29/03/2024
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ | Πέμπτη 21 Μαΐου 2015 - 00:12

Βοσνιάδης: «Δεν υπάρχει πουθενά, τέσσερα γκολ σε 20’» (video)

O κόουτς του Απόλλωνα παραδέχθηκε πως όλοι, συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού του, έμειναν στα αποδυτήρια στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου * Αποστολή του a-sports.gr στην Κόρινθο

Ένα μίγμα απογοήτευσης και οργής διέκρινες στο πρόσωπο του Αλέκου Βοσνιάδη καθώς μιλούσε στη συνέντευξη Τύπου μετά την ήττα με 4-3 του Απόλλωνα Σμύρνης από την Παναχαϊκή.

«Χάσαμε ένα παιχνίδι μέσα από τα χέρια μας. Με καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο και ενώ έχουμε προηγηθεί και ενώ είχαμε πει πώς θα μπούμε στο δεύτερο ημίχρονο. Ξαφνικά στο 50’ βρεθήκαμε πίσω. Μείναμε όλοι στα αποδυτήρια. Σε τρία λεπτά βρεθήκαμε πίσω στο σκορ… Με λάθη που τα έχουμε επισημάνει άπειρες φορές, σε τρία λεπτά είσαι πίσω στο σκορ. Δυστυχώς σπάσαμε ένα ρεκόρ και φάγαμε τέσσερα γκολ μετά από πολλά χρόνια. Και ενώ λέγαμε σαν ομάδα πως έχουμε βελτιώσει την αμυντική μας συμπεριφορά στα πλέι οφ, σε ένα 20λεπτο κάναμε ό,τι δεν είχαμε κάνει…», είπε αρχικά ο προπονητής της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».

Παράλληλα πρόσθεσε: «Είναι μάθημα αυτό, αλλά σε καμία περίπτωση ομάδα έμπειρη και με στόχους δεν μπορεί να λειτουργεί έτσι, να την πατά έτσι… Κατορθώσαμε ακόμα και με δέκα παίκτες ο αντίπαλος να δεχθούμε γκολ στην κόντρα. Έχουμε να κάνουμε μεγάλη συζήτηση με τα παιδιά για αυτό το αποτέλεσμα. Είχαμε πει να προσέξουμε την Παναχαϊκή. Ανεξάρτητα από το ότι προσπαθήσαμε να ισοφαρίσουμε κινδυνέψαμε και να διασυρθούμε, δεν πρέπει να συμβαίνουν αυτά, δεν λέει τίποτα το 4-3. Όλοι κρινόμαστε απ’ όλα τα παιχνίδια και κανείς δεν πρέπει να επαναπαύεται. Απαγορεύεται να δέχεσαι τέσσερα γκολ.

Συγχαρητήρια στο συνάδελφο και στην Παναχαϊκή, που δεν άφησε το παιχνίδι και δεν είχε πετύχει αποτέλεσμα… Εμείς να συγκεντρωθούμε για την τρίτη τιμητική θέση, αλλά δεν υπάρχει αδιάφορο παιχνίδι».

Σε ερώτηση του a-sports.gr αν μπορεί να εξηγήσει την κάκιστη παρουσία του Απόλλωνα στην αρχή του δεύτερου 45λεπτου, ο Βοσνιάδης απάντησε: «Μείναμε στα αποδυτήρια. Πώς να το εξηγήσω… Δεν υπάρχει λογική. Δεν… υπάρχει αυτό που έγινε, φάγαμε τέσσερα γκολ σε 20 λεπτά!

Φάγαμε δύο στημένα και δύο κόντρες… Έχουμε έμπειρους παίκτες και δεν δικαιολογείται αυτό… Απαγορεύεται να δέχεσαι τέτοιες φάσεις. Αν υποτιμάς τον αντίπαλο, αυτά παθαίνεις, αλλά δεν δικαιολογείται πουθενά αυτό. Δεν υπάρχει να φας τέσσερα γκολ σε 20 λεπτά».

Τέλος, ο Στέργιος Ψιάνος εκ μέρους των παικτών του Απόλλωνα δήλωσε: «Θέλαμε πολύ αυτούς τους βαθμούς, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε πολλά λάθη σαν ομάδα. Στη συνέχεια προσπαθήσαμε, αλλά δεν τα καταφέραμε. Πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι».