19/04/2024
Πρωτάθλημα | Παρασκευή 2 Οκτωβρίου 2015 - 20:04

Σεφτέ με Πίντο η Λαμία (video)

Οι Φθιώτες νίκησαν με 1-0 τον Παναιγιάλειο στο ντεμπούτο του Βαζάκα * Από ένα ημίχρονο είχε η κάθε ομάδα

Την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα στο ντεμπούτο του Γιώργου Βαζάκα στον πάγκο της πανηγύρισε η Λαμία το απόγευμα της Παρασκευής (2/10).

Οι Φθιώτες υποδέχτηκαν τον Παναιγιάλειο και κατάφεραν να τον κερδίσουν με 1-0, παρόλο που δεν έθελξαν με την απόδοσή τους.

Η κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο, ωστόσο η διαφορά ήταν ότι οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να εκμεταλλευτούν μια στιγμή αδράνειας της ομάδας του Αιγίου.

Ο Σερτζίνιο ήταν σε πολύ καλή μέρα και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στον Παναιγιάλειο. Αντιθέτως, ο Παναγιώτης Τζαναβάρας είδε τους παίκτες του να μην πιάνουν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Στάθηκε άτυχος με Πέρεθ, που έπαιρνε αρκετές προσπάθειες, και Ομάρ που τραυματίστηκαν, ενώ ο Μίλιτς δεν βοήθησε.

Κάκιστο ήταν το πρώτο ημίχρονο. Οι τελικές προσπάθειες ήταν ελάχιστες, κλασική ευκαιρία επί της ουσίας δεν υπήρχε και αυτό γιατί κανένας παίκτης δεν είχε τη δυνατότητα να κάνει μια προσωπική ενέργεια και να ανατρέψει τα δεδομένα.

Ο Παναιγιάλειος μπήκε σαφώς καλύτερα. Στα πρώτα λεπτά κυριάρχησε και κέρδισε διαδοχικά κόρνερ μέσω των οποίων προσπάθησε να βρει κάποιο γκολ.

Η Λαμία φάνηκε να έχει πρόβλημα στα στημένα. Οι παίκτες της δυσκολεύονταν να διώξουν την μπάλα και γι' αυτό οι φιλοξενούμενοι στο 15' λίγο έλειψε να ανοίξουν το σκορ με τον Φωτιά να μην μπαίνει στην πορεία της μπάλας.

Όσο για τους γηπεδούχους, ανέβηκαν λίγο πριν από το 20'. Ισορρόπησαν το παιχνίδι, αλλά ούτε εκείνοι κατάφεραν κάτι περισσότερο πέραν δύο σουτ του Σερτζίνιο, που ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης τους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε διαφορετικά. Η Λαμία μπήκε πιο δυνατά και έφτασε σε τρεις τελικές με Καραλή, Σερτζίνιο και Λεάντρο από νωρίς, αλλά χωρίς καμία εξ αυτών να βάλει δύσκολα στον Πίτκα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι. Είχαν τη διάθεση να επιτεθούν, αλλά ήταν προβλέψιμοι, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να πατήσουν περιοχή.

Ωστόσο, ο Βαζάκας έκανε ακόμη πιο επιθετική την ομάδα του περνώντας τον Πίντο και αυτό του βγήκε. Στο 74' ο Σερτζίνιο επιχείρησε μια σέντρα από δεξιά, ο Πίντο πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ.

Στη συνέχεια ο Παναιγιάλειος κλήθηκε να αντιδράσει, αλλά δεν μπορούσε. Χρόνος υπήρχε, όμως δεν μπόρεσε να βγάλει φάσεις. Επί της ουσίας είχε μόνο μία καλή στιγμή από εκτέλεση φάουλ του Πέριτς κι έτσι γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μουρτζάκης (Ηρακλείου), βοηθοί οι Νικολάκης (Ηρακλείου) και Τρουλινός (Ηρακλείου), ενώ τέταρτος ο Φώτης (Εύβοιας).

Κίτρινες: 56' Σκαρτσίλας, 65' Κρισμάρεβιτς.

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Βαζάκας): Ρίζος, Σουλιώτης, Κοντέων, Λεάντρο, Τσαμούρης, Τριανταφυλλάκος (89' Τόσκας), Σιλιγαρδάκης, Νατσιόπουλος (60' Τζόκιτς), Καραλής (66' Πίντο), Σερτζίνιο, Νεόφυτος.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Πίτκας, Σανδραβέλης, Ιωάννου, Φωτιάς, Σπίνουλας, Κρισμάρεβιτς, Λινάρδος (56' Σταμόγιαννος), Πέρεθ (76' Πέριτς), Μπούνας, Ομάρ (46' Σκαρτσίλας), Μίλιτς.