25/04/2024
Μπάσκετ | Δευτέρα 2 Μαρτίου 2015 - 18:52

Πέρασε από τα Τρίκαλα ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν προβλήματα, αλλά πήραν τελικά τη νίκη με 105-87 * Η ταυτότητα της αγωνιστικής

Το μυαλό του στην… Αρμάνι είχε ο Ολυμπιακός, αλλά, ευτυχώς γι’ αυτόν, δεν του στοίχισε.

Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν κόντρα στα Τρίκαλα, αλλά τελικά πήραν την εκτός έδρας νίκη με 105-87, έχοντας ως κορυφαίο τον Βασίλη Σπανούλη που πέτυχε 25 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ.

Τη δική τους συνεισφορά είχαν και οι Πρίντεζης και Λοτζέσκι με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους «μαχητικούς» γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ίνγκραμ και Τσούπκοβιτς που πέτυχαν από 15 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και πήραν γρήγορα προβάδισμα 8 πόντων με 10-2, ενώ έφτασαν ακόμα και στο 25-9, πριν τελικά κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με 32-12.

Παρά το γεγονός ότι το ματς φαινόταν να είναι τυπική διαδικασία, στη δεύτερη περίοδο τα Τρίκαλα πίεσαν και μείωσαν τη διαφορά. Έφτασαν το σκορ στο 30-39, πριν οι Σπανούλης και Λοτζέσκι… πάρουν το όπλο τους. Κι όμως, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με ένα επιμέρους 8-2 το ημίχρονο έληξε στο 43-53.

Στην 3η περίοδο, αν και η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 18 πόντους (52-70), τα Τρίκαλα αντέδρασαν και κατάφεραν να τη ροκανίσουν, με το 10λεπτο να λήγει στο 70-78.

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι σοβαρεύτηκαν στο κρίσιμο 4ο μέρος και όντας αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση έφθασαν στην επικράτηση με το τελικό 105-87.

Τα δεκάλεπτα: 12-32, 43-53, 70-78, 87-105

Τρίκαλα (Κώστας Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 15 (3), Νικολόπουλος 9 (2), Τρέισι 11 (2), Χάρις 14 (2), Τσούπκοβιτς 15 (2), Πάνος 8, Σπανός, Ματαλόν, Βαρυτιμιάδης, Χουχούμης, Αλεξάντερ 11, Χολ.

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάντερ 13, Ντάνστον 12, Σπανούλης 25 (2), Ντάρντεν 2, Σλούκας, Λαφαγιέτ, Λοτζέσκι 17 (4), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 22 (3), Μάντζαρης 10 (2), Καββαδάς 4.