25/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Σάββατο 3 Οκτωβρίου 2015 - 20:05

Σπουδαίο διπλό για τους Νέους του Ατρόμητου

Οι «κυανόλευκοι» κέρδισαν 2-0 την ΑΕΚ στα Σπάτα * Τρίποντα και για Ξάνθη, Βέροια, Πανιώνιο και Λεβαδειακό * «Χ» σε Τρίπολη και Ιωάννινα

Μπορεί η 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νέων της Σούπερ Λίγκας να σημαδεύθηκε από τον θρίαμβο του Ολυμπιακού στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον ΠΑΟΚ, ωστόσο το Σάββατο (3/10) έγιναν και τα υπόλοιπα παιχνίδια του προγράμματος.

Από αυτά ξεχωρίζει, αναμφίβολα, η νίκη του Ατρόμητου στα Σπάτα με 2-0 επί της ΑΕΚ, με τους Περιστεριώτες να «καθαρίζουν» το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο και με δύο γκολ σε πέντε λεπτά.

Αρχικά, o Μωραΐτης άνοιξε το σκορ στο 34', για να σημειώσει το 0-2 ο Λημνιός στο 39', ενώ η Ένωση δεν μπόρεσε να σημειώσει έστω το γκολ της τιμής, με τον Τσέλιο να σημαδεύει το δοκάρι στο 59ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ατρόμητος τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μωραΐτη στο 80'.

ΑΕΚ: Ντούνης, Βιδάλης, Γιαννούτσος, Γραμματίκας, Μαρκοπουλιώτης, Γαλανόπουλος, Καρβουνίδης (60’ Παπάζογλου) Λίτσι, Τσέλιος (68’ Σπηλιώτης) Βλαχομήτρος (46’ Αντωνίου) Κυριαζής.

ATΡΟΜΗΤΟΣ: Θεοδωράκης, Γιαταγανάκης, Κατράνης, Μωραΐτης, Κωστούλας, Κρουσιέλ, Λημνιός, Νάτσος, Ρεγκάκος, Μπαστακός, Τσατσόπουλος.

Έπαιξαν ως αλλαγή και οι: Παπασπύρος, Νταβιώτης, Παυλής.

Τριάρα για την Ξάνθη επί του Παναθηναϊκού

Στα Πηγάδια η Ξάνθη υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό και πήρε σπουδαία νίκη με 3-1, με τον Μπουνταγκίδη να ανοίγει το σκορ στο 19' με πλασέ, εκμεταλλευόμενος λάθος του Στάικου.

Η «πράσινη» απάντηση ήρθε στο 41' και με τον Γιώργο Αγγελόπουλο να βρίσκει δίχτυα με ψηλοκρεμαστό πλασέ, ωστόσο οι ακρίτες πήραν εκ νέου το προβάδισμα χάρη σε τέρμα του Πέτρου Ορφανίδη στο 66ο λεπτό και με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για χέρι του παίκτη της Ξάνθης.

Στο 72' ο Λάμπρου σημάδεψε το δοκάρι και δεν έγινε το 2-2, με το τρίποντο των Θρακιωτών να εδραιώνεται στο 90'+3 και με σκόρερ τον Χατζή, σε μία φάση πάντως όπου υπήρξαν και πάλι παράπονα από πλευράς «τριφυλλιού», αλλά για οφσάιντ αυτή τη φορά.

ΞΑΝΘΗ: Σταθάκης, Ζώτος, Ψεμματάς, Χατζητερζόγλου, Πουλουκτσής, Μπουνταγκίδης, Χατζής, Ορφανίδης, Λαζαρίδης (46' Χατζηχασάνογλου), Δημητριάδης (58' Κώστας), Φασίδης (89' Σαμπανίδης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Βασίλας, Τριανταφυλλόπουλος (80′ Παπανικολάου), Μαυρομμάτης, Ευαγγέλου, Τζανουλίνος, Στάικος, Αγγελόπουλος Β., Αγγελόπουλος Γ., Νιούμαν (62′ Χατζηγιοβάννης), Λάμπρου, Μίγγος.

«Χ» στην Τρίπολη

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε στην Τρίπολη η αναμέτρηση του Αστέρα με τον Πλατανιά, με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 1-1.

Οι Χανιώτες προηγήθηκαν στο 22', όταν ο Ευγένιος Ρουσσάκης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε σε πόδι αμυντικού των γηπεδούχων και άλλαξε πορεία, με τον γκολκίπερ Στεφανίδη να μην μπορεί να αντιδράσει.

Η ισοφάριση των Αρκάδων ήρθε στο 73', με τον Τσιώλη να βρίσκει δίχτυα και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

AΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Στεφανίδης, Παπαπέτρου, Παπαγγελής, Μάνος, Παπαγεωργίου, Νάτσης, Iγκόρ, Μαργαρίτης (89' Κονιδάς), Συρεγγέλας (81' Καραμήτος), Ντε Μπλάσις, Γκρόσιος (64' Τσιώλης).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κουράκης, Μαραγκουδάκης, Κολομπάκης (53' Παπαδάκης), Σέου, Εμμ. Ρουσσάκης, Τουγλής, Τσατσαρώνης, Σκουλουδάκης, Τσελά (72' Σκουρτάι), Ευγ. Ρουσσάκης (85' Καμπόσος), Παπανικολάου.

«Κυανέρυθρος» περίπατος

Στο Αγρίνιο ο Πανιώνιος βρέθηκε σε εξαιρετική κατάσταση και πήρε άνετο διπλό με 3-0 επί του Παναιτωλικού, με τον Καζβιρόπουλο να ανοίγει το σκορ στο 10' ύστερα από πάσα του Κερασίδη.

Στο 65' ο Αντωνακόπουλος «καθάρισε» το τρίποντο των Νεοσμυρνιωτών, ενώ στο 81' ο Γκούμας σέντραρε, ο Σταυρόπουλος έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Αθανασόπουλου για το τελικό 0-3.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Αθανασόπουλος, Καράι, Κωνσταντινόπουλος, Χαντάκιας, Σάαντο, Μαργαρίτης (72' Ζίγκηρης), Κοντογιάννης Ι., Γιαννιώτης (80' Μυτιλήνης), Βασιλούδης, Βακράκος (46' Καββαδίας), Μωραΐτης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Αστράς, Μήτκας, Σταυρόπουλος, Τζαφέρη, Πολυχρονιάδης, Πινιώτης, Γκούμας, Καζβιρόπουλος, Χελάς, Κερασίδης, Αντωνακόπουλος.

Έπαιξαν και οι: Γκίνης, Παναγιωτόπουλος, Οικονομίδης.

«Κουλούρια» στα Ιωάννινα

ΠΑΣ Γιάννινα και Ηρακλής έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία (0-0) το Σάββατο στο ΠΕΑΚΙ, σε ένα παιχνίδι όπου οι Ηπειρώτες ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να φτάσουν σε κάποιο γκολ.

Στην επανάληψη, ο «Γηραιός» πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 54' πλησίασε στο 0-1, όμως ο Βλαχόπουλος σημάδεψε το δοκάρι.

Έτσι, το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, με τον ΠΑΣ να μένει ουραγός με 3 βαθμούς, ενώ οι Θεσσαλονικείς με 8 βαθμούς είναι στην 7η θέση.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Παππάς, Τσιέπας, Κόκας Α., Καλύβας (60' Μανιφάβας), Μυρσινιάς, Μασούρας, Μπισέλας (65' Μούτσιος), Γιάκος, Ζιώγας, Αλεξίου (74' Βασιλείου), Κόκας Δ.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Ηλιάδης, Καλφούντζος, Κασαπίδης, Αβραμίδης, Τσότρας, Ρότας, Δούμτσιος, Βλαχόπουλος, Μεζίνης (77' Γκιάτας), Αμαραντίδης, Χουζούρης (68' Μπίκας).

Διπλό στο φινάλε για τη Βέροια

Στο Δημοτικό Στάδιο Αγιάσου η Βέροια πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Καλλονής, με τον Ξόμπλιο να ανοίγει το σκορ στο 12'.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μπαστιάνο στο 46' και όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα έμεναν στην ισοπαλία, όμως η «Βασίλισσα του Βορρά» είχε αντίθετη άποψη.

Έτσι, στο 90'+3 ο Παπουτσίδης ήταν εκείνος που βρήκε δίχτυα και χάρισε στη Βέροια τους τρεις βαθμούς.

Τέλος, στο Δημοτικό Στάδιο Κοσμίου ο Λεβαδειακός κέρδισε με 3-1 τον Πανθρακικό και αυτή ήταν η πρώτη φετινή νίκη των Βοιωτών στο πρωτάθλημα.