19/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Τρίτη 1 Δεκεμβρίου 2015 - 02:05

Πέρασαν πρώτοι με τεσσάρα οι Νέοι του ΠΑΟΚ

Οι «ασπρόμαυροι» κέρδισαν εκτός έδρας με 4-2 την Καλλονή και ανέβηκαν στην κορυφή

Στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος Νέων της Σούπερ Λίγκας βρίσκεται ο ΠΑΟΚ μετά την ολοκλήρωση της 12ης αγωνιστικής, καθώς τη Δευτέρα (30/11) νίκησε με 4-2 την Καλλονή στο γήπεδο της Αγιάσου.

Ο Δημητριάδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 16' άνοιξε το σκορ για τους Θεσσαλονικείς, για να ισοφαρίσει με τον ίδιο τρόπο για την ΑΕΛΚ ο Τριανταφύλλου στο 20'.

Στο 24ο λεπτό ο Τσελεπίδης με κεφαλιά σημείωσε το 1-2, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν εκ νέου στο 47' με σουτ εκτός περιοχής του Ξύδα.

Στο 72' ο Πούφλης έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και δεν έγινε το 2-3, το οποίο ήρθε τελικά τρία λεπτά αργότερα με προβολή του Κάκκο.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Δεληγιαννίδης με προβολή στο 84', ενώ η Καλλονή έχασε πέναλτι στο 88'.

Πλεον, ο ΠΑΟΚ μετρά 26 βαθμούς σε 11 αγώνες, με τον Ολυμπιακό να ακολουθεί στους 25 αλλά σε 9 παιχνίδια.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Αρβανίτης, Τοπάλλι, Τριανταφύλλου, Βελετάκης (60' Βαγγελάκης), Καραγεώργης, Στάτης, Ξυδάς, Σεφουλλάι, Σοφιαννής, Μόσχος, Λαμπράκης.

ΠΑΟΚ: Μούτσα, Τοπαλίδης, Δεληγιαννίδης, Τσελεπίδης, Δοδοντσάκης (90' Χατζηδίμπας), Πατράλης, Κτιστόπουλος, Δημητριάδης (58' Πούφλης), Κάκκο, Ρανγκέλοφ (52' Παναγιωτίδης), Συράκος.