29/03/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Δευτέρα 23 Μαρτίου 2015 - 00:42

Σταμάτησαν στα εννιά οι Νέοι του Ολυμπιακού!

Οι Πειραιώτες διέλυσαν την Κέρκυρα με 9-0 και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα *Έμεινε στο μηδέν ο ΠΑΟΚ με τον Πανθρακικό (0-0) *Νίκη για τον Αστέρα Τρίπολης επί του Εργοτέλη (1-0)

Τον χαρακτηρισμό του φαβορί για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος Νέων της Σούπερ Λίγκας βάλθηκε να επιβεβαιώσει την Κυριακή (22/3) ο Ολυμπιακός, καθώς... κονιορτοποίησε την Κέρκυρα στις εγκαταστάσεις του Ρέντη με 9-0 (!) και με 61 βαθμούς παραμένει στην κορυφή, όντας στο +4 από τον Ατρόμητο.

Η «ερυθρόλευκη» υπεροχή μεταφράστηκε σε... 7 γκολ στα πρώτα 45 λεπτά, για να πέσουν οι... στροφές στην επανάληψη και με τους Φαίακες να αποφεύγουν τον διψήφιο αριθμό στο παθητικό τους.

Ο Λάτσι με σουτ από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 1-0 στο 16', με τον Βέργο να σκοράρει στο 18' και στο 24' με κεφαλιά και προβολή αντίστοιχα, αξιοποιώντας ισάριθμα κόρνερ των Ρέτζη και Σάλιακα.

Το 4-0 σημείωσε στο 26' ο Μανθάτης με σουτ, ενώ ο Βέργος έφτασε στο χατ τρικ με γκολ στο 33'.

Ο... εφιάλτης της Κέρκυρας συνεχίστηκε, με τον Μανθάτη να κάνει το 6-0 στο 35' και τον Βέργο να πετυχαίνει καρέ τερμάτων στο 36', ενώ στην επανάληψη ο Ιγνατίδης στο 59' και ο Χαντζάρας στο 80' διαμόρφωσαν το επιβλητικό 9-0.

Για τον Ολυμπιακό αγωνίστηκαν οι: Ηλιάδης, Σάλιακας (46' Κασαπίδης), Βούρος, Τόλι, Ρέτζης, Μεγαρίτης (53' Μεγαρίτης), Λάτσι (37' Μακροστέργιος), Ιγνατίδης, Βέργος, Μανθάτης, Ανδρούτσος.

«Κόλλησε» στο μηδέν ο ΠΑΟΚ...

Χωρίς νικητή έληξε στο Σιδηροχώρι το ματς του Πανθρακικού με τον ΠΑΟΚ, που έμειναν στο 0-0.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν ανώτεροι, όμως ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν τους επέτρεψε να δημιουργήσουν ιδιαίτερες ευκαιρίες για κάποιο γκολ.

Έτσι, η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα ύστερα από τη μεσοβδόμαδη νίκη επί του Εργοτέλη.

Για τον ΠΑΟΚ αγωνίστηκαν οι: Σοϊλεμέζογλου, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Τσελεπίδης, Βασαΐτης (46' Συράκος), Χατζηδίμπας, Τσιαμπάζης, Κτιστόπουλος (70' Πατράλης), Παναγιωτίδης, Δεληγιαννίδης, Πούφλης (75' Τσολακίδης).

Τρίποντο για τον Αστέρα Τρίπολης

Στην Τρίπολη ο Αστέρας υποδέχθηκε τον Εργοτέλη και πήρε τους τρεις βαθμούς, επικρατώντας με 1-0.

Το παιχνίδι κρίθηκε από το γκολ που σημείωσε ο Τσόφλιος στο 30' με πλασέ από τη μεγάλη περιοχή, ενώ οι Αρκάδες έχασαν ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Αστέρας μοιράζεται την 11η θέση με τον Λεβαδειακό στους 31 βαθμούς, ενώ ο Εργοτέλης παραμένει 14ος με 20.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Στεφανίδης, Γογωνάς, Παπαγγελής, Καστριτσέας, Βαζούκης, Κυριακόπουλος, Παπαπέτρου (70' Χρήστου), Βελισσάρης, Γαρυφαλλόπουλος (75' Σαλαπάτας), Τσόφλιος, Γκρόσιος (60’ Συρεγγέλας).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Δασκαλάκης, Γεωργαντόπουλος, Χαρκουτσάκης, Σηφάκης, Τουρνάκης, Φλεβάρης, Κούτρης, Φουκαράκης, Στογιάνοβιτς, Μπικιάρης (68' Βογιατζής), Νολάρι (68' Λεμόνιας).