25/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 25 Απριλίου 2015 - 21:54

Σερί… τέλος για ΑΕΚ

Σε ματς… θρίλερ το Ρέθυμνο επικράτησε με 80-79 της Ένωσης

Το… δάσκαλό της βρήκε η ΑΕΚ μετά από έξι διαδοχικές νίκες, καθώς σε έναν αγώνα… θρίλερ το Ρέθυμνο κέρδισε με 80-79 το Σάββατο (25/4) για την 24η αγωνιστική της Α1.

Το συγκρότημα του Σκουρτόπουλου υπερίσχυσε στα ριμπάουντ και είχε τον Σάφτενααρ σε τρομερή βραδιά ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 27 πόντους.

Το ματς κρίθηκε στην τελευταία φάση όταν ο Ουίλμπεκιν αστόχησε με αποτέλεσμα το ροζ φύλλο αγώνα να δοθεί στους γηπεδούχους, που έκαναν σημαντικό βήμα για την εξάδα.

Αντίθετα, η Ένωση έχασε πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για να κατακτήσει την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, αλλά με πρωταγωνιστή τον Χέρστον η ΑΕΚ κατάφερνε να έχει το προβάδισμα. Το διατήρησε μάλιστα μέχρι την τελευταία περίοδο, εκεί που όμως… μίλησε η έδρα και οι Καλαμπόκης, Σάφτενααρ.

Ο Μενσά-Μπονσού κυμάνθηκε στα ρηχά, με αποτέλεσμα η ομάδα του Σάκοτα να χάνει την μάχη των ριμπάουντ, γεγονός που της στερούσε τη δυνατότητα να ξεφύγει. Το 41-44 του ημιχρόνου δείχνει ξεκάθαρα και την ισορροπία της αναμέτρησης.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι χέρι μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου, εκεί που το Ρέθυμνο πήρε προβάδισμα πέντε πόντων, που αποδείχθηκε αρκετό. Η Ένωση είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην τελευταία φάση, αλλά ο Ουίλμπεκιν δεν τα κατάφερε και αστόχησε στο κρίσιμο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-44, 60-60, 80-79

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Κουμπούρας 2, Σάφτενααρ 27, Κάνσιλ 11, Άλεν 7 (1), Καλαμπόκης 17, Φαγιέ 9 (1), Χείλαρης, Κράβιτς 2, Χόλις 5.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 6, Παπαντωνίου, Ντελινινκάιτις 4, Σάκοτα 14 (1), Κασελάκης, Χέρστον 22 (1), Σαρικόπουλος 5, Αθηναίου 6 (1), Μιλόσεβιτς 5, Μενσά-Μπονσού 6 (9ρ.), Ίνγκλις 11 (1).