1
20:31

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό βράδυ από το a-sports.gr.

20:31

Η ΑΕΚ Λάρνακας κερδίζει με ανατροπή τον Απόλλωνα Λεμεσού και κατακτά το Κύπελλου Κύπρου για δεύτερη φορά στην ιστορία της.

20:30

Τέλος στο ματς.

20:29

90+9': Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Εκτέλεση κόρνερ του Ντα Σίλβα, πλασέ του Ζελάγια και τρομερή απόκρουση του Χουάν Πάμπλο.

20:28

90+9': Κίτιρνη κάρτα στον Γιούστε.

20:26

Έχουμε μπει στο 90+8'...

20:25

Αρκετές διακοπές στο ματς...

20:23

90+5': Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Χέφελ, μέσα ο Τέτε.

20:22

Επτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.

20:21

Αποβάλλεται και ο Γιάννου στον πάγκο.

20:20

90+1': Κίτρινη κάρτα στον Καταλά.

20:20

90+1': Δεύτερη κίτρινη στον Σακέτι και αποβολή.

20:19

Ηρεμούν τα πνεύματα...

20:18

89': Νεύρα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, πέφτουν και ψιλές. Έχουν μπει και οι πάγκοι μέσα...

20:16

88': Σουτ του Φλοριάν, μαζεύει ο Μπρουνο Βάλε.

20:14

86': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Γύρισμα του Φλοριάν, που κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά, στον Τρισκόφσκι, που αστοχεί από τα δύο μέτρα.

20:13

85': Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Γιάννου, μέσα ο Τρουγιόλς.

20:10

82': Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Κάθετη του Ντα Σίλβα στον Παπουλή, που προλαβαίνει και πλασάρει τον Χουάν Πάμπλο αλλά η μπάλα καταλήγει σαδιστικά άουτ.

20:08

80': Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Κεφαλιά πάσα στον Παπουλή, ο οποίος με νέα κεφαλιά στέλνει τη μπάλα άουτ.

20:08

79': Κόρνερ για τον Απόλλωνα, δεν αποφέρει κάτι.

20:05

76': Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Σκέμπρι αφήνει τη θέση του στον Ντα Σίλβα.

20:03

75': Από μία κίτρινη κάρτα σε Φλοριάν και Σκέμπρι.

20:01

Υποδειγματική αντεπίθεση των «πρασινοκίτρινων», πάσα πάρε - βάλε του Γιάννου στον Ακοράν, που πλασάρει εύστοχα για το 2-1. Ανατροπή για τους «κιτρινοπράσινους».

20:01

72': ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!

19:58

Εκτέλεση φάουλ του Λαρένα, κεφαλιά του Καταλά, αποκρουει ο Μπρούνο Βάλε και στην επαναφορά ο Φλοριάν με πλασέ κάνει το 1-1.

19:58

70': ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!

19:56

69': Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ζελάγια αντί του τραυματία Μάγκλιτσα.

19:56

68': Κίτρινη κάρτα στον Χουάν Πάμπλο.

19:54

65': Κίτιρνη κάρτα στον Γιάκολις.

19:53

64': Κόρνερ για την ΑΕΚ, χωρίς αποτέλεσμα.

19:51

61': Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Πλασέ του Τρισκόφσκι από καλή θέση, αποκρούει ο Μπρούνο Βάλε.

19:48

60': Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Μπαλιά του Γιάκολις στον Μάγκλιτσα, ο οποίος πλασάρει, λίγο άουτ.

19:46

59': Οφσάιντ ο Φλοριάν, σωστή υπόδειξη.

19:45

55': Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω ο Σαρδινέρο, μέσα ο Γιάκολις.

19:44

55': Αλλαγή για την ΑΕΚ Λάρνακας. Ο Φλοριάν αντικαθιστά τον Αντωνιάδη.

19:43

55': Κόρνερ για τον Απόλλωνα, δεν αποφέρει κάτι.

19:42

52': Γρήγορος ο ρυθμός του παιχνιδιού.

19:37

48': Κίτρινη κάρτα στον Βασιλείου.

19:35

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

19:34

46': Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

19:20

Ο Απόλλων Λεμεσού προηγείται με 1-0 της ΑΕΚ Λάρνακας, χάρις στο γκολ του Σκέμπρι στις καθυστερήσεις.

19:19

19:18

45+2': ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ! Εξαιρετικό γύρισμα του Σαρδινέρο από δεξιά, ο Σκέμπρι πλασάρει τον Χουάν Πάμπλο και 0-1!

19:17

Ακυρώνεται γκολ της ΑΕΚ με τον Γιάννου, ως οφσαίντ. Σωστή και αυτή η υπόδειξη.

19:16

Δύο τα λετπά των καθυστερήσεων.

19:16

45': Οφσάιντ ο Παπουλής, σωστή υπόδειξη.

19:12

42': Κίτρινη κάρτα στον Σακέτι.

19:11

Έχουμε μπει στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου.

19:08

Συνεχείς διαμαρτυρίες των παικτών των δύο ομάδων προς τον διαιτητή.

19:02

30': Κίτρινη κάρτα στον Ακοράν.

18:59

Ένταση στους δύο πάγκους, αποβάλλεται ο συνεργάτης του προπονητή του Απόλλωνα.

18:59

29': Κίτρινη κάρτα στον Παπουλή.

18:56

26': Κόρνερ για τον Απόλλωνα Λεμεσού, επιθετικό φάουλ του Σαρδινέρο στον Τέτε.

18:54

23': Κόρνερ για τον Απόλλωνα Λεμεσού, δεν αποφέρει κάτι.

18:51

21': ΔΟΚΑΡΙ για τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΛΕΜΕΣΟΥ! Δυνατό σουτ εκτός περιοχής από τον Παπουλή, η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Χουάν Πάμπλο.

18:49

19': Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Εκτελεί απευθείας το φάουλ ο Κάσες, αποκρούει δύσκολα ο Μπρουνο Βάλε, ο Καταλά πασάρει στον Τρισκόφσκι, ο οποίος σουτάρει ψηλά άουτ.

18:48

17': Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ, ένα μέτρο έξω από την περιοχή και δεξιά.

18:44

13': Κίτρινη κάρτα στον Τρισκόφσκι.

18:39

7': Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζοάο Πέδρο, πέφτει στη γωνία του και αποκρούει ο Χουάν Πάμπλο.

18:37

Ο Απόλλων Λεμεσού είναι η ομάδα που έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο πεντάλεπτο.

18:32

2': Επικίνδυνη επίσκεψη του Απόλλωνα στα καρέ του Χουάν Πάμπλο, απομακρύνει η άμυνα.

18:30

18:27

Τώρα γίνεται η ανάκρουση του εθνικού ύμνου.

18:25

Το διαιτητικό τιμ και οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν την επίσημη εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.

18:24

Στις εξέδρες του ΓΣΠ βρίσκονται φίλοι και της ΑΕΚ και του Απόλλωνα.

18:21

Είναι η πρώτη φορά που οι δύο ομάδες συναντώνται σε τελικό Κυπέλλου.

18:20

Χωρίς προβλήματα η ΑΕΚ Λάρνακας, εκτός για τον Απόλλωνα οι Ζάντερ και Μαρτίνες.

18:19

Ο 76ος τελικός είναι αφιερωμένος στον εκλιπών, Κωστάκη Κουτσοκούμνη, ο οποίος διετέλεσε πρόεδρος της Κυπριακής Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου για 17 χρόνια, από το 2001 μέχρι και τον περασμένο Μάρτιο.

18:16

Πολυνίκης του θεσμού είναι ο ΑΠΟΕΛ με 21 τρόπαια και ακολουθούν οι Ομόνοια με 14, Ανόρθωση με 10, Απόλλων Λεμεσού με 9, ΑΕΛ Λεμεσού με 6, ΕΠΑ με 5, Τραστ με 3, Τσετίν Καγιά με 2 και Πεζοπορικός, Ολυμπιακός Λευκωσίας, Νέα Σαλαμίνα, ΑΕΚ Λάρνακας και ΑΠΟΠ Κινύρας με 1.

18:14

Η ομάδα της Λάρνακας θέλει να ζευγαρώσει τα Κύπελλα στην τροπαιοθήκη της ενώ οι τυπικά φιλοξενούμενοι πάνε για την τρίτη συνεχόμενη κούπα τους.

18:12

Το μεγάλο ματς διεξάγεται στο ΓΣΠ της Λευκωσίας.

18:11

Καλησπέρα σας, ο τελικός του Κυπέλλου Κύπρου μεταξύ ΑΕΚ Λάρνακας και Απόλλωνα Λεμεσού ξεκινά σε περίπου 20 λεπτά.

Χουάν Πάμπλο, Μοϊσόφ, Καταλά, Μουρίγιο, Αντωνιάδης, Λαρένα, Ακοράν, Τέτε, Κάσες, Τρισκόφσκι, Γιάννου
Αναπ: Γιωργαλλίδης, Σόρια, Τρουγιόλς, Τομάς, Χέφελ, Λαμπάν, Μαλόκου, Φλοριάν, Νέλσον, Πάνκοφ, Ρουσιάς
Μπρούνο Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Βασιλείου, Σακέτι, Άλεφ, Σαρδινέρο, Παπουλής, Σκέμπρι, Μάγκλιτσα
Αναπ: Κίσσας, Ντα Σίλβα, Ζελάγια, Μακρίδης, Μάρκοβιτς, Σπόλιαριτς, Αγγελή, Στυλιανού, Πίττας, Πιτιάν, Γιάκολις
Ρέφερι: Λούκας Σωτηρίου Βοηθοί: Χαράλαμπος Γεωργίου, Μάριος Καλογήρου 4ος: Γιώργος Νικολάου