28/03/2024
Διοικητικά - Δικαστικά | Παρασκευή 22 Μαΐου 2015 - 15:14

Στο γήπεδο για 18 λεπτά Εθνικός και Ιωνικός

Θα συνεχιστεί το μεταξύ τους παιχνίδι, που είχε διακοπεί στις 3 Μαΐου λόγω επεισοδίων στο 72ο λεπτό

Μπορεί το πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής να έχει ολοκληρωθεί σε όλους τους ομίλους, ωστόσο υπήρχε μια εκκρεμότητα που αφορούσε τον αγώνα του Εθνικού με τον Ιωνικό.

Στις 3 Μαΐου, λοιπόν, το ματς της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής του 4ου ομίλου είχε διακοπεί στο 72ο λεπτό λόγω επεισοδίων και τελικά η Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΟ αποφάσισε την Παρασκευή (22/5) ότι θα πρέπει να υπάρξει συνέχεια στην αναμέτρηση για τα τελευταία 18 λεπτά.

Έτσι, εντός των επόμενων 15 ημερών Εθνικός και Ιωνικός θα συναντηθούν στο Μοσχάτο κι ενώ το σκορ πριν την διακοπή ήταν 1-1.

Αναλυτικά, οι αποφάσεις για τις ομάδες της Γ' Εθνικής:

«Κατά την τελευταία της συνεδρίαση, η Πειθαρχική Επιτροπή της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας έλαβε τις εξής αποφάσεις:

-Διατάσσει τον επανορισμό και συνέχεια του αγώνα του Πρωταθλήματος Γ΄ Εθνικής, Εθνικός Πειραιά-Ιωνίκος (3/5/2015) για το υπολειπόμενο της διακοπής χρονικό διάστημα, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τη δημοσίευση της παρούσας, με τους όρους που υπήρχαν κατά τη διακοπή.

-Κατακυρώνει τον αγώνα του Πρωταθλήματος Γ΄ Εθνικής, Αιολικός-Αστέρας Μαγούλας, ο οποίος είχε οριστεί να διεξαχθεί στις 10-5-2015, με τέρματα τρία έναντι μηδενός (3-0) υπέρ του Αιολικού. Αφαιρεί από το σωματείο Αστέρας Μαγούλας δύο (2) βαθμούς από τον βαθμολογικό πίνακα της τρέχουσας ποδοσφαιρικής περιόδου και δύο (2) βαθμούς από τον πίνακα βαθμολογίας του επόμενου πρωταθλήματος. Επιβάλλει σε αυτό χρηματική ποινή διακοσίων (200) ευρώ.

-Κηρύσσει πειθαρχικά ελεγκτέα την ομάδα ΦΣ Κοζάνη και της επιβάλλει χρηματική ποινή τριακοσίων (300) ευρώ (αγώνας Πρωταθλήματος Γ΄ Εθνικής, Κοζάνη-Εθνικός Φιλιππιάδας, 26/4/2015).

-Κατακυρώνει τον αγώνα για το πρωτάθλημα της Γ΄ Κατηγορίας, Ζακυνθιακός-Ερμής Κιβερίου, ο οποίος είχε οριστεί να διεξαχθεί στις 17-05-2015, υπέρ του πρώτου σωματείου με τέρματα τρία έναντι μηδενός (3-0). Αφαιρεί από το σωματείο Ερμής Κιβερίου δυο (2) βαθμούς από τον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος της τρέχουσας ποδοσφαιρικής περιόδου και δυο (2) βαθμούς από τον πίνακα βαθμολογίας της επόμενης περιόδου. Επιβάλλει σε αυτό χρηματική ποινή διακοσίων (200) ευρώ».