16/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 3 Νοεμβρίου 2012 - 16:30

Αυτή τη φορά χαμογέλασε ο Απόλλων!

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ (80-79) ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΑΣ ΣΤΟ «ΘΡΙΛΕΡ» ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ, ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΡΟΖ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

Στις τρεις πρώτες αγωνιστικές ο Απόλλων Πατρών γνώρισε ισάριθμες ήττες σε ματς-θρίλερ από τον Ίκαρο Καλλιθέας, τον ΚΑΟΔ και το Περιστέρι. Αυτή τη φορά, απέναντι στην Καβάλα, η τύχη... χαμογέλασε στους Πατρινούς, σε ακόμα ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι δύο ομάδες έψαχναν την πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα και οι γηπεδούχοι έδειχναν να τα καταφέρνουν με άνεση, καθώς στα δύο πρώτα δεκάλεπτα ήταν καλύτεροι και η ανάπαυλα τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 41-30.

Η Καβάλα, όμως, έκανε μεγάλη αντεπίθεση στην 3η περίοδο και με επιμέρους σκορ 22-32 μείωσε στον πόντο (63-62). Έτσι, το τελευταίο δεκάλεπτο μετετράπη σε... θρίλερ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και ο Αργυρόπουλος με δύο βολές στα 5 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος έδωσε το προβάδισμα με 80-79 στον Απόλλωνα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, όμως το τρίποντο του καλύτερου παίκτη τους Γιάννη Γκαγκαλούδη δεν βρήκε στόχο και οι Πατρινοί πανηγύρισαν την παρθενική νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 41-30 (ημίχρονο), 63-62, 80-79.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Ν. Βετούλας): ΜακΚόλουμ 13, Αργυρόπουλος 10, Καπερώνης, Γκραντ 14, Λιανός 5, Πέτροβιτς-Στεργίου 11, Κρόλο 2, Λυμπέρης, Κλάιμπερ 14, Ζαφείρης, Μολφέτας, Τέρνερ 11.

ΚΑΒΑΛΑ (Κ. Χουγκάζ): Πάνος 6, Καλαμπάκας, Μανωλόπουλος 4, Στεφανίδης 7, Γκράντι 14, Βελισσαρίου, Μίτροβιτς, Γκαγκαλούδης 25, Κρστέβσκι 2, Κόλεμαν, Ίλιεφ.