24/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 29 Αυγούστου 2015 - 23:41

Με όπλο την άμυνα έκανε το τρία στα τρία

Η Εθνική Ανδρών κέρδισε με 67-62 τη Λιθουανία, κατακτώντας το τουρνουά Ακρόπολις και «βλέποντας» πια Ευρωμπάσκετ

Νικήτρια στο τουρνουά Ακρόπολις αναδείχθηκε η Εθνική Ανδρών, επικρατώντας της Λιθουανίας με 67-62 στο κλειστό του ΟΑΚΑ το βράδυ του Σαββάτου (29/8) και πετυχαίνοντας την τρίτη της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ο κύκλος των φιλικών αγώνων, λοιπόν, ολοκληρώθηκε για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εν όψει Ευρωμπάσκετ, με τον Φώτη Κατσικάρη να κρατά από το ματς με τους Λιθουανούς την εξαιρετική άμυνα των παικτών του, που έφερε και το ροζ φύλλο.

Βέβαια, ο ομοσπονδιακός τεχνικός θα πρέπει να προβληματιστεί για τα πολλά χαμένα ριμπάουντ, που στο αποψινό παιχνίδι δεν κόστισαν, ενώ στην επίθεση παρατηρούνται ακόμα σκαμπανεβάσματα.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο ισόπαλο 31-31, ενώ το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο, με την Εθνική να προηγείται με 49-46 στο 30'.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η «γαλανόλευκη» ξέφυγε στο +11 (63-52), η Λιθουανία κατάφερε με σερί 8-0 να μειώσει σε 63-60, ωστόσο η ελληνική ομάδα πήρε τελικά τη νίκη και την πρωτιά στο τουρνουά.

Πρίντεζης και Αντετοκούνμπο ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 14 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε με 15 πόντους ο Ματσιούλις.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 31-31, 49-46, 67-62

ΕΛΛΑΔΑ (Φώτης Κατσικάρης): Μπουρούσης 8, Ζήσης 6, Σπανούλης 3, Καλάθης 9, Περπέρογλου 4, Σλούκας 7, Αντετοκούνμπο 10, Καϊμακόγλου, Κουφός 5, Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Γιόνας Καζλάουσκας): Καλνιέτης, Γκαίλιους 2, Ματσιούλις 15, Σεϊμπούτις 4, Καβαλιάουσκας 6, Γιανκούνας 7, Γιαβτόκας, Βαλαντισούνας 13, Κουζμίνσκας 6, Μιλάκνις 5, Γκουντάιτις, Λεκαβίτσιους 4.