29/03/2024
Ειδήσεις | Σάββατο 4 Ιουλίου 2015 - 04:31

Ωραίο, σοβαρό και τρίτο το Περού (video)

Κέρδισε δίκαια με 2-0 την Παραγουάη στο μικρό τελικό του Κόπα Αμέρικα

Με χαμόγελα έκλεισε τις υποχρεώσεις του στο Κόπα Αμέρικα το Περού, το οποίο κατέκτησε τα ξημερώματα του Σαββάτου (4/7) την τρίτη θέση νικώντας στο μικρό τελικό την Παραγουάη με 2-0.

Οι παίκτες του Γκαρέκα συνέχισαν στο δρόμο που είχε χαράξει προ τετραετίας στην Αργεντινή ο Σέρχιο Μαρκαριάν. Ανέβηκαν ξανά στο βάθρο και παρουσίασαν και πάλι ένα αξιόμαχο σύνολο που ήξερε τι ζητούσε στο γήπεδο.

Στον ημιτελικό δυσκόλεψαν αρκετά τη Χιλή και ενώ έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 20' και αυτό αποδείχτηκε πως δεν ήταν τυχαίο, αφού κόντρα στην Παραγουάη δεν πιέστηκαν πολύ για να πάρουν τη νίκη.

Πολύ κακό ήταν το πρώτο ημίχρονο, το οποίο είχε ελάχιστες φάσεις. Το Περού ήταν σαφώς καλύτερο, είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά και εκείνο δυσκολευόταν να δημιουργήσει.

Προσπαθούσε κατά κύριο λόγο να αναπτυχθεί από τα πλάγια με τον Ρέινα να είναι ορεξάτος και τον Αντβίνκουλα να ανεβαίνει συνεχώς και να δημιουργεί από τα δεξιά υπεραριθμία.

Ωστόσο, απειλούσε μόνο με σουτ εκτός περιοχής, ενώ με τον ίδιο τρόπο έκανε την πρώτη της τελική και η Παραγουάη. Τελικά, το Περού έχασε και μια καλή ευκαιρία με τον Λομπατόν εντός περιοχής, αλλά και αυτή ήρθε από λάθος των αντιπάλων.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετική, αφού η «μπλανκιρόχα» κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 48' με τον Καρίγιο, σε μια φάση που η άμυνα της Παραγουάης δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα.

Ο Ραμόν Άνχελ Ντίαζ βλέποντας ότι η ομάδα του είχε πολύ μεγάλο πρόβλημα στο κέντρο έχοντας χάσει σχεδόν κάθε μάχη, έκανε τρεις αλλαγές γρήγορα και αυτές βελτίωσαν πάρα πολύ την Παραγουάη.

Η «αλμπιρόχα» πάτησε γκάζι και πήρε τα ηνία από το 60' και μετά. Άρχισε να πιέζει το Περού, να κάνει τελικές και στο 68' είχε δοκάρι στην προσπάθεια του Αντβίνκουλα να κόψει τον Μπενίτεζ.

Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι Παραγουανοί προδόθηκαν από τις δυνάμεις τους. Παρουσιάστηκαν φανερά κουρασμένοι και το Περού το εκμεταλλεύτηκε κάνοντας στο 89' με τον Γκερέρο και το 2-0.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με αυτό το γκολ ο Πάολο Γκερέρο έγραψε ιστορία, αφού έγινε ο πρώτος Περουβιανός που σκοράρει τουλάχιστον τέσσερα γκολ σε δύο διαφορετικά Κόπα Αμέρικα. Ψάχνει, μάλιστα, άλλο ένα γκολ για να πιάσει στα 26 τον πρώτο σκόρερ της «μπλανκιρόχα» όλων των εποχών Τεόφιλο Κουμπίγιας.

ΠΕΡΟΥ (Ρικάρντο Γκαρέκα): Γκαγιέσε, Αντβίνκουλα, Ράμος, Άσκουες, Βάργκας, Μπαγιόν, Λομπατόν (59' Γιοτούν), Καρίγιο (90'+1 Ουρτάδο), Κουέβα, Ρέινα (84' Σάντσεζ), Γκερέρο.

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ (Ραμόν Άνχελ Ντίαζ): Βίγιαρ, Κάσερες (60' Αράντα), Ντα Σίλβα, Πάμπλο Αγκιλάρ, Σαμούδιο, Ορτιγκόσα (64' Ορτίζ), Κάσερες, Μαρτίνεζ (58' Μπενίτεζ), Μπομπαντίγια, Όσκαρ Ρομέρο, Μπάριος.