιλάθλου στο οποίο είναι κάθετα αντίθετοι.

19:45

ΑΕΛ και Άρης στη μάχη για την πρόκριση. Θυμίζουμε ότι η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο ΑΕΚ Αrena της Λάρνακας και όχι στην Λεμεσό. Αυτό διότι η φυσική έδρα της ΑΕΛ, το Τσίρειο, δεν πήρε το ΟΚ από την ΟΥΕΦΑ.

19:44

Είναι το δεύτερο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες με το πρώτο στη Θεσσαλονίκη να μην αναδεικνυεί νικητή (0-0).