Γαλλία | Κυριακή 21 Δεκεμβρίου 2014 - 17:44

Η Μαρσέιγ πρωταθλήτρια χειμώνα

Οι Μασσαλοί επιβλήθηκαν 2-1 της Λιλ

Με τον ιδανικότερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε την γκέλα της Παρί Σεν Ζερμέν η Μαρσέιγ.

Οι Μασσαλοί το απόγευμα της Κυριακής (21/12) επιβλήθηκαν 2-1 της Λιλ στο κατάμεστο «Βελοντρόμ» από 62.408 οπαδούς (νέο ρεκόρ προσέλευσης). Το ματς της 19ης αγωνιστικής ήταν... γιορτή κατά κάποιον τρόπο για την ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα, καθώς με το τρίποντο αυτό ξέφυγε στο +3 από τους δεύτερους Παριζιάνους και αναδείχτηκε πρωταθλήτρια χειμώνα.

Η Μαρσέιγ άνοιξε το σκορ στο 32' με αυτογκόλ του Ρου, ενώ η Λιλ απάντησε στην επανάληψη και ισοφάρισε στο 61' με τον Γκουεγέ. Η χαρά των φιλοξενούμενων, ωστόσο, κράτησε οκτώ λεπτά, καθώς στο 69' ο Μπατσουαγί έγραψε το 2-1 και χάρισε στους Μασσαλούς μια σημαντική νίκη.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Μεντί, Ν' Κουλού, Φανί, Τζα Τζετζέ, Λεμινά (75' Ρομαό), Τζιανελί Ιμπουλά, Τεουβίν (84' Μορέλ), Αντρέ Αγιού, Μπατσουαγί, Ζινιάκ.

ΛΙΛ: Ενγιεάμα, Σιντιμπέ, Κιάερ, Μπάσα, Σουαρέ, Μαβουμπά, Γκουεγέ Μπαλμόν (72' Μεϊτέ), Μέντες (84' Ροντελέν), Οριτζί, Ρου (58' Φρέι).