25/04/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2012 - 18:23

Ήττα-σοκ για Παναθηναϊκό

ΟΙ «ΠΡΑΣΙΝΟΙ» ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΚΑΜΨΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΙΘΕΑΣ, ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΜΕ 72-68

Μετά την ήττα από τη Φενέρμπαχτσε, ο Παναθηναϊκός ήθελε να σβήσει τις άσχημες εντυπώσεις με νίκη απέναντι στον Ίκαρο Καλλιθέας στο εκτός έδρας ματς για την 4η αγωνιστική της Α1.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλά τον αγώνα και πήραν από την αρχή το προβάδισμα, στηριζόμενοι στις σωστές επιλογές τους στην επίθεση. Έτσι, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 23-11. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν τα παράτησαν και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ και στη δεύτερη περίοδο, μειώνοντας ακόμη και στους 5 (34-29). Ωστόσο, οι παίκτες του Πεδουλάκη διατήρησαν τα ηνία και πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 12 πόντων (42-30).

Όμως, από το τρίτο δεκάλεπτο κι έπειτα η εικόνα του αγώνα άλλαζε σταδιακά, με τους γηπεδούχους να μειώνουν τη διαφορά με οδηγό τον Κυρίτση. Ο Παναθηναϊκός έδειχνε «θολωμένος», χωρίς να μπορεί να βρίσκει εύκολα λύσεις επιθετικά, κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Ίκαρος. Μπορεί στο 30’ το σκορ να ήταν 52-48 υπέρ του Παναθηναϊκού, αλλά όλα έδειχναν πως η τελευταία περίοδος θα ήταν ντέρμπι.

Χαρακτηριστικό είναι πως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 35’ (58-58) και 3 λεπτά αργότερα πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 66-65. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στη θέση του οδηγού, αλλά οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και κατάφεραν να πάρουν μια τεράστιας σημασίας νίκη με 72-68.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 30-42, 48-52, 72-68.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: Κυρίτσης 19, Βρκιτς 16, Γουάιτ 2, Φαγέ 12, Γκίμπσον 15, Σίμτσακ 8, Αγαδάκος, Λαρεντζάκης, Στέβοβιτς, Γιαννακίδης, Οικονομόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σχορτσανίτης 5, Μπράμος 10, Πάνκο 9, Λάσμε 7, Ματσιούλις 6, Ούκιτς 8, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 7, Κίτσεν 9, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 3, Σκορδίλης 2.