SPECIAL | Σάββατο 21 Νοεμβρίου 2015 - 00:30

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Οι ξένοι που έκριναν τα ντέρμπι (pics + videos)

Το a-sports.gr θυμάται τους παίκτες που γεννήθηκαν μακριά από την Ελλάδα και «σημάδεψαν» τις αναμετρήσεις των «αιωνίων» * Ο καθοριστικός Βαζέχα και ο… ζημιάρης Τζόρτζεβιτς

Συχνά λένε ότι το… ξένο είναι πιο γλυκό. Και αυτό έχει επιβεβαιωθεί αρκετές φορές και στα ντέρμπι των «αιωνίων». Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός διασταυρώνουν τα ξίφη τους στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας και δεν αποκλείεται οι… σωτήρες να μην έχουν πάλι ελληνικό διαβατήριο.

Μάρκους Μπεργκ και Μλάντεν Πέτριτς απειλούν από πλευράς «τριφυλλιού», ενώ στον αντίποδα οι Ιντέγιε Μπράουν και Φελίπε Πάρντο πηγαίνουν στη Λεωφόρο με… άγριες διαθέσεις.

Συνολικά, από τη σεζόν 1979-80, όταν και έγινε επαγγελματικό το ποδόσφαιρο στην Ελλάδα, στα ντέρμπι ανάμεσα στους δύο μεγάλους αντιπάλους που έγιναν για το πρωτάθλημα με γηπεδούχους τους «πράσινους» έχουν σκοράρει 23 διαφορετικοί ξένοι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

Πρώτος σκόρερ στη συγκεκριμένη κατηγορία είναι ο Κριστόφ Βαζέχα, που με το τριφύλλι στο στήθος «πλήγωσε» πέντε φορές εντός έδρας τους Πειραιώτες, ενώ ο δεύτερος προέρχεται από το… αντίπαλο στρατόπεδο και πρόκειται για τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς, που στα Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός του πρωταθλήματος έχει τρία τέρματα.

Το a-sports.gr θυμάται τους ξένους που «σημάδεψαν» τα ντέρμπι, πετυχαίνοντας είτε καθοριστικά γκολ είτε συμβάλλοντας στο θετικό -ή όχι- αποτέλεσμα για την ομάδα τους.

Ο… άρχοντας Κριστόφ Βαζέχα

Έχει ταυτίσει το όνομά του με το πράσινο και αποτελεί έναν από τους αγαπημένους των οπαδών του Παναθηναϊκού. Ο λόγος για τον Κριστόφ Βαζέχα, που πρωταγωνίστησε σε πολλές επιτυχίες του «τριφυλλιού» και ήταν και αυτός από τους ξένους που έγραψε περισσότερες φορές το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ στις αναμετρήσεις με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό για το πρωτάθλημα κόντρα στους Πειραιώτες.

Αρχικά, ο Πολωνός ήταν αυτός που έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα στην μεγαλύτερη εντός έδρας νίκη των «πρασίνων» απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο. Πρόκειται για το 3-0 στις 26 Ιανουαρίου 1992 στο ΟΑΚΑ, όταν οι Μαραγκός (18’) και Σαραβάκος (30’) είχαν βάλει τα θεμέλια για τη νίκη στο πρώτο μισάωρο, με τον Βαζέχα να διαμορφώνει στο 78’ το τελικό 3-0 (BINTEO 1).

Ο Πολωνός σκόραρε δις και στην ήττα της ομάδας του με 2-3 τη σεζόν 1992-93, σε ένα ματς που ήταν απολύτως υπόθεση ξένων. Και αυτό γιατί ο Μπατίστα είχε βάλει στο 19’ μπροστά στο σκορ τους Πειραιώτες, ο Βαζέχα απάντησε στο 49’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, αλλά δύο γκολ των Προτάσοφ και Λιτόφτσενκο έφεραν τους «ερυθρόλευκους» πιο κοντά στη νίκη, με το δεύτερο γκολ του Βαζέχα με κεφαλιά στο 72’ να μην είναι αρκετό για την ανατροπή (BINTEO 2).

Το όνομά του βρισκόταν και στον πίνακα των σκόρερ της βαριάς ήττας με 2-4 στις 5 Δεκεμβρίου 1998, καθώς είχε πετύχει το δεύτερο γκολ της ομάδας του στο 32’, με τον Κωνσταντινίδη να έχει ανοίξει στο 29’ το δρόμο για τη νίκη. Αν και οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 2-0, τελικά έχασαν με 2-4, εξαιτίας των γκολ των Αλεξόπουλου (αυτογκόλ στο 41’), Καραπιάλη (52’ και 90’) και Ανατολάκη (72’) και με παράπονα για τη διαιτησία.

Το πέμπτο του γκολ ο Βαζέχα το πέτυχε στο 2-0 της σεζόν 1999-00, όταν άλλος ένας ποδοσφαιριστής που γεννήθηκε μακριά από τη χώρα μας, ο Ολιβάρες, είχε ανοίξει το σκορ στο 58’.

Ο «ζημιάρης» Τζόρτζεβιτς

Μια από τις πιο εμβληματικές μορφές που φόρεσαν την ερυθρόλευκη φανέλα, ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς, δεν θα μπορούσε να μη βρίσκεται στη λίστα. Ο Σέρβος βρήκε τρεις φορές το δρόμο για τα δίχτυα του Παναθηναϊκού στην έδρα του στο πρωτάθλημα, αλλά πανηγύρισε μόνο τη μία φορά τη νίκη, αν και τις δύο άλλες συνέβαλε στο να μην πάρουν οι «πράσινοι» και τους τρεις βαθμούς.

Η αρχή στη συγκεκριμένη κατηγορία ματς για τον «Τζόλε» έγινε στο επεισοδιακό ντέρμπι του ΟΑΚΑ τη σεζόν 2001-02. Ο Ολισαντέμπε είχε ανοίξει το σκορ για τον Παναθηναϊκό στο 76ο λεπτό, αλλά στο 89ο λεπτό ο Ευθυμιάδης υπέδειξε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Κωνσταντίνου στον Βενετίδη, το οποίο και εκτέλεσε εύστοχα ο Τζόρτζεβιτς. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται έντονα, όχι τόσο για την επίμαχη φάση, όσο για τα σφυρίγματα κατά τη διάρκεια του αγώνα και επιτίθενται στο διαιτητή, ο οποίος αποχωρεί αιμόφυρτος από τον αγωνιστικό χώρο (BINTEO 3).

Και τη σεζόν 2003-04 ο Σέρβος συνέβαλε στην ισοπαλία 2-2 που απέσπασε η ομάδα του, συμπληρώνοντας το γκολ του Στολτίδη (45’), με τον Μπασινά να έχει ανοίξει στο 7’ το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για τους γηπεδούχους και τον Γκούμα να κάνει στο 81’ το 2-2.

djole.[3]

Οι δύο ίδιοι «ερυθρόλευκοι» σκόρερ ήταν οι… δράστες της νίκης αυτή τη φορά με 0-2 τη σεζόν 2005-06.

Η συμβολή του «Μανώλη»

Και ο Εμάνουελ Ολισαντέμπε κατάφερνε να βρει δίχτυα κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο. Ο άσος του Παναθηναϊκού είχε συμβολή στο σκοράρισμα σε δύο εντός έδρας ματς για το πρωτάθλημα, συμβάλλοντας σε μία νίκη και μία ισοπαλία.

Η ισοπαλία ήταν το 1-1 της σεζόν 2001-02 που προαναφέραμε, με τον Τζόρτζεβιτς να του τη… χαλάει μετά το γκολ που είχε πετύχει στο 76’.

olisa.[1]

Τη δεύτερη φορά, όμως, η προσπάθειά του είχε αποτέλεσμα, σε ένα ματς στο οποίο σκόραραν μόνο παίκτες του Παναθηναϊκού, αλλά έληξε… 3-2! Πρόκειται για την αναμέτρηση της 12ης Ιανουαρίου 2003, όταν ο Χένρικσεν, άλλος ένας ξένος που σκόραρε σε ντέρμπι, αλλά σε λάθος εστία, έβαλε αυτογκόλ στο 9’. Ο Ολισαντέμπε διόρθωσε με κεφαλιά στο 18’ το λάθος του συμπαίκτη του, πριν έρθει νέο αυτογκόλ, αυτή τη φορά από τον Κυργιάκο στο 55’, με τους Μπασινά (72’) και Κόλκα (77’), όμως, να διαμορφώνουν το τελικό 3-2.

Τα… διπλά χτυπήματα Σισέ και Τζιμπούρ

Αντίθετα, όταν ο Σισέ βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα και μάλιστα δις σε έναν αγώνα, ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής.

Ο Γάλλος γύρισε μόνος του το ματς της σεζόν 2010-11, όταν το γκολ του Μιραλάς στο 37ο λεπτό είχε «παγώσει» το ΟΑΚΑ. Ο Σισέ έφερε το ματς στα ίσα στο 57’ και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 63’ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 (BINTEO 4).

cisse

Από την πλευρά του, ο Ραφίκ Τζιμπούρ ήταν αυτός που έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας στην αναμέτρηση της σεζόν 2012-13. Ο Μαυρίας είχε ανοίξει το σκορ στο 17ο λεπτό, αλλά ο Αλγερινός «χτύπησε» με δύο γκολ του μέσα σε 12 λεπτά (22’ και 34’) για την ανατροπή. Παρ’ όλα αυτά, ένας άλλος ξένος δεν του επέτρεψε να το γιορτάσει όπως θα ήθελε, καθώς ο Τοτσέ διαμόρφωσε στο 67’ το τελικό 2-2.

tzimpoyr

Ένα και να… καίει

Σε τρεις περιπτώσεις ήταν ένας ξένος παίκτης αυτός που έκρινε με το μοναδικό του γκολ το αποτέλεσμα του ντέρμπι και μάλιστα πάντα προς την πλευρά του Ολυμπιακού.

Αρχικά, στις 22 Μαΐου 1983, το γκολ του Βισέντε Εσταβίγιο μόλις στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης στο «Απόστολος Νικολαΐδης» φέρνει τους «ερυθρόλευκους» πιο κοντά στην κατάκτηση του 4ου συνεχόμενου πρωταθλήματός τους (ΒΙΝΤΕΟ 5). Το σκορ δεν άλλαξε στη συνέχεια, με τον Ουρουγουανό να αποτελεί έτσι το «χρυσό» σκόρερ.

Ο επόμενος ξένος που έκανε τη… ζημιά ήρθε αρκετά χρόνια μετά και μας χάρισε μια από τις πιο χαρακτηριστικές σκηνές των ντέρμπι. Στις 21 Μαρτίου 2010, ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, αλλά ο Ματ Ντάρμπισαϊρ το «πάγωσε» με το γκολ του στο 68ο λεπτό. Ο Άγγλος το πανηγύρισε δείχνοντας το αυτί του και κάνοντας ότι δεν άκουγε… (ΒΙΝΤΕΟ 6)

darbi

Στις 18 Μαρτίου 2012, επίσης, ο Τζαμέλ Αμπντούν σκόραρε στο 51ο λεπτό, σε ένα ματς, όμως, το οποίο η ομάδα του έμελε να πάρει με 3-0 στα… χαρτιά, καθώς λόγω των επεισοδίων των οπαδών των «πρασίνων» με τα ΜΑΤ, ο Τάσος Κάκος αποφάσισε την οριστική διακοπή του ματς, με την τιμωρία να είναι βαριά για το «τριφύλλι».

Συνεισέφεραν και αυτοί

Εκτός από όλους αυτούς που προαναφέραμε, υπήρχαν και άλλοι ξένοι που είχαν τη δική τους συμβολή στα ντέρμπι.

Ένας από αυτούς ήταν ο Όσκαρ Αλβάρεζ, ο οποίος έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα στη νίκη της 13ης Ιανουαρίου 1980, «συμπληρώνοντας» στο 85ο λεπτό το γκολ που είχε πετύχει στο 18’ ο Υφαντίδης.

Στις 31 Ιανουαρίου 1982, ο Ντόρου Νικολάε… διόρθωσε το λάθος του συμπαίκτη του Σπύρου Λιβαθηνού, που στο 52’ είχε στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας στο 81’ το 1-1.

Ο Χουάν Ραμόν Ρότσα, επίσης, έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας για τους «πράσινους» τη σεζόν 1987-88, «εξουδετερώνοντας» το γκολ που είχε πετύχει ο Μουστακίδης μόλις στο 4ο λεπτό.

Τη σεζόν 1989-90, ο Λάγιος Ντέταρι άνοιξε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο ΟΑΚΑ στο 27’ το σκορ για τον Ολυμπιακό, αλλά οι «πράσινοι» απάντησαν με τα γκολ των Αντωνίου (57’) και Σαμαρά (82’), με τον Σαββίδη να διαμορφώνει τελικά το 2-2 στο 78ο λεπτό.

Οι πιο πρόσφατοι ξένοι σκόρερ στο ντέρμπι είναι αυτοί που διαμόρφωσαν το περσινό 2-1 υπέρ του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο. Ο Αρτούρ Μαζουακού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 48ο λεπτό, με τον Μλάντεν Πέτριτς να κάνει το 2-0 για τους γηπεδούχους στο 78’. Ο Αλεχάντρο Ντομίνγκεζ μείωσε στο 90’+7 σε 2-1 (ΒΙΝΤΕΟ 7).

petric

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αναμετρήσεων Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα από τη σεζόν 1979-80 μέχρι σήμερα:

31/1/1980 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-0 (18’ Υφαντίδης, 85’ Αλβάρεζ)

2/11/1980 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-1 (39’ Κουσουλάκης)

31/1/1982 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-1 (81’ Νικολάε - 52’ αυτ. Λιβαθηνός)

22/5/1983 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-1 (13’ Εσταβίγιο)

8/1/1984 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-0

31/3/1985 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-1 (22’ Γεροθόδωρος - 10’ Μητρόπουλος)

16/3/1986 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-2 (80’ Χαραλαμπίδης - 33’ Βαΐτσης, 64’ Μητρόπουλος)

21/9/1986 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-1 (26’ Μπατσινίλας - 81’ Αναστόπουλος)

6/3/1988 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-1 (52’ Ρότσα - 4’ Μουστακίδης)

5/11/1988 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-1 (37’ αυτ. Μπανιώτης, 80’ Σαραβάκος - 78’ Αλεξίου)

14/10/1989 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-2 (57’ Αντωνίου, 82’ Σαμαράς - 27’ Ντέταρι, 78’ Σαββίδης)

10/3/1991 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-1 (51’ Αναστόπουλος)

26/1/1992 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-0 (18’ Μαραγκός, 30’ Σαραβάκος, 78’ Βαζέχα)

2/5/1993 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-3 (49’ πέν., 72’ Βαζέχα - 19’ Μπατίστα, 50’ Προτάσοφ, 57’ Λιτόφτσενκο)

5/1/1994 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-2 (77’ Σαραβάκος - 45’ Καλαντζής, 66’ Χαντζίδης)

10/5/1995 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-1 (54’ Γεωργιάδης - 30’ Τσαλουχίδης)

28/4/1996 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-0 (10’ Αποστολάκης)

6/4/1997 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-2 (8’ Γεωργάτος, 49’ Καραπιάλης)

4/4/1998 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-2 (24’ Γιαννακόπουλος, 33’ Μαυρογενίδης)

5/12/1998 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-4 (29’ Κωνσταντινίδης, 32’ Βαζέχα - 41’ αυτ. Αλεξόπουλος, 52’, 90’ Καραπιάλης, 72’ Ανατολάκης)

21/11/1999 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-0 (58’ Ολιβάρες, 64’ Βαζέχα)

12/11/2000 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-0

24/3/2002 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-1 (76’ Ολισαντέμπε - 90’+4 πέν. Τζόρτζεβιτς)

12/1/2003 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-2 (18’ Ολισαντέμπε, 72’ Μπασινάς, 77' Κόλκα - 9’ αυτ. Χένρικσεν, 55’ αυτ. Κυργιάκος)

18/4/2004 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-2 (7’ πέν. Μπασινάς, 81’ Γκούμας - 45’ Στολτίδης, 54’ Τζόρτζεβιτς)

10/4/2005 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-0 (43’ Κωνσταντίνου)

28/8/2005 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-2 (35’ Στολτίδης, 86’ Τζόρτζεβιτς)

5/11/2006 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-0 (48’ αυτ. Κωστούλας)

2/9/2007 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-0

9/11/2008 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-0

21/3/2010 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-1 (68’ Ντάρμπισαϊρ)

30/10/2010 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-1 (57’, 63’ πέν. Σισέ - 37’ Μιραλάς)

18/3/2012 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-3 (α.α.)

9/12/2012 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-2 (17’ Μαυρίας, 67’ Τοτσέ - 22’, 34’ Τζιμπούρ)

2/11/2013 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-1 (90’ Μήτρογλου)

22/2/2015 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-1 (48’ αυτ. Μαζουακού, 78’ Πέτριτς - 90’+7 Ντομίνγκεζ)