28/03/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2012 - 18:59

Εύκολα ο Ολυμπιακός, διπλό ο ΑΓΟΡ

ΜΕ ΝΙΚΕΣ ΣΥΝΕΧΙΣΑΝ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ Α1 ΟΙ «ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΙ» ΚΑΙ ΟΙ ΚΡΗΤΙΚΟΙ

Ο πρωταθλητής και πρωτοπόρος της βαθμολογίας Ολυμπιακός υποδέχτηκε τον ΚΑΟΔ για την 4η αγωνιστική και πέρασε ακόμη ένα εύκολο απόγευμα, όπως τα περισσότερα για τους Πειραιώτες στο πρωτάθλημα. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα πήραν από το πρώτο λεπτό το προβάδισμα και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης της κυριαρχίας τους στο παρκέ. Ενδεικτικό είναι πως ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας διαφορά 17 πόντων (31-14).

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος, με τους γηπεδούχους να μην αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα στον επιθετικό τομέα, ενώ και αμυντικά κρατούσαν σε χαμηλό σκορ την ομάδα της Δράμας. Με το ημίχρονο να λήγει 58-32, είχε γίνει κατανοητό πως το μόνο ενδιαφέρον στο ματς θα ήταν το μέγεθος της διαφοράς στο τέλος.

Με τους Πρίντεζη και Σπανούλη να οδηγούν εκ του ασφαλούς την ομάδα τους σε ακόμη μία νίκη, η διαφορά έμενε σταθερά πάνω από 20 πόντους, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο η ψαλίδα άνοιξε ακόμη περισσότερο. Έτσι, οι γηπεδούχοι έκαναν τη χάρη στους φιλάθλους τους και πέρασαν τους 100 πόντους, παίρνοντας τη νίκη με το ευρύ 103-67, που δεν αφήνει περιθώρια για περαιτέρω σχολιασμό.

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 58-32, 81-50, 103-67.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάινς 10, Λο 4, Άντιτς 4, Σπανούλης 18, Περπέρογλου 2, Σλούκας 5, Μαυροειδής 12, Γκετσεβίτσιους 11, Πρίντεζης 20, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 6, Κατσίβελης 4.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης, Νόουλς 14, Καλαϊτζίδης, Ακεψιμαΐδης, Μπένας 4, Μίτσελ 15, Κάρτερ 4, Κακαρούδης 17, Ντέιλ 6 Ζάρας 2, Ιωάννου 2, Πάλμερ 3.

Ηλυσιακός - ΑΓΟΡ 66-72

Εκτός από τα ματς των δύο «αιωνίων», το κυριακάτικο πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής περιελάμβανε και την αναμέτρηση του Ηλυσιακού με τον ΑΓΟΡ. Το ματς ήταν ντέρμπι καθόλη τη διάρκειά του και, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά, τελικά βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-15 στο τέλος της περιόδου. Ανάλογη ήταν και η εικόνα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους όμως να έχουν περισσότερες λύσεις στο τέλος του ημιχρόνου και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με διαφορά 5 πόντων (35-30).

Η εικόνα του ματς άλλαξε κάπως στην τρίτη περίοδο, καθώς οι φιλοξενούμενοι, στηριζόμενοι κυρίως στις προσπάθειες των Κάρτερ και Πέτγουεϊ, πήραν το προβάδισμα, που δεν το έχασαν μέχρι και τη λήξη της. Έτσι, μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο από θέση ισχύος και, παρότι ο Ηλυσιακός κατάφερε να περάσει μπροστά με 61-60, διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με ένα σερί 7-0 πήραν ξανά το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη με 72-66.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-30, 45-46, 66-72.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Καυκής 10, Χάμπτον 15, Χατζής 12, Σπανός 1, Δορκοφίκης 5, Αντωνάκης 3, Σκοτ 4, Τζόουνς 11, Παραγυιός 5.

ΑΓΟΡ: Μπράουν 3, Καλλινικίδης 2, Αγγελόπουλος 16, Τσόχλας 17, Ντούβνιακ 9, Κόμματος 2, Κάρτερ 10, Λάτοβιτς 6, Πέτγουεϊ 7.