25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 3 Οκτωβρίου 2015 - 18:02

Και στο τέλος... κερδίζει ο Λεβαδειακός (video)

Ο Πανθρακικός ήταν «αγκαλιά» με την πρώτη του νίκη, αλλά μέσα σε 7 λεπτά οι Βοιωτοί έκαναν την ολική ανατροπή και κέρδισαν με 1-3 * Δύο γκολ ο Μάντζιος * Και δοκάρι οι νικητές

Πολύ σκληρός για να… πεθάνει αποδείχθηκε στην Κομοτηνή ο Λεβαδειακός. Αν και μέχρι το 83ο λεπτό βρισκόταν πίσω στο σκορ, η ομάδα του Άκη Μάντζιου έκανε απίστευτη ανατροπή και τελικά πήρε τη νίκη με 1-3 το Σάββατο (3/10), στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Το ματς ήταν σχετικά ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή της μπάλας και να δείχνουν ικανοί να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη, αλλά ο Βαγγέλης Μάντζιος είχε άλλα σχέδια.

Ο άσος του Λεβαδειακού ήταν για άλλη μία φορά ο μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς δημιούργησε το πρώτο γκολ και πέτυχε τα άλλα δύο -το ένα με πέναλτι- φέρνοντας τα… πάνω-κάτω.

Μάλιστα, με τα δύο γκολ που πέτυχε έγινε και ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου, φτάνοντας τα 26 γκολ, έναντι των 24 του Τάκη Λεμονή.

Οι γηπεδούχοι, που παρέμειναν στους 2 βαθμούς, είχαν ανοίξει το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ροτζέριο Μάρτινς.

Προβάδισμα από την άσπρη βούλα

Ο Λεβαδειακός μπήκε ιδιαίτερα δυνατά στο ματς και κυνήγησε από το πρώτο λεπτό το γκολ. Παρ’ όλα αυτά, σταδιακά ο Πανθρακικός ισορρόπησε το ματς και πήρε εκείνος την πρωτοβουλία των κινήσεων. Σε αυτό συνετέλεσε και η σωστή αμυντική λειτουργία του, καθώς κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους και κυρίως να εξουδετερώσει τον Μάντζιο που είχε μπει ξανά με… άγριες διαθέσεις.

Η… ζημιά για τους γηπεδούχους λίγο έλειψε να γίνει από τον Ντιγκινί, που -για καλή του τύχη- είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι όταν προσπάθησε να διώξει το σουτ του Μάντζιου, και τελικά ο Πανθρακικός προηγήθηκε με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρτινς στο μισάωρο.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο όπως το ξεκίνησαν, δηλαδή στην επίθεση, αλλά ο Αθανασιάδης ήταν εξαιρετικός και συνεχώς σε ετοιμότητα, κρατώντας το 1-0 μέχρι την ανάπαυλα.

Τα… πάνω-κάτω σε 7 λεπτά

Ο Πανθρακικός έδειξε να ελέγχει το ματς και στο δεύτερο μέρος. Βρέθηκε πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ στο ξεκίνημα, ενώ στη συνέχεια έριξε το ρυθμό, κάτι που τον βόλευε. Οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες, με τους Θρακιώτες να «αγγίζουν» την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Φευ! Τα όνειρά τους γκρέμισε μέσα σε 7 λεπτά ο Λεβαδειακός με πρωτοστάτη τον Βαγγέλη Μάντζιο, που αρχικά έβγαλε την ασίστ στον Γιακουμάκη για το γκολ της ισοφάρισης και στη συνέχεια γύρισε το ματς, κάνοντας το 2-1 από το σημείο του πέναλτι για χέρι του Ποτουρίδη. Πριν ο Πανθρακικός προλάβει να ανασυνταχθεί, ήρθε και το τελικό χτύπημα, ξανά με τον Μάντζιο για το τελικό 1-3…

Διαιτητής ήταν ο Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής), με βοηθούς τους Νικόλαο Καραϊσαρίδη (Πιερίας) και Πέτρο Πάτρα (Μακεδονίας), ενώ τέταρτος ήταν ο Γεώργιος Κύζας (Δράμας).

Κίτρινες: 23’ Ποτουρίδης, 60’ Ντιγκινί, 67’ Μπαϊκαρά, 88’ Μεχία - 18’ Φαβάλι, 28’ Μάντζιος, 57’ Μιλιάζες, 90’+2 Τσιντώτας.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Αθανασιάδης, Μπαϊκαρά (85’ Μαρκόπουλος), Ποτουρίδης, Σερφά, Μελίσσης, Μεχία, Μάρτινς, Χαβίτο, Βάλτερ (73’ Λαδάκης), Χασομέρης (62’ Παπαγεωργίου), Ντιγκινί.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Άκης Μάντζιος): Τσιντώτας, Μουλόπουλος (77’ Θέος), Μιλιάζες, Τριποτσέρης, Ουόν, Γιάχιτς (66’ Νικολάου), Στάθης, Ναβάρο, Γιακουμάκης, Φαβάλι (66’ Μπελγκαζουανί), Μάντζιος.