20/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Πέμπτη 18 Δεκεμβρίου 2014 - 02:49

Τρίποντο για τους Νέους του ΟΦΗ

Οι Ηρακλειώτες κέρδισαν 2-0 την Καλλονή *Ισοπαλία για Κέρκυρα και Εργοτέλη (1-1)

Με δύο αγώνες άνοιξε την Τετάρτη (17/12) η αυλαία της 15ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Νέων της Σούπερ Λίγκας, με τον ΟΦΗ να κερδίζει στο ΒΑΚ την Καλλονή με 2-0, την ίδια στιγμή που Κέρκυρα και Εργοτέλης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1.

Στο Ηράκλειο, λοιπόν, οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με το... καλημέρα, καθώς στο 1ο λεπτό ο Σακλαμάκης ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι και έβαλε την ομάδα του στη θέση του οδηγού.

Το τρίποντο για τους Κρητικούς εδραιώθηκε στο 61' χάρη σε γκολ του Μανιδάκη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα της Καλλονής, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι οι Μυτιληνιοί ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του γκολκίπερ Παπαδέλλη.

ΟΦΗ: Γιαγκιόζης, Λογοθέτης, Τουγλής, Χύζι, Ρουσάκης, Μπάμπης, Μανιδάκης, Πιπινίκας, Σακλαμάκης, Χρηστάκης, Τσομπανέλλης.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Παπαδέλλης, Τζελίδης, Βαγγελάκης (65’ Κεραμιδάς), Αγριμάκης (46’ Κιόττου), Γιουκαρής , Ξύδας, Τριανταφύλλου, Γιαζιτζόγλου, Γκαμάγκας (72’ Τοπάλι), Κίστα, Σοφιάνης.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Κέρκυρα άνοιξε το σκορ στο 28' με γκολ του Μαβίλη, το οποίο δεν ήταν αρκετό στους Φαίακες να πανηγυρίσουν το τρίποντο.

Στο 77ο λεπτό, λοιπόν, ο Νοκάι δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων και βρήκε δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Για την Κέρκυρα έπαιξαν οι: Πισιάνης, Φωτεινός, Καρβούνης, Πουλημένος, Μεντής, Τσιάβος, Γαστεράτος, Πιέρρης (69’ Ζαγουρής), Ίσερης (46’ λ.τ. Λεπενιώτης), Μαβίλης, Γρηγοράκης.