2-1 η Χιλή με τον Βιντάλ να στέκεται τυχερός αφού ο Ρομέρο βρήκε την μπάλα.

1-1 ο Μέσι με τον Μπράβο να πέφτει σωστά, αλλά να μην μπορεί.

1-0 η Χιλή με εντυπωσιακό πέναλτι του Ματίας Φερνάντεζ.

01:41

Ξεκινάει η διαδικασία των πέναλτι.

01:36

Η Αργεντινή μετράει σε Κόπα Αμέρικα τρεις νίκες και τρεις ήττες στη διαδικασία των πέναλτι. Μία ήττα έχει η Χιλή.

01:36

Λήξη και του δεύτερου ημιχρόνου της παράτασης, πάμε στα πέναλτι.

01:35

Ένα ακόμη φάουλ κερδίζει ο Μέσι, ο οποίος έχει φάει πολύ ξύλο.

01:33

118': Από πάρα πολύ μακριά ο Ματίας Φερνάντεζ εκτελεί απευθείας φάουλ και ο Ρομέρο διώχνει με γροθιές.

01:30

114': Ο Βιντάλ κλέβει την μπάλα, στρώνει στον Αράνγκιζ, αλλά το σουτ του τελευταίου φεύγει ψηλά.

01:29

Ο Μέσι είναι καλά μπλοκαρισμένος και κατεβαίνει πολύ χαμηλά για να πάρει την μπάλα. Το πρόβλημα είναι ότι έτσι αναγκάζεται να κάνει μέτρα με αυτή για να φτάσει στο πεδίο δράσης του.

01:26

Νέα διακοπή στο ματς, στο έδαφος ο Αράνγκιζ.

01:24

108': Κόρνερ για τη Χιλή μετά το τάκλιν του Ρόχο. Εύκολα απομακρύνεται η μπάλα μετά την εκτέλεση.

01:21

106': Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

01:19

Λήξη πρώτου ημιχρόνου παράτασης με τον Μαστσεράνο να πονάει.

01:18

105'+1: Ο Μαστσεράνο κάνει λάθος, ο Σάντσεζ φεύγει στην πλάτη της άμυνας της Αργεντινής, πατάει περιοχή, κάνει σουτ με δύναμη και στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

01:17

105': Ο Μέσι εκτελεί κόρνερ, η κεφαλιά του Λαβέτσι κοντράρει και η Αργεντινή κερδίζει κόρνερ, το οποίο περνάει ανεκμετάλλευτο.

01:16

Δείχνει να έχει πρόβλημα ο Λαβέτσι, ο οποίος έπεσε στο έδαφος.

01:13

Διακοπή στο ματς, είναι στο έδαφος ο Μαστσεράνο.

01:11

99': Ο Ντίαζ κάνει φαλτσαριστό σουτ από τη γωνία της περιοχής και στέλνει την μπάλα ψηλά.

01:07

95': Ενρίκεζ στη θέση του Βάργκας για τη Χιλή.

01:04

92': Κίτρινη στον Μπανέγκα.

01:03

91': Σέντρα στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης.

01:01

Λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Πάμε παράταση.

01:01

90'+2: Ο Μέσι κάνει φοβερή ενέργεια, ανοίγει στον Λαβέτσι, η πάσα του δεν είναι καλή και ο Ιγκουαΐν στέλνει την μπάλα άουτ.

01:01

Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

01:01

Διαμαρτυρίες για πέναλτι από την Αργεντινή σε κράτημα πάνω στον Ρόχο.

01:01

87': Κίτρινη στον Αράνγκιζ.

01:01

Ο Μέσι βγάζει μόνο του τον Λαβέτσι, εκείνος σκοράρει, αλλά το γκολ δεν μετράει, αφού έχει υποδειχτεί σε θέση οφσάιντ.

01:01

Γλιτώνει την αποβολή ο Ρόχο που πηγαίνει πολύ δυνατά πάνω στον Ίσλα.

01:01

83': Ο Αράνγκιζ σηκώνει την μπάλα για τον Σάντσεζ, εκείνος πιάνει διαγώνιο σουτ στην κίνηση και η μπάλα πάει ελάχιστα έξω.

01:01

81': Μπανέγκα αντί Παστόρε για την Αργεντινή.

01:01

Ο Παστόρε παίρνει την μπάλα στην περιοχή, αλλά κόβεται πριν σουτάρει.

01:01

75': Ματίας Φερνάντεζ αντί Βαλντίβια για τη Χιλή.

01:01

74': Ιγκουαΐν αντί Αγκουέρο για την Αργεντινή.

01:01

73': Ο Ίσλα περνάει τον Ρόχο, μπαίνει από δεξιά στην περιοχή, αλλά το σουτ του Βάργκας στη συνέχεια είναι αδύναμο και ο Ρομέρο μπλοκάρει.

01:01

Έχει πέσει εντελώς ο ρυθμός, ενώ οι δύο προπονητές δεν κάνουν αλλαγές, περιμένοντας ίσως ακόμη και την παράταση.

01:01

65': Ο Μέσι εκτελεί απευθείας φάουλ, η μπάλα χτυπάει στον Ίσλα και φεύγει κόρνερ. Από την εκτέλεσή του ο Μπράβο διώχνει.

01:01

61': Κόρνερ για την Αργεντινή, περνάει ανεκμετάλλευτο.

01:01

58': Η Αργεντινή κερδίζει κόρνερ. Ο Λαβέτσι το εκτελεί, ο Οταμέντι παίρνει την κεφαλιά και αστοχεί.

01:01

56': Κίτρινη στον Μαστσεράνο.

01:01

55': Κίτρινη στον Ρόχο.

01:01

51': Δεν περνάει η πάσα του Βαλντίβια, κόρνερ κερδίζει η Χιλή. Εύκολα απομακρύνει ο Μπίγλια μετά την εκτέλεση του Αράνγκιζ.

01:01

Ο τελικός υπενθυμίζεται πως είναι το μοναδικό ματς του Κόπα Αμέρικα που έχει παράταση, αν χρειαστεί.

01:01

46': Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

01:01

Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο.

01:01

01:01

45'+2: Μεγάλη ευκαιρία για την Αργεντινή. Ο Παστόρε αδειάζει τον Ίσλα, κάνει το γύρισμα στο πέναλτι, αλλά ο Λαβέτσι σημαδεύει τον Μπράβο που αποκρούει με γροθιές.

01:01

45'+1: Αδύναμο φαλτσαριστό σουτ από τον Σάντσεζ από θέση μέσα αριστερά, μπλοκάρει εύκολα ο Ρομέρο.

01:01

44': Κίτρινη στον Ντίαζ.

01:01

Πολλά τα λάθη από τους παίκτες της Χίλης, η οποία παρουσιάζει φανερή πτώση το τελευταίο δεκάλεπτο.

01:01

36': Κόρνερ κερδίζει η Αργεντινή. Ο Λαβέτσι το εκτελεί στο δεύτερο δοκάρι, ο Αγκουέρο κάνει το γύρισμα και το σουτ του Παστόρε σταματάει στα σώματα.

01:01

34': Κίτρινη στον Μεντέλ.

01:01

Δεν έχει συνέλθει η Αργεντινή μετά τον τραυματισμό του Ντι Μαρία, χάνει πολύ εύκολα την μπάλα.

01:01

29': Ο Λαβέτσι στη θέση του Ντι Μαρία.

01:01

Πρόβλημα για Ντι Μαρία, έπεσε στο έδαφος μετά από μία κούρσα που έκανε.

01:01

24': Κίτρινη στον Σίλβα.

01:01

23': Ο Βάργκας προλαβαίνει τον Οταμέντι, κάνει και το σουτ από μέσα δεξιά, αλλά στέλνει την μπάλα ψηλά.

01:01

20': Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Αργεντινή! Ο Μέσι εκτελεί φάουλ, ο Αγκουέρο από τη μικρή περιοχή παίρνει την κεφαλιά και ο Μπράβο πραγματοποιεί εντυπωσιακή επέμβαση.

01:01

Ουδέποτε γνώρισε την ήττα από τη Χιλή η Αργεντινή σε αγώνα για το Κόπα Αμέρικα. 18-6-0 είναι ο απολογισμός της σε 24 ματς.

01:01

Εξαιρετικό ρυθμό, ένταση και μονομαχίες έχει ως τώρα ο τελικός.

01:01

11': Ευκαιρία για τη Χιλή! Ο Σάντσεζ μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, κάνει το γύρισμα και η απομάκρυνση του Ντεμικέλις είναι τραγική. Ο Βιντάλ πιάνει σουτ στην κίνηση και ο Ρομέρο αποκρούει.

01:01

10': Δοκιμάζει το πόδι του από απόσταση ο Βάργκας και στέλνει την μπάλα άουτ.

01:01

6': Εξαιρετική κάθετη πάσα από τον Μέσι, δεν προλαβαίνει για ελάχιστα εκατοστά την μπάλα ο Αγκουέρο.

01:01

5': Ο Ντι Μαρία πατάει περιοχή από αριστερά, κάνει και το γύρισμα, αλλά αυτό είναι κακό.

01:01

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά με τη Χιλή να πατάει καλύτερα.

01:01

01:01

Μόλις ακούστηκαν οι εθνικοί ύμνοι των δύο χωρών.

01:01

Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

01:01

Υπενθυμίζεται πως οι δύο ομάδες τερμάτισαν πρώτες στον όμιλο τους. Η Χιλή στη συνέχεια απέκλεισε με δυσκολία Ουρουγουάη (1-0) και Περού (2-1), ενώ η Αργεντινή στα πέναλτι την Κολομβία και μετά την Παραγουάη (6-1).

01:01

Τίτλο για πρώτη φορά μετά το 1993 ψάχνει η Αργεντινή, ενώ και ο Μέσι ψάχνει την παρθενική του διάκριση με την "αλμπισελέστε" σε επίπεδο ανδρών.

01:01

Η Χιλή ως διοργανώτρια είχε και μία μικρή διαιτητική ώθηση, ενώ αναζητά το πρώτο Κόπα Αμέρικα στην ιστορία της.

01:01

Δικαίως βρίσκονται στον τελικό οι δύο ομάδες έχοντας αποδείξει πως είναι πιο σταθερές και πιο συγκροτημένες από τις υπόλοιπες.

01:01

Καλησπέρα σας, ο τελικός του Κόπα Αμέρικα ανάμεσα στη Χιλή και την Αργεντινή ξεκινάει σε περίπου 20 λεπτά.