19/04/2024
Αγγλία | Τετάρτη 4 Μαρτίου 2015 - 00:05

Στην πεντάδα η Σαουθάμπτον, «ανάσα» για Άστον Βίλα

Οι «Άγιοι» επικράτησαν με 1-0 της Κρίσταλ Πάλας * Νίκη παραμονής για τους «χωριάτες» * Σκόραρε ξανά ο Εντόι

Στις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις συνεχίζει να βρίσκεται η Σαουθάμπτον.

Στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής την Τρίτη (3/3), οι «Άγιοι» πήραν την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κρίσταλ Πάλας και βρίσκονται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας, βέβαια, αγώνα περισσότερο.

Το μοναδικό γκολ που έκρινε και την αναμέτρηση πέτυχε ο Μανέ στο 83ο λεπτό, που χάρισε στην ομάδα του το πρώτο εντός έδρας γκολ στα τελευταία 4 ματς!

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν πάρει κάτι καλύτερο, καθώς δημιούργησαν ευκαιρίες, ενώ είχαν και δοκάρι με τον Ζάχα.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ (Ρόναλντ Κούμαν): Φόρστερ, Κλάιν, Φόντε, Γιοσίντα, Μπέρτραντ, Γουανιάμα, Σνάιντερλιν, Ελία (60’ Τάντιτς), Τζούρισιτς (78’ Γουαρντ-Πρόουζ), Μανέ, Πελέ (70’ Λονγκ).

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ (Άλαν Πάρντιου): Σπερόνι, Γουαρντ, Νταν, Ντελάνι, Κέλι, Ζάχα, Λέντλεϊ, ΜακΆρθουρ (84’ Αμεόμπι), Μπολασιέ, Πάντσεον, Γκέιλ.

Νίκη-ανάσα στο φινάλε πανηγύρισε η Άστον Βίλα με 2-1 επί της Γουέστ Μπρομ εντός έδρας.

Το «τρίποντο» ήρθε χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεντεκέ στις καθυστερήσεις, με τον Αγκμπονλαχόρ να έχει ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους στο 22’, αλλά τον Μπεραϊνό να ισοφαρίζει προσωρινά στο 66ο λεπτό.

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Χαλ και Σάντερλαντ, με τον Εντόι να σκοράρει ξανά στο 15ο λεπτό, αλλά τον Ρόντγουελ να «κλέβει» τον βαθμό της ισοπαλία για τις «Μαύρες Γάτες» στο 77’.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής:

Τρίτη (3/3)

Άστον Βίλα - Γουέστ Μπρομ 2-1 (22' Αγκμπονλαχόρ, 90'+4 πέν. Μπέντεκε – 66' Μπεραϊνό)

Χαλ - Σάντερλαντ 1-1 (15' Εντόι – 77' Ρόντγουελ)

Σαουθάμπτον - Κρίσταλ Πάλας 1-0 (83' Μανέ)