19/04/2024
Γαλλία | Παρασκευή 6 Μαρτίου 2015 - 23:24

Ξέσπασε η Μαρσέιγ (video)

Με εντυπωσιακό τρόπο πέρασε από την έδρα της Τουλούζ διασύροντάς τη με 6-1

Εντυπωσιακή ήταν η Μαρσέιγ το βράδυ της Παρασκευής (6/3) παραδίδοντας μαθήματα ποδοσφαίρου στο «Μουνισιπάλ» με τη νίκη επί της Τουλούζ με 6-1.

Τέσσερα σερί αρνητικά αποτελέσματα μετρούσαν οι Μασσαλοί, οι οποίοι ξέσπασαν στην Τουλούζ δημιουργώντας της και αλλα προβλήματα.

Μόλις στο 2' ο Μπατσουαγί έκανε το 0-1 και τέσσερα λεπτά μετά ο Αλοέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-2. Μέχρι να τελειώσει το ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν δεχτεί άλλα δύο γκολ, ένα στο 20' από τον Μουμπάντζ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κι ένα από τον Μπατσουαγί στο 44'.

Κατέβασε ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο η Μαρσέιγ και στο 76' ο Μπεν Γιεντέρ μείωσε σε 1-4. Ωστόσο, δύο λεπτά μετά ο Αγιού ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-5. Ο Ζινιάκ ήταν εκείνος που στο 89' έγραψε το τελικό 1-6 με το οποίο έστω και προσωρινά η ομάδα του έπιασε στη δεύτερη θέση την Παρί Σεν Ζερμέν.

ΤΟΥΛΟΥΖ: Μπουσέ, Ακπά Ακπρό, Σπάχιτς, Κάνα-Μπίγικ, Μπουμπάντζ, Γκρίγκορε, Τρέχο (77' Ρεγκατέν), Ντούμπια, Τισεράν (46' Ουίλιαμ Ματέους), Μπρέιγουεϊτ (65' Μπεν Γιεντέρ), Πέσιτς.

ΜΑΡΣΕΙΓ: Μανταντά, Λεμινά, Αλοέ (76' Σπαρανιά), Μορέλ, Μεντί, Ρομάο, Ιμπουλά, Οκάμπος, Αγιού (81' Τοβέν), Παγιέτ, Μπατσουαγί (61' Ζινιάκ).

Το πρόγραμμα, τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 28ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (6/3)

Τουλούζ - Μαρσέιγ 1-6 (76' Μπεν Γιεντέρ - 2', 44' Μπατσουαγί, 6' Αλοέ, 20' αυτ. Μουμπάντζ, 78' Αγιού, 89' Ζινιάκ)