18/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 22 Δεκεμβρίου 2014 - 17:03

Μπλόκο στις Σέρρες για ΑΕΛ (video)

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πήρε ο Εθνικός Σερρών, ο οποίος επιβλήθηκε των «βυσσινί» με 2-1

Σε διαρκή περίοδο ανάκαμψης βρίσκεται ο Εθνικός Σερρών τον τελευταίο καιρό. Η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη μετρά μόλις μία ήττα σε πέντε παιχνίδια και μετά τις λευκές ισοπαλίες με Ζάκυνθο και Ηρακλή απέδειξε ξανά πως μπορεί να κοιτάξει στα μάτια κάθε ομάδα.

Τη Δευτέρα (22/12) έκαμψε την αντίσταση της ΑΕΛ με 2-1, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έχοντας πολύ καλή απόδοση στα πρώτα λεπτά του δευτέρου να φτάσουν στο γκολ.

Προβληματική η εικόνα των φιλοξενούμενων. Όποτε είχαν την υπεροχή ήταν φλύαρη, έκαναν αρκετά λάθη και δεν κατάφεραν επί της ουσίας να δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες.

Εκτός των άλλων, είχαν σημαντικά κενά στην άμυνά τους και θα μπορούσαν να έχουν δεχτεί περισσότερα γκολ αν δεν ήταν σε καλή μέρα ο Αποστολίδης. Έτσι έχασαν την ευκαιρία να προσπεράσουν τη Ζάκυνθο.

Κάκιστο ήταν το πρώτο ημίχρονο. Μπορεί να είχε δύο γκολ, όμως, η συνολική εικόνα των δύο ομάδων ήταν άκρως προβληματική. Οι φάσεις ήταν ελάχιστες, φαντασία στο παιχνίδι δεν υπήρχε, ενώ τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο.

Η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά και μόλις στο 6' έχασε μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Γκούρτσα. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν δύο μακριά σουτ του Τσιλούλη, τα οποία μπλόκαρε με άνεση ο Αποστολίδης.

Τελικά εκείνη που άνοιξε πρώτη το σκορ ήταν η ΑΕΛ. Από σέντρα του Γκούρτσα η άμυνα του Εθνικού δεν αντέδρασε όπως έπρεπε, το σουτ του Μπλέντι σταμάτησε στα σώματα, αλλά στη συνέχεια ο Πινδώνης από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το γκολ δεν άλλαξε την εικόνα της αναμέτρησης. Το ματς συνέχισε να είναι κάκιστο, όμως, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Τσουβαλτσίδης έκανε πολύ ωραία ενέργεια, έδωσε στον Μαρίνου και εκείνος ισοφάρισε σε 1-1.

Αποφασισμένοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 50'. Ο Ναστέφσι έφυγε μόνος του, αλλά νικήθηκε από τον Αποστολίδη, ενώ αμέσως μετά ο Δεληζήσης έβγαλε με το κεφάλι σουτ του Δέντσα.

Αυτή η φάση, όμως, ήταν η προειδοποιητική βολή για ό,τι θα ακολουθούσε, αφού στο 60' έγινε το 2-1. Ο Μερεσιώτης από αριστερά μπήκε προς τα μέσα, άλλαξε την μπάλα με τον Ναστέφσι και τελείωσε υποδειγματικά τη φάση με διαγώνιο σουτ.

Ήθελε, αλλά δεν μπορούσε στη συνέχεια η ΑΕΛ. Η υπεροχή της ήταν εντελώς φλύαρη, αφού δεν μπορούσε να φτάσει σε τελικές προσπάθειες. Αντιθέτως, η ομάδα που έχασε ευκαιρίες ήταν ο Εθνικός Σερρών. Ωστόσο, ο Αποστολίδης αντέδρασε σωστά όσες φορές χρειάστηκε με αποτέλεσμα να κρατήσει τον δείκτη του σκορ στο τελικό 2-1 αποκρούοντας ανάμεσα στα άλλα τετ α τετ των Ναστέφσκι και Τσιλούλη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Συμεωνίδης (Πιερίας) και βοηθοί του οι Χούσκογλου (Θράκης) και Χατζηνάκος (Δράμας).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΕΡΡΩΝ (Μάκης Κατσαβάκης): Κραβαρίτης, Τσουβαλτσίδης, Πλαβούκος, Παναγιωτίδης, Τσιλούλης (90' Πολύζος), Μερεσιώτης, Χατζηδημητρίου, Δέντσας, Κουκόλης, Μαρίνου (86' Κοκοκώτσιος), Ναστέφσκι (90'+2 Νικολίτσας).

ΑΕΛ (Θωμάς Γράφας): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κουρτεσιώτης, Δεληζήσης, Σαρακατσάνος, Τζούνιορ (55' Περίκο), Ντεμπεγλέρας, Πινδώνης, Μπιλά (36' Τσιλιγκίρης), Μπλέντι (52' Σουάνης), Γκούρτσας