20/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 26 Μαρτίου 2015 - 23:31

Ξέσπασε στο φινάλε και «εκτέλεσε» Εφές και… απουσίες ο Ολυμπιακός (video)

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν σπουδαία νίκη με 86-75, κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση στην 4η περίοδο, και εξασφάλισαν την πρόκριση, ελπίζοντας και για το πλεονέκτημα

Παλικαρίσια νίκη που τον φέρνει στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας και του δίνει τη δυνατότητα να παλέψει και για το πλεονέκτημα έδρας πανηγύρισε το βράδυ της Πέμπτης (26/3) ο Ολυμπιακός.

Αν και αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα απουσιών, με Σπανούλη, Πέτγουεϊ, Τσαϊρέλη και Σλούκα να αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών, η ομάδα του Σφαιρόπουλου κατάφερε, ούσα εντυπωσιακή στην 4η περίοδο, να επικρατήσει με 86-75 της Αναντολού Εφές στο ΣΕΦ για τη 12η αγωνιστική του Τοπ 16 και πλέον ετοιμάζεται για το ματς με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, προκειμένου να πάρει και το πλεονέκτημα έδρας.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Λαφαγέτ με 17 πόντους και τρίποντα στα κρίσιμα σημεία, με τον Πρίντεζη να ακολουθεί με 15 και τον Παπαπέτρου να είναι εξαιρετικός και να κάνει τη διαφορά με τους 12 πόντους του, όπως και ο Μάντζαρης.

Στον αντίποδα, ο πρωταγωνιστής ήταν πάλι Έλληνας, με τον Περπέρογλου να πετυχαίνει 23 πόντους, αλλά αυτό να μην είναι αρκετό για την ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός μπήκε ιδιαίτερα «ζεστός», με τους πρώτους του 6 πόντους να προέρχονται από τα τρίποντα των Ντάρντεν και Μάντζαρη. Παρ' όλα αυτά, η Εφές έκλεισε στη συνέχεια καλά τους διαδρόμους και, εκμεταλλευόμενη και τα λάθη των γηπεδούχων, κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ. Ο Τζάνινγκ συνέβαλε σε αυτό με τα δύο συνεχόμενα τρίποντά του, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν ακόμα και στο +6 (10-16), πριν οι «ερυθρόλευκοι» τρέξουν ένα σερί 7-0, με τον Πρίντεζη να βάζει με τρίποντο το «κερασάκι στην τούρτα» για το 17-16 της 1ης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν υποτονικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Εφές να κάνει σερί 6-0. Ο Λαφαγιέτ κατάφερε να «ροκανίσει» σταδιακά τη διαφορά, έχοντας και τη βοήθεια του Χάντερ, με τον Περπέρογλου, όμως, να συνεχίζει να κάνει τη ζημιά. Οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι καλάθι και το ημίχρονο τις βρήκε ισόπαλες 35-35, αν και οι «ερυθρόλευκοι» θα είχαν σίγουρα καλύτερη συγκομιδή, αν ήταν πιο εύστοχοι στις βολές, καθώς στο πρώτο εικοσάλεπτο είχαν μόλις 2 στις 8!

Ο Περπέρογλου συνέχισε το… βιολί του από τα 6,75 και στην 3η περίοδο, αλλά ο Λαφαγιέτ κρατούσε τον Ολυμπιακό ξανά μέσα στο ματς. Πάντως, η Εφές ήταν σαφώς πιο αποτελεσματική, γι’ αυτό και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +4 (53-57).

Τα πρώτα δείγματα της 4ης περιόδου, όμως, ήταν απολύτως θετικά για τον Ολυμπιακό. Ο Παπαπέτρου πέτυχε γρήγορα 4 πόντους, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα 6-0, πριν έρθει άλλο ένα τρίποντο του Περπέρογλου. Η Εφές πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Έλληνα άσο και τον Μπιέλιτσα, αλλά δύο τρίποντα του Λαφαγέτ και ένα του Παπαπέτρου έφεραν την ομάδα του Σφαιρόπουλου στο +7 (73-66). Στην τελική ευθεία, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί, το τρίποντο του Πρίντεζη που έγραψε το 83-75 ουσιαστικά τελείωσε το ματς, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το ροζ φύλλο με τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (86-75).

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 35-35, 53-57, 86-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάντερ 10, Ντάνστον 9, Παπαπέτρου 12 (2), Πρίντεζης 15 (3 τρίπ., 12 ριμπ.), Αγραβάνης, Μάντζαρης 10 (1), Κατσίβελης 2, Λαφαγιέτ 17 (2), Ντάρντεν 3 (1), Λοτζέσκι 8 (1).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Οσμάν, Περπέρογλου 23 (5), Μπατούκ 9 (3), Σάριτς 10, Ντρέιπερ, Κρστιτς 12, Λάσμε, Τζάνινγκ 6 (2), Ερτέλ 6 (2), Μπιέλιτσα 9.