28/03/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 8 Οκτωβρίου 2015 - 23:11

Ο… μονόφθαλμος ήταν ο Παναθηναϊκός

Σε ένα κακό ματς, οι «πράσινοι» επικράτησαν με 64-70 του Ολυμπιακού στο άδειο ΣΕΦ και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ * Καθοριστικός ο Γιάνκοβιτς στην 4η περίοδο

Ήταν και οι δύο ανέτοιμοι, αλλά ο ένας αποδείχθηκε πιο αποτελεσματικός την κρίσιμη στιγμή… Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός τα είπαν ξανά νωρίς στο άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ την Πέμπτη (8/10) για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, με τους «πράσινους» να φεύγουν τελικά νικητές με 64-70 και να βρίσκουν στην τελική τετράδα τους Άρη, ΠΑΟΚ και Φάρο Κερατσινίου.

Οι δύο «μονομάχοι» δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό και πήγαιναν χέρι χέρι για 30 λεπτά, πριν το «τριφύλλι»… πατήσει γκάζι στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου με πρωταγωνιστή τον Γιάνκοβιτς και χτίσει διαφορά που ο άποντος για σχεδόν 6,5 λεπτά Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να καλύψει στα τελευταία λεπτά.

Οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν τα μαζεμένα λάθη τους στα κρίσιμα λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να βασίζεται κυρίως στην άμυνά του για να φτάσει στη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Διαμαντίδης με 16 πόντους, με τους Φελντέιν και Γιάνκοβιτς να ακολουθούν με 14 και 12 αντίστοιχα, ενώ για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Πρίντεζης με 19, με τον Λοτζέσκι με 14 να κρατά ζωντανή την ομάδα του σε κρίσιμα σημεία του ματς.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε να αντιμετωπίζει από την αρχή προβλήματα, ξεκινώντας με «νέα» πεντάδα που δυσκολευόταν να σκοράρει. Αντίθετα, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν περισσότερο αποφασιστικά και γρήγορα πήραν προβάδισμα 6 πόντων (8-2). Οι «πράσινοι», όμως, κατάφεραν να απαντήσουν με ένα σερί 7-0 και να περάσουν μπροστά στο σκορ (8-9), πριν οι δύο «μονομάχοι» ξεκινήσουν μια σειρά κακών επιθέσεων που κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Απελπιστικά άστοχοι και οι δύο από τα 6,75 μ. -1/7 για τον Ολυμπιακό και 0/4 για τον Παναθηναϊκό- έδιναν περισσότερο βάση στην άμυνα, με το ματς να μην έχει ρυθμό και τους φιλοξενούμενους να είναι επιπλέον και εξαιρετικά άστοχοι από τη γραμμή των βολών (50%) και να βρίσκονται στο -2 στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-12).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρά τις συνεχείς αλλαγές που πραγματοποιούσαν οι δύο προπονητές. Οι «νέοι» του Παναθηναϊκού έδειχναν ότι χρειάζονται ακόμα χρόνο, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι για να φτάσουν στο +4 (18-14). Παρ’ όλα αυτά, όπως και στην πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός πάλι «κόλλησε», με τους «πράσινους» να πηγαίνουν για πρώτη φορά στο +3 με ένα σερί 7-0 (18-21). Τα λάθη και η αστοχία χαρακτήρισαν και τους δυο τους που τελικά πήγαν ισόπαλοι στο ημίχρονο με 26-26.

Ο Λοτζέσκι μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσε «ανάσα» στον Ολυμπιακό, ευστοχώντας σε τρίποντο και στις βολές που κέρδισε. Τα προβλήματα εκατέρωθεν, όμως, παρέμεναν, με τις κακές επιλογές στην επίθεση να εναλλάσσονται. Ο Παναθηναϊκός έκανε πολλά λάθη, αλλά τα εξισορροπούσε με την καλή του άμυνα, αλλά και με τη βελτίωσή του στις βολές, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +5 (33-38). Για τους «ερυθρόλευκους» ο Χάκετ ήταν πολύ θετικός, ενώ ένα τρίποντο του Αθηναίου έφερε το ματς στο καλάθι (38-40). Οι δύο ομάδες δεν είχαν ενέργεια και συνέχισαν χέρι χέρι, καθώς ένα τρίποντο του Αγραβάνη στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου έφερε ξανά την απόλυτη ισορροπία (44-44).

Η 4η περίοδος, όμως, αποδείχθηκε καθοριστική. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάνκοβιτς, ο Παναθηναϊκός μπήκε εξαιρετικά, με τον παίκτη του να πετυχαίνει τους 7 από τους πρώτους 8 πόντους της ομάδας του. Το τρίποντο του Φέλντέιν έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, ενώ τα δύο καλάθια του Πάβλοβιτς την εκτόξευσαν στους 15 (44-59). Ο Ολυμπιακός έκανε όλα τα λάθη του μαζεμένα, έκανε σχεδόν 6,5 λεπτά (!) να σκοράρει και, όταν πίεσε, έτρεξε μεν ένα σερί 7-0 και πλησίασε (53-61), αλλά ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε σωστά τα τελευταία λεπτά και έφτασε στη νίκη-πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 26-26, 44-44, 64-70

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 2, Στρόμπερι 4, Τσαϊρέλης, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 19 (1), Αγραβάνης 6 (1), Μάντζαρης 2, Χάκετ 4, Λοτζέσκι 14 (2), Αθηναίου 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 8, Γιάνκοβιτς 12 (1), Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 4, Φελντέιν 14 (2), Διαμαντίδης 16 (1), Γκιστ 4, Καλάθης 6, Κούζμιτς 3.