24/04/2024
Άλλα αθλήματα | Δευτέρα 25 Μαΐου 2015 - 20:27

Ξεκίνησε με το… δεξί ο Κύργιος στο Ρολάν Γκαρός

Ο Ελληνοαυστραλός επικράτησε με 3-0 σετ του Ιστόμιν και προκρίθηκε στους «64»

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Ρολάν Γκαρός ο Νικ Κύργιος. Ο Ελληνοαυστραλός «ρίχτηκε στη μάχη» τη Δευτέρα (25/5) και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ επί του Ντένις Ιστόμιν, πανηγυρίζοντας την πρόκρισή του στους «64».

Ο Κύργιος μπήκε ιδιαίτερα ορεξάτος στον αγώνα και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-3.

Ο Ουζμπέκος τενίστας προσπάθησε να πάρει το δεύτερο σετ και να ισοφαρίσει, αλλά στην κρίσιμη στιγμή ο Ελληνοαυστραλός ήταν πιο αποτελεσματικός και δεν του επέτρεψε να ξαναμπεί στο ματς, κάνοντας το 2-0 (6-4).

Με όπλο το εξαιρετικό σερβίς του, ο Κύργιος δεν δυσκολεύτηκε να «καθαρίσει» και το τρίτο σετ, το οποίο κατέκτησε με 6-3, τελειώνοντας και το ματς.

Επόμενος αντίπαλός του θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Στεφάν Ρομπέρ - Κάιλ Έντμουντ.