23/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 15 Οκτωβρίου 2012 - 16:00

LIVE το Παναιτωλικός - ΑΕΛ 0-1 (τελικό)

Το a-sports.gr σας μετέφερε την εξέλιξη του μεγάλου ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής Παναιτωλικός - ΑΕΛ

- 1': Έναρξη του αγώνα.

- 4': Σουτ του Κούσα, η μπάλα κοντράρει στο πόδι του Τσιάρα και στη συνέχεια στο χέρι του, με τους γηπεδούχους να ζητάνε πέναλτι.

- Συμπληρώθηκαν 10 λεπτά στο γήπεδο του Αγρινίου, με τους γηπεδούχους να έχουν μπει πιο δυνατά, χωρίς, όμως, να έχουν δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία.

- 11': Πρώτη «επίσκεψη» της ΑΕΛ στα καρέ του Τακίδη. Σέντρα του Τσίγκα από τα δεξιά, ο Φρανκού πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κοντράρει στον Κούσα και φεύγει κόρνερ.

- 14': Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Σέρεμετ απέκρουσε ασταθώς το σουτ του Μητρόπουλου, αλλά ο επερχόμενος Κουτσοσπύρος «κατάφερε» από τη γωνία της μικρής περιοχής να στείλει την μπάλα άουτ.

- Αξίζει να σημειωθεί ότι οι οργανωμένοι οπαδοί του Παναιτωλικού δίνουν το παρών και συχνά-πυκνά φωνάζουν συνθήματα κατά του Φώτη Κωστούλα, από τη θύρα 6 στην οποία βρίσκονται, με τον υπόλοιπο κόσμο να τους αποδοκιμάζει.

- 18': Κίτρινη κάρτα στον Κούσα.

- 20': Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα, με τους γηπεδούχους να έχουν ανούσια υπεροχή και τους φιλοξενούμενους να έχουν κλείσει όλους τους διαδρόμους προς την περιοχή τους.

- 32': Κίτρινη κάρτα στον Παπαγεωργίου.

- 40': Όσο περνά η ώρα, το παιχνίδι γίνεται όλο και χειρότερο. Οι δύο ομάδες αναλώνονται σε μια μάχη στο χώρο του κέντρου.

- 44': Σουτ του Μητρόπουλου έξω από την περιοχή, ο Σέρεμετ πέφτει στη δεξιά γωνία του και μπλοκάρει εύκολα.

- 45': Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις.

- 45'+1: Τέλος α' μέρους.

- 46': Έναρξη β' μέρους.

- 50': Φάουλ του Φαβάλι, ο Σκόνδρας παίρνει την κεφαλιά προ του Κούσα και διώχνει σε κόρνερ.

- 53': Τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Σέντρα του Γκόλια, ο Κουτσοσπύρος στο δεύτερο δοκάρι πιάνει κεφαλιά, με τον Σέρεμετ εξουδετερωμένο, όμως, ο Παγώνης πετάγεται από το... πουθενά και βάζει την κόντρα, για να φύγει η μπάλα κόρνερ.

- 58': Κίτρινη κάρτα στον Φαβάλι.

- 58': Κίτρινη κάρτα και ο Σέρεμετ.

- 60': ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ! Σέντρα του Φρανκού από δεξιά, η άμυνα του Παναιτωλικού πιάνεται κοιμώμενη και ο Χασομέρης με κεφαλιά-ψαράκι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τακίδη για το 0-1.

- 63': Κίτρινη κάρτα στον Ραπτάκη.

- 63': Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Τσίγκας δίνει τη θέση του στον Ζουρούδη, ο οποίος χειροκροτείται από τους φιλάθλους του Παναιτωλικού.

- 65': Ο Φαβάλι εκτελεί φάουλ από πλάγια θέση, η μπάλα παίρνει πολλά φάλτσα και πορεία προς το τέρμα, όμως ο Σέρεμετ αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

- 66': Δύο αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Ο Μύγας μπαίνει αντί του Σφακιανάκη και ο Γιάνεφ αντί του Πασά.

- 67': Δεύτερη αλλαγή και για την ΑΕΛ. Ο Καρανίκας παίρνει τη θέση του Φρανκού.

- 74': Τελευταία αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Μπογκντάνοβιτς μπαίνει αντί του Ιωάννου.

- 75': Πιέζουν οι γηπεδούχοι, αλλά με λάθος τρόπο, καθώς οι σέντρες τους είναι εύκολη λεία για τον υψηλόσωμο Σέρεμετ.

- 76': Σουτ του Ζουρούδη από δύσκολη γωνία, ο Τακίδης αποκρούει με τα πόδια.

- 80': Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Δεινόπαπας παίρνει τη θέση του Χασομέρη.

- 81': Κίτρινη κάρτα στον Τσιάρα.

- 83': Κίτρινη κάρτα στον Γιάνεφ.

- 89': Σέντρα του Φαβάλι, κεφαλιά του Μύγα, η μπάλα φεύγει άουτ.

- 90': Τέσσερα λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

- 90'+4: Τέλος του αγώνα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Σέζος (Κιλκίς).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Ν. Καραγεωργίου): Τακίδης, Μπακάκης, Γκόλιας, Ακουάρο, Ιωάννου, Κούσας, Μητρόπουλος, Σφακιανάκης, Φαβάλι, Πασάς Κουτσοσπύρος.

ΑΕΛ (Μ. Ζιώγας): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ραπτάκης, Σκόνδρας, Παγώνης, Νεμπεγλέρας, Τσιάρας, Χασομέρης, Ζεκίνια, Φρανκού, Τσίγκας.