19/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Κυριακή 30 Αυγούστου 2015 - 19:06

Αγχωτικό τρίποντο για τους Νέους του Ολυμπιακού

Οι πρωταθλητές κέρδισαν 1-0 τον Πανιώνιο στις εγκαταστάσεις του Ρέντη * Νίκες και για Πανθρακικό και Ηρακλή

Με νίκη ξεκίνησαν οι Νέοι του Ολυμπιακού την προσπάθεια διατήρησης των σκήπτρων, επικρατώντας την Κυριακή (30/8) του Πανιωνίου με 1-0 στις εγκαταστάσεις του Ρέντη.

Στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής, λοιπόν, οι πρωταθλητές είχαν τον έλεγχο του ρυθμού από την αρχή της αναμέτρησης, ωστόσο δυσκολεύονταν να διασπάσουν την «κυανέρυθρη» άμυνα.

Εντέλει, τα κατάφεραν στο 69ο λεπτό, όταν ο Μεγαρίτης βρήκε με ωραία πάσα τον Κιρτζιαλίδη στη μεγάλη περιοχή και ο τελευταίος σκόραρε με πλασέ, χαρίζοντας το τρίποντο στους Πειραιώτες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κατσιμήτρος, Σάλιακας, Νικολάου, Βατουσιάδης, Ρέτσος (16' Τόλι) , Μεγαρίτης, Μανθάτης, Πλέγας, Βάρκας (56' Τσιλίκης), Ανδρούτσος, Κουγιός (64' Κιρτζιαλίδης).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Αστράς, Χαϊρούλα (62' Κιουρανάκης) , Πολυχρονιάδης, Tζαφέρι, Σταυρόπουλος, Πινιώτης, Γκίνι, Καζβιρόπουλος, Αράπης (62' Κερασίδης), Γκούμας (75' Παούρης), Παναγιωτόπουλος.

Νικηφόρο ξεκίνημα για τον Πανθρακικό

Τους πρώτους τρεις βαθμούς του πήρε ο Πανθρακικός στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας στο γήπεδο του Κοσμίου με 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης.

Οι Θρακιώτες σημείωσαν από ένα γκολ ανά ημίχρονο, με τον Κουτσουκανίδη να ανοίγει το σκορ στο 35' με σουτ.

Η νίκη για την ομάδα της Κομοτηνής εδραιώθηκε στο 65ο λεπτό και ήταν ο Μιχαηλίδης εκείνος που με σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Κεχαγιάς, Δημητριάδης, Τζατζανάς, Μουτζούρης, Κουτσουκανίδης, Φαρμάκης, Ψάλτης, Μίλκας, Μιχαηλίδης, Μανδηλάς, Πότσης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Στεφανίδης, Τσέκος, Βουτσελάς (50' Τσιώλης), Μάνος, Γιαν. Παπαγεωργίου (75' Καραμήτος), Χάδιαρης, Παπαπέτρου, Νάτσης, Δημ. Παπαγεωργίου (57' Κατσικαδάς), Συρεγγέλας, Γκρόσιος.

Στο τρίτο παιχνίδι της ημέρας ο Ηρακλής έφυγε νικητής από τη Γέρα, επικρατώντας με 3-2 της Καλλονής.