29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 21 Δεκεμβρίου 2014 - 19:13

Υπάρχει ζωή στον Εργοτέλη (video)

Οι Ηρακλειώτες επιβλήθηκαν του ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0 χάρη σε εντυπωσιακό γκολ του Γιουσούφ και πήραν την πρώτη τους φετινή εντός έδρας νίκη

Τη χαρά της νίκης για πρώτη φορά μετά τις 21 Σεπτεμβρίου γεύτηκε σε αγώνα πρωταθλήματος ο Εργοτέλης, ο οποίος την Κυριακή (21/12) επιβλήθηκε του ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0.

Οι Κρητικοί εκμεταλλεύτηκαν το δυνατό τους ξεκίνημα και το εξαιρετικό γκολ του Γιουσούφ και μπόρεσαν να συντηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι τέλους. Ήθελαν πολύ αυτό το παιχνίδι και το έδειξαν παίρνοντας μία νίκη που διατηρεί τις ελπίδες τους για παραμονή, παρότι έχουν ακόμη πολύ δρόμο.

Οι Γιαννιώτες από την άλλη παρουσιάστηκαν αγνώριστοι. Δεν θύμισαν σε τίποτα την ομάδα που ήταν τρία σερί ματς αήττητη κόντρα σε Ολυμπιακό, Ατρόμητο και ΠΑΟΚ και έχασαν χωρίς να προβάλουν ιδιαίτερη αντίσταση.

Παίκτες όπως οι Τσουκαλάς, Λίλα, Ίλιτς και Ακόστα ήταν μακριά από τον καλό τους εαυτό και αυτό κόστισε. Ο Τσάβες προσπαθούσε σχεδόν μόνος του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι Κοροβέσης και Σαπαλίδης, που μπήκαν, έδωσαν κίνηση και ταχύτητα, αλλά δεν είχαν τα τελειώματα που θα έπρεπε.

Αποφασισμένος να βρει από νωρίς το γκολ που θα τον έβαζε σε θέση οδηγού και θα απλοποιούσε έως ένα βαθμό τα πράγματα ήταν ο Εργοτέλης. Οι Κρητικοί έκαναν δύο τελικές προσπάθειες στα πρώτα λεπτά και στο 10' με βολίδα του Γιουσούφ άνοιξαν το σκορ.

Μπορεί να μην έκαναν κάτι το ιδιαίτερο, όμως εκμεταλλεύονταν με τον καλύτερο τρόπο το πολύ κακό ξεκίνημα του ΠΑΣ Γιάννινα. Έμπαιναν με δύναμη στις μονομαχίες, είχαν ενέργεια και έβγαιναν νικητές σχεδόν σε κάθε φάση.

Μετά το πρώτο 25λεπτο έδειξαν σημάδια ζωής οι Γιαννιώτες. Ωστόσο, δεδομένου ότι πολλοί παίκτες τους ήταν μακριά από τον καλό τους εαυτό, εκείνος που αναγκαζόταν να κάνει τα πάντα ήταν ο Τσάβες.

Είναι χαρακτηριστικό ότι μόνο με τον Αργεντινό μπορούσαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να απειλήσουν, ενώ από δικό του σουτ στο 25' χάθηκε και η μεγαλύτερη ευκαιρία του ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΣ Γιάννινα να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 49' απείλησε με τον Τσάβες, αλλά γενικά δυσκολευόταν πολύ να βγάλει τελική φάση.

Κλειδί για την εξέλιξη του ματς ήταν η αλλαγή του Μπουρσέλη. Με την είσοδο του νεαρού ο Εργοτέλης απέκτησε πνοή και για κάποια λεπτά πήρε τα ηνία του παιχνιδιού. Έφτασε σε τελικές προσπάθειες με καλύτερη μία προβολή του Γιουσούφ που πέρασε άουτ.

Μετά το 70' ο ΠΑΣ Γιάννινα βρήκε ξανά τα πατήματά του και έχασε ευκαιρίες. Εκφραστής των περισσότερων ήταν ο Σαπαλίδης, όμως, υπήρχε μία πολύ καλή στιγμή και με τον Κοροβέση, ο οποίος αμαρκάριστος και από πλεονεκτική θέση δεν σούταρε όπως θα ήθελε.

Τα λεπτά περνούσαν, το γκολ της ισοφάρισης δεν ερχόταν και όλα έδειχναν ότι ο Εργοτέλης θα πάρει την παρθενική του φετινή νίκη στο Ηράκλειο όπως και έγινε, αφού στις καθυστερήσεις ο Καβουσάκης αντέδρασε σωστά σε σουτ του Κοροβέση. Έτσι ο ΠΑΣ Γιάννινα γνώρισε την πρώτη εκτός έδρας ήττα μετά από αυτή στη Βέροια στις 28 Σεπτεμβρίου.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αναστάσιος Σιδηρόπουλος και βοηθοί του οι Πολυχρόνης Κωσταράς και Χρυσούλα Κουρομπύλια.

Κίτρινες: 59' Μπογκντάνοφ, 88' Κοζορώνης - 51' Σκόνδρας, 86' Λίλα.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Καβουσάκης, Τζανακάκης, Γκέντσογλου, Φιντέλεφ, Λυκογιάννης, Ρέντζας, Κοζορώνης, Γιουσούφ, Παμλίδης (70' Άλαν), Καζναφέρης, Μπογκντάνοφ (58' Μπουρσέλης).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Ντάσιος, Σκόνδρας, Μιχάλ, Στρούνα (74' Ναδάλες), Λίλα, Αυγενικού (46' Κοροβέσης), Τσάβες, Τσουκαλάς, Ακόστα (58' Σαπαλίδης), Ίλιτς.