24/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 31 Ιανουαρίου 2015 - 20:24

Ο Ζλατκόφσκι έσωσε την παρτίδα (video)

Με γκολ του 27χρονου η Παναχαϊκή ισοφάρισε στις καθυστερήσεις τον Ηρακλή και έφυγε από τα Ψαχνά με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) * Τρία δοκάρια οι γηπεδούχοι, ένα οι φιλοξενούμενοι

Τη νίκη μέσα από τα χέρια του έχασε ο Ηρακλής, ο οποίος υποδεχόταν στα Ψαχνά την Παναχαϊκή το Σάββατο (31/1), στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία στον Νότιο Όμιλο της Β' Εθνικής.

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις και πολλά δοκάρια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 84' και όλα έδειχναν ότι θα γευτούν τη χαρά της νίκης εντός αγωνιστικών χώρων για πρώτη φορά μετά τις 14 Δεκεμβρίου και το διπλό στον Ταύρο επί του Φωστήρα.

Ωστόσο, λογάριαζαν χωρίς τον Ζλατκόφσκι. Ο 27χρονος στις καθυστερήσεις ισοφάρισε στο τελικό 1-1 και έτσι η Παναχαϊκή γλίτωσε τη δεύτερη σερί εκτός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα και τρίτη συνολικά. Ακόμη κι έτσι, όμως, οι Πατρινοί έχασαν έδαφος και τη δυνατότητα να εκμεταλλευτούν οποιαδήποτε απώλεια του Απόλλωνα Σμύρνης στο παιχνίδι με την ΑΕΚ ώστε να ξεφύγουν.

Ο Ηρακλής ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο, όσο περνούσε ο χρόνος τόσο πιο πολύ βελτιωνόταν η Παναχαϊκή, η οποία σταδιακά πήρε τα ηνία του ματς.

Δική της ήταν και η πρώτη φάση του αγώνα, όταν στο 13' ο Ζλατκόφσκι εκτέλεσε φάουλ και ο Γκαντιάγκα αστόχησε με κεφαλιά. Έντεκα λεπτά μετά ο Μπουντόπουλος έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ και τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μελισσά.

Στο 29' ήταν ο Μαρουκάκης εκείνος που πήρε άλλη μία κεφαλιά και αστόχησε. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν όσο μπορούσαν, αλλά δεν δημιουργούσαν τα ρήγματα που θα ήθελαν στην άμυνα του Ηρακλή. Στο 41' ο Ζλατκόφσκι εκτέλεσε απευθείας φάουλ, αλλά ο Μελισσάς μπλόκαρε χωρίς να έχει πρόβλημα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ πιο πλούσιο. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν αισθητά, ενώ και η Παναχαϊκή είχε φάσεις με αποτέλεσμα να υπάρχει ωραίος ρυθμός και ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο 50' ο Παληγεώργος εκτέλεσε φάουλ και ο Μπακομήτρος με κοντινή κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Οκτώ λεπτά μετά ο Ηρακλής έφτασε μία ανάσα από το γκολ. Από το φάουλ του Ενρίκο η μπαλά σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλυο και στη συνέχεια το σουτ του Πατσατζόγλου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να αντριδρούν. Στο 64' ο Ζλατκόφσκι έκανε σουτ από μέσα δεξιά και ο Μελισσάς απέκρουσε παραχωρώντας κόρνερ, όπως και στη φάση του 69' με τον Πατινιώτη.

Ωστόσο, στο 71' η ομάδα του Φοιρού είχε άλλη μία ευκαιρία για να μπει μπροστά στο σκορ. Ο Γουόρντεν έκανε σέντρα, η μπάλα χτύπησε ξεκάθαρα στο απλωμένο χέρι του Κάργα, αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε το πέναλτι.

Τελικά το γκολ ήρθε στο 84'. Ο Ενρίκο πήρε την μπάλα από δεξιά, έκανε παράλληλο γύρισμα και ο Γουόρντεν σκόραρε. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Ηρακλής αποφάσισε να παίξει μαζική άμυνα για να κρατήσει το προβάδισμα. Τελικά δεν δικαιώθηκε για την επιλογή του. Στο 90'+3 η Παναχαϊκή κέρδισε κόρνερ, ο Ζλατκόφσκι από τη σέντρα του Μπουλόπουλου πήρε την κεφαλιά και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μουρτζάκης (Ηρακλείου) και βοηθοί του οι Μήταρης (Αν. Αττικής) και Κουρέντας (Τρικάλων).

Κίτρινες: 17' Ενρίκο, 60' Ραπτάκης, 63' Τσιμόντζι, 89' Σικαλιάς - 16' Κάργας, 57' Κοντοχρήστος, 60' Μπαλού.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Γιώργος Φοιρός): Μελισσάς, Μπακομήτρος, Ραπτάκης, Παλαιολόγος, Παληγεώργος, Πατσατζόγλου, Τσιμόντζι (80' Σικαλιάς), Ενρίκο, Ίβκοβιτς (86' Νικολίτσης), Μπελαραμπέ, Γουόρντεν (90'+1 Μαναρίτσας).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Δημήτρης Σπανός): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Κάργας, Άλμπι (51' Φουρλάνος), Κοντοχρήστος (72' Καρβουνιάρης), Μπαλού, Γκαντιάγκα, Στεργίδης (62' Πατινιώτης), Μπουντόπουλος, Ζλατκόφσκι, Μαρουκάκης.