20/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 25 Απριλίου 2015 - 21:27

Φρένο στον κατήφορο με Καρέλη (video)

Με ένα γκολ και ένα κερδισμένο πέναλτι ο Έλληνας φορ οδήγησε το μέτριο Παναθηναϊκό σε δύσκολη νίκη με 2-0 επί της Ξάνθης * Ο Πράνιτς στο 95’ σφράγισε το τρίποντο

Θυμήθηκε να νικήσει… Στις νίκες μετά από τέσσερα διαδοχικά ανεπιτυχή αποτελέσματα επέστρεψε ο Παναθηναϊκός, που το βράδυ του Σαββάτου (25/4) επικράτησε δύσκολα με 2-0 της Ξάνθης στη Λεωφόρο για την 32η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Πρωταγωνιστής για τους «πράσινους» ήταν ο Νίκος Καρέλης, ο οποίος στο 67’ άνοιξε το δρόμο για τη νίκη μετά από ασίστ του Πέτριτς και στο 95’ κέρδισε το πέναλτι με το οποίο ο Πράνιτς σφράγισε το τρίποντο.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου εγκλώβισε για 60 λεπτά τους «πράσινους», οι οποίοι παρουσιάστηκαν εξαιρετικά δυσλειτουργικοί στο α’ μέρος και με τον Γιάννη Αναστασίου να δοκιμάζει νέο σχήμα (4-2-4). Στο δεύτερο 45λεπτο και με την είσοδο του Πράνιτς βελτιώθηκαν, χωρίς να ικανοποιήσουν, καταφέρνοντας ωστόσο να πάρουν αυτό που θέλουν βάζοντας φρένο στον κατήφορο.

Έτσι, αναρριχήθηκαν εκ νέου στη δεύτερη θέση, έχοντας βέβαια έναν αγώνα περισσότερο από τον ΠΑΟΚ. Η Ξάνθη, από την άλλη, ήταν σε κακή μέρα επιθετικά και περίμενε τα πάντα από τον Κλέιτον. Ως εκ τούτου αποχαιρετά οριστικά τις όποιες ελπίδες για τα πλέι οφ και στρέφει αποκλειστικά την προσοχή στο Κύπελλο και τη ρεβάνς με τον Ηρακλή για τα ημιτελικά.

Μας… πήρε ο ύπνος

Ένα από τα χειρότερα και πιο βαρετά ημίχρονα του πρωταθλήματος παρουσίασαν Παναθηναϊκός και Ξάνθη κατά τη διάρκεια του α’ μέρους. Το παιχνίδι κύλησε σε χαμηλό τέμπο με πολλά λάθη και δίχως κάποια σημαντική ευκαιρία μπροστά στις δύο εστίες. Οι μόλις πέντε συνολικά τελικές, εκ των οποίων μόνο η μία προς την εστία (δίχως να είναι απειλητική) αποδεικνύει και του λόγου το αληθές. Ο Γιάννης Ανασασίου έδειξε διάθεση για δοκιμές, αφού ελλείψει Μπεργκ επέλεξε ένα σχήμα, που έμοιαζε με 4-2-4, το οποίο αποδείχθηκε δυσλειτουργικό. Με Λαγό και Μπούι στον άξονα και τους Ατζαγκούν, Πέτριτς, Κλωναρίδη και Καρέλη στην επίθεση οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν και η μπάλα έφτανε μετά βίας στην αντίπαλη περιοχή.

Με «σφιχτό» κέντρο και τους Παπαστεριανό, Ομπόντο να κάνουν πολλά χιλιόμετρα η Ξάνθη δεν είχε πρόβλημα να ελέγχει το χώρο της μεσαίας γραμμής και έκλεινε όλους τους διαδρόμους. Επιθετικά όμως ήταν ακίνδυνη, καθώς Σολτάνι και Λουσέρο δεν ήταν σε καλή κατάσταση. Στο πρώτο τέταρτο του ημιχρόνου οι Ακρίτες έδειξαν διάθεση να επιτεθούν, δημιούργησαν μία μίνι πολιορκία με διαδοχικά στημένα στο 10’-12’, αλλά τίποτα ουσιαστικό. Μετά το 20λεπτο το «τριφύλλι» βελτίωσε τα ποσοστά κατοχής τους (52%-48%), αλλά ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει ήταν δύο άστοχες κεφαλιές των Καρέλη και Πέτριτς στο 21’ και το 42’ αντίστοιχα. Δεν έλειψαν μάλιστα και κάποιες χλιαρές αποδοκιμασίες με τη λήξη του ημιχρόνου.

Ανέβηκε ο Παναθηναϊκός, καθάρισε ο Καρέλης

Με την έναρξη του β’ μέρους ο Αναστασίου έριξε στη μάχη τον Πράνιτς και η αλήθεια είναι πως με τον Κροάτη πλέον στα χαφ ο Παναθηναϊκός λειτούργησε καλύτερα. Δεν ανέβασε ιδιαίτερα την απόδοση του, αλλά βελτίωσε την κυκλοφορία του, έγινε πιο γρήγορος και οι προϋποθέσεις για να γίνει απειλητικός ήταν σαφώς καλύτερες. Ο Κλέιτον στο 57’ ανάγκασε τον Στιλ σε δύσκολη επέμβαση, αλλά οι «πράσινοι» είχαν διπλή απάντηση. Μία στο 58’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νάνο, που έφυγε λίγο άουτ, και μία στο 60’ όταν ο Κυριακίδης σταμάτησε σουτ του Πράνιτς. Η τρίτη αποδείχθηκε και φαρμακερή, αφού στο 67’ τελικά οι γηπεδούχοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Πέτριτς με εξαιρετική κάθετη έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Καρέλη και ο νεαρός επιθετικός πλάσαρε άψογα ανοίγοντας το σκορ στη Λεωφόρο. Ο Νίνης θα μπορούσε να σφραγίσει τη νίκη στο 75’, αλλά το πλασέ του έφυγε για λίγο άουτ. Η Ξάνθη προσπάθησε να αντιδράσει, ο Λουτσέσκου θέλησε να αλλάξει το ρυθμό με την είσοδο του Τριάδη, αλλά οι ακρίτες περίμεναν τα πάντα από τον Κλέιτον, ο οποίος όμως ήταν άστοχος. Έστω και χωρίς να ικανοποιήσει, ο Παναθηναϊκός ήλεγξε το ρυθμό μέχρι το τέλος, δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν και στις καθυστερήσεις κλείδωσε το τρίποντο. Ο Καρέλης κέρδισε το πέναλτι στο 95’ (σωστή η απόφαση του Κουκουλάκη) και ο Πράνιτς από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Διαιτητής ήταν ο Κουκουλάκης (Ηρακλείου). Βοηθοί οι Μπαλτάς (Αχαΐας) και Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας), ενώ 4ος ο Μήτσιος (Ηπείρου).

Κίτρινες: 85’ Ζέκα - 27’ Μπαξεβανίδης, 90'+2 Ράνος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Τριανταφυλλόπουλος, Σίλντενφελντ, Νάνο, Ζέκα, Λαγός, Μπούι (46’ Πράνιτς), Κλωναρίδης, Ατζαγκούν (68’ Νίνης), Καρέλης, Πέτριτς (75’ λ.τρ. Δώνης).

ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Γκόμσι, Γούτας, Λισγάρας (52’ λ.τρ. Καρυπίδης), Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Λουσέρο (73’ Τριάδης), Ομπόντο (80’ λ.τρ. Βασιλακάκης), Παπαστεριανός, Κλέιτον, Ράνος.