19/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Σάββατο 20 Δεκεμβρίου 2014 - 21:58

«Συγκάτοικοι» στην κορυφή οι Νέοι Ολυμπιακού και Ατρόμητου

Οι Πειραιώτες έμειναν στο εκτός έδρας 1-1 με την Καλλονή, με τους Περιστεριώτες να επωφελούνται ύστερα από το διπλό επί του Πανιωνίου (1-2)

Αλλαγή δεδομένων προέκυψε στην κορυφή του πρωταθλήματος Νέων της Σούπερ Λίγκας, την οποία μοιράζονται πλέον Ολυμπιακός και Ατρόμητος ύστερα από τους σαββατιάτικους (20/12) αγώνες της 16ης αγωνιστικής.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν το εμπόδιο της Καλλονής στο γήπεδο της Αγιάσου, έμειναν στο 1-1 και ο Ατρόμητος δεν έχασε την ευκαιρία να πιάσει τους Πειραιώτες στην πρώτη θέση και στους 34 βαθμούς ύστερα από την εκτός έδρας νίκη επί του Πανιωνίου με 2-1.

Mπλόκο στη Λέσβο...

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ματς μεταξύ Καλλονής και Ολυμπιακού, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1.

Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 1-0, όταν στο 12' ο Γιώργου σημάδεψε το δοκάρι, για να απαντήσουν με γκολ οι «ερυθρόλευκοι» ένα λεπτό αργότερα και με σκόρερ τον Ανδρούτσο, που εκμεταλλεύτηκε αμυντικό λάθος της ομάδας της Λέσβου.

Η ισοφάριση για την ΑΕΛΚ ήρθε με το τέλος του πρώτου ημχρόνου, με τον Λαμπράκη να βρίσκει δίχτυα στο 45'+1 με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ενώ από εκεί και πέρα θα πρέπει να σημειωθεί ότι αμφότεροι οι αντίπαλοι τελείωσαν τον αγώνα με παίκτη λιγότερο.

Αρχικά, ο Βέργος αποβλήθηκε για τον Ολυμπιακό με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 66ο λεπτό, για να τον ακολουθήσει από πλευράς Καλλονής ο Αγριμάκης στο 78'.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Μαλλής, Αγριμάκης, Τριανταφύλλου, Γιαζιτζόγλου, Καραγιώργης, Γιώργου, Κίστα (21’ Κροτσίδας), Σοφιάνης, Ξύδας, Λαμπράκης (79’ Γκαμάγκας), Παγκράτης (Κατσαρός).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ηλιάδης, Σάλιακας (82’ Σαλταμάρας), Κινίκας, Βατουσιάδης, Τάλι, Καραχάλιος, Γαρεφαλάκης, Ανδρούτσος (68’ Χαντζάρας), Μανθάτης (39’ Βέργος), Λάσι, Ιγνατίδης.

Άντεξε και με δέκα παίκτες ο Ατρόμητος...

Στο γήπεδο της Αργυρούπολης, ο Ατρόμητος κέρδισε 2-1 τον Πανιώνιο, με τον Τσατσόπουλο να κάνει το 0-1 στο 7' με πλασέ, ενώ στο 25' ο Ρεγκάκος ολοκλήρωσε την ατομική ενέργεια του Λημνιού και σημείωσε το 0-2.

O Πανιώνιος μείωσε με την έναρξη της επανάληψης χάρη σε γκολ του Παναγιωτόπουλου, ενώ οι Περιστεριώτες έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 60' λόγω αποβολής του Λημνιού με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ωστόσο, οι «κυανόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμά τους έως το τέλος της αναμέτρησης και πήραν το σπουδαίο τρίποντο.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Αστράς, Μέξης, Γιαλαμίδης, Καλύβας, Ρόπας, Πινιώτης, Παπανικολάου, Αρώνης, Πρέντι, Ντουρμισάι, Ντάγκρας.
Έπαιξαν και οι: Παναγιωτόπουλος, Φερεντίνος, Πολυχρονιάδης.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Θεοδωράκης (48' Kυρίτσης), Τζιτζικαλάκης, Γιαταγαννάκης (55’ Βλάχος), Τζίνοβιτς, Κρουσέλ, Παπασπύρος, Λημνιός, Νάτσος, Ρεγκάκος (70΄Ζούκας), Μπαστακός, Τσατσόπουλος.

Πέρασε από τη Λιβαδειά ο ΠΑΟΚ...

Με τους τρεις βαθμούς έφυγε από την έδρα του Λεβαδειακού ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 2-1 και με 26 βαθμούς διατηρήθηκε στην τέταρτη θέση.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε με το γκολ του Κούστα στο 14ο λεπτό, για να ισοφαρίσουν οι Βοιωτοί στο 51' με τον Χωνευτίδη.

Εντέλει, οι Θεσσαλονικείς πήραν το διπλό χάρη στην κεφαλιά του Χατζηδίμπα στο 59', ο οποίος αξιοποίησε την εκτέλεση φάουλ του Κάκκου.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Καραγκιόζης, Μακρής, Αναστασιάδης, Χατζηλάμπρος, Δάβρης (46’ λ.τρ. Μπελίτσος), Σένκα, Σελάνι (85’ Χασάι), Χρυσικός, Καψάσκης, Τόπι, Χωνευτίδης (75’ Μπιμπάι).
ΠΑΟΚ: Κοτουγλίδης, Τσολακίδης, Αναστασίου, Τσιαμπάζης (56′ Χατζηδίμπας), Παναγιωτίδης, Τουμανίδης, Πατράλης, Κτιστόπουλος, Συράκος (72′ Πούφλης), Κάκκο, Κούστα (90'+2 Παντελίδης).

Καταιγιστικό δεκάλεπτο για την Ξάνθη...

Στην Τρίπολη, η Ξάνθη πήρε σημαντική νίκη, επικρατώντας με 3-1 του Αστέρα και πετυχαίνοντας και τα τρία της τέρματα στα τελευταία δέκα λεπτά.

Οι Αρκάδες προηγήθηκαν στο 60' με πλασέ του Βελισσάρη, για να αρχίσει η αντεπίθεση των ακριτών στο 81' με το σουτ του Μελισσόπουλου.

Στο 84' ήταν η σειρά του Λαζαρίδη να χριστεί σκόρερ για το 1-2, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ορφανίδης στο 90'+1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

AΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Στεφανίδης, Γογωνάς, Παπαγγελής (76′ Τσιώλης), Καστριτσέας, Βαζούκης, Κυριακόπουλος, Μηλιώτης, Βελισσάρης, Τσόφλιος, Συρεγγέλας (65′ Σαλαπάτας), Γκρόσιος (46′ Παπαπέτρου).

ΞΑΝΘΗ: Σταθάκης, Ζώτος, Τουμαντζίδης, Χατζητερζόγλου, Προύντζος, Ορφανίδης, Φασίδης, Μήττας (73' Πουλουκτσής), Χατζής (65′ Ψεμματάς), Λαζαρίδης, Μελισσόπουλος (84′ Βαφειάδης).

Στα άλλα δύο παιχνίδια της ημέρας, Πλατανιάς Χανίων και ΟΦΗ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, ενώ η Βέροια κέρδισε εκτός έδρας τον Πανθρακικό με 2-1.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3', για να ισοφαρίσει για την ομάδα της Ημαθίας ο Ντόγος στο 15ο λεπτό.

Το τρίποντο στη «Βασίλισσα του Βορρά» χάρισε ο Τέας στο 84' και με αυτή τη νίκη η Βέροια είναι μόνη στην έκτη θέση με 21 βαθμούς.