26/04/2024
Γερμανία | Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012 - 19:59

«Δάγκωσαν» οι «Λύκοι» (video)

Η ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΜΕ 3-1 ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΤΗΣ ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ * ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΜΠΟΥΝΤΕΣΛΙΓΚΑ, ΣΚΟΡΕΡ, ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ, ΕΠΟΜΕΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Εύκολο έργο είχε, όπως αποδείχτηκε, η Βόλφσμπουργκ αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας τη Χοφενχάιμ το απόγευμα της Κυριακής (18/11) για τη 12η στροφή του «μαραθωνίου» της Μπουντεσλίγκα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Χασέμπε. Στη συνέχεια φρόντισαν να κάνουν δύο τα τέρματά τους πριν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη, όταν βρήκε δίχτυα στο 24’ ο Ντοστ.

Στην επανάληψη οι «Λύκοι» δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα από τη Χοφενχάιμ και κατάφεραν να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ στο 3-0 με τον Νάλντο στο 78’ να νικά τον Βίζε. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε πετυχαίνοντας το «γκολ της τιμής» για την ομάδα του ο Ντερντιγιόκ 2 λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του 90λεπτου.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Βίζε, Μπεκ, Γιένσεν (77’ Σίπλοκ), Ντελπιέρ, Τζόνσον, Γουίλιαμς (46’ Γκρίφο), Ρούντι, Φιρμίνο, Σαλίχοβιτς, Φόλαντ, Χοσέλου (67’ Ντερντιγιόκ).

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Μπενάλιο, Φάγκνερ, Νάλντο, Κιάερ, Σέφερ, Πόλακ, Τζόσουε (83’ Μαντλούνγκ), Χασέμπε, Ντιέγκο, Όλιτς (89’ Κάλενμπεργκ), Ντοστ (90’+2 Γιόνσον).

Συγκεντρωτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 12ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα:

Σάββατο (17/11)
Ντόρτμουντ - Γκρόιτερ Φιρτ 3-1 (3', 15' πέν. Λεβαντόφσκι, 42' Γκέτσε - 5' Στίμπερ)
Γκλάντμπαχ - Στουτγάρδη 1-2 (7' Στρανζλ - 8' Χάρνικ, 72' αυτ. Μπρόουερς)
Ανόβερο - Φράιμπουργκ 1-2 (33' πέν. Αμπντελαουέ - 11' Σμιντ, 55' Ρόζενταλ)
Νυρεμβέργη - Μπάγερν Μονάχου 1-1 (46' Φόιλνερ - 3' Μάντζουκιτς)
* Στο 76 αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τίμο Γκέμπχαρτ της Νυρεμβέργης
Αμβούργο - Μάιντς 1-0 (63' Σον)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Άουγκσμπουργκ 4-2 (7' αυτ. Μόλντερς, 32' Άιγκνερ, 52', 75' πέν. Μάιερ - 45' Κου, 64' Μόλντερς)
Λεβερκούζεν - Σάλκε 2-0 (45' Σούρλε, 67' Κίσλινγκ)
* Στο 80' πέναλτι που εκτέλεσε για τη Λεβερκούζεν ο Στέφαν Κίσλινγκ απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Σάλκε Λαρς Ούνερσταλ
* Στο 82' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κυριάκος Παπαδόπουλος της Σάλκε

Κυριακή (18/11)
Βέρντερ - Φορτούνα Ντίσελντορφ 2-1 (51' Πέτερσεν, 82' Ντε Μπρούιν - 10' πέν. Λανγκενέκε)
* Στο 77' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ασάνι Λουκίμια της Βέρντερ
Χοφενχάιμ - Βόλφσμπουργκ 1-3 (88' Ντερντιγιόκ - 7' Χασέμπε, 24' Ντοστ, 78' Νάλντο)