20/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Δευτέρα 15 Δεκεμβρίου 2014 - 00:51

Τεσσάρα οι Νέοι του Ολυμπιακού

Επέστρεψαν στην κορυφή οι Πειραιώτες μετά το εκτός έδρας 4-0 επί του Λεβαδειακού

Το... κυρίως πιάτο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Νέων της Σούπερ Λίγκας έγινε την Κυριακή (14/12) και ο Ολυμπιακός είναι και πάλι μόνος πρώτος ύστερα από το εκτός έδρας 4-0 κόντρα στον Λεβαδειακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης κι έβαλαν από το πρώτο ημίχρονο τις βάσεις για το τρίποντο με τέρματα στο 21' και στο 37'.

Στην επανάληψη, οι Πειραιώτες συνέχισαν τον επιθετικό τους μονόλογο, βρήκαν δίχτυα στο 59' και στο 66' κι έφτασαν στο άνετο 0-4, με το οποίο έχουν πλέον 33 βαθμούς έναντι 31 του Ατρόμητου.

Στην τρίτη θέση βρίσκεται ο Πανιώνιος, που κέρδισε με 1-0 τον ΟΦΗ, ενώ τέταρτος είναι ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επιβλήθηκε εύκολα της Κέρκυρας με 3-0.

Οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ στο 21' με σουτ του Κτιστόπουλου, για να πετύχει το 2-0 ο Κούστα στο 37'.

Τη νίκη του «Δικεφάλου του Βορρά» εδραίωσε και πάλι ο Κούστα, που σημείωσε με κεφαλιά στο 83ο λεπτό το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

ΠΑΟΚ: Σοϊλεμέζογλου, Τοαπλίδης, Αναστασίου, Τσελεπίδης, Τσιαμπάζης, Τουμανίδης (73′ Συράκος), Παναγιωτίδης, Κτιστόπουλος, Τσολακίδης (61′ Πούφλης), Κάκκο (87′ Σιαμπάνης), Κούστα.

ΚΕΡΚΥΡΑ: Πισιάνης, Τσιάβος, Καρβούνης (15’ λ.τ. Φωτεινός), Ντόντας (25’ λ.τ. Ζαγουρής), Μεντής, Κουλούρης (40’ λ.τ. Κάντας), Γαστεράτος, Πιέρρης, Ίσερης, Μαβίλης, Γρηγοράκης.

Στο Κορωπί, ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε προβλήματα από τον Πανθρακικό, παίρνοντας το τρίποντο με 3-0.

Στο 20' οι «πράσινοι» άγγιξαν το 1-0, όμως το σουτ στην κίνηση από τον Χαλκιαδάκη βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ, για να έλθει τελικά το γκολ από το πλασέ του Λάμπρου στο 50'.

Στο 59' ήταν η σειρά του Μπαμίχα να βρει δίχτυα για το 2-0, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χατζηγιοβάνης στο 87' με σουτ έξω από την περιοχή.

ΠANAΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κότσαρης, Μυρθιανός, Τζανουλίνος, Ζούλης, Τούντορ, Στάικος, Αγγελόπουλος Β., Νιούμαν (15' Χαλκιαδάκης), Μαλντίν (68' Χατζηγιοβάνης), Παπανικολάου (46' Μπαμίχα), Λάμπρου.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Κεχαγιας, Κούτρας, Νουπιάρης, Μητρούσης, Φραγκούλης, Φαρμάκης, Ψάλτης, Παπαρούνας (68' Μίλκας), Μάνδυλας (53΄Δημητριάδης), Γκουτσίδης (61' Καπετάνος), Λήξας.

Στην Τρίπολη, ο Αστέρας βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα και επιβλήθηκε με 3-0 της Βέροιας, με τον Συρεγγέλα να ανοίγει τον δρόμο για τη νίκη των Αρκάδων με κεφαλιά στο 45'.

Στο 48ο λεπτό ήταν η σειρά του Τσόφλιου να σκοράρει με ωραίο πλασέ, ενώ η επικράτηση των γηπεδούχων εδραιώθηκε από ατομική ενέργεια και σουτ του Βελισσάρη στο 70'.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Στεφανίδης, Γογωνάς, Παπαγγελής, Καστριτσέας, Βαζούκης, Κυριακόπουλος, Μηλιώτης, Βελισσάρης, Τσόφλιος (70’ Χρήστου), Συρεγγέλας (65’ Σαλαπάτας), Γκρόσιος (55’ Παπαπέτρου).

ΒΕΡΟΙΑ: Αργυρόπουλος, Δερμιτζάκης, Ρογγότης, Μαγγίτης, Μελικιώτης, Παπαδόπουλος, Ντόγος, Χατζηκωνσταντίνου, (50΄ Κουτρούμπαλος), Γιαννόπουλος ( 80΄ Τσολαρίδης), Παπαγεωργίου, Καψάλης ( 65’ Μπορδάνος).

Στα Χανιά, Πλατανιάς και Νίκη Βόλου μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο τελικό 2-2.

Οι Κρητικοί προηγήθηηκαν στο 24' με τον Γιουρουκάκη, για να απαντήσουν οι «κυανόλευκοι» στο 45' με κεφαλιά-ψαράκι του Στρούγγη μετά από εκτέλεση φάουλ του Σωτηράκου.

Στο 47ο λεπτό, ο Πέτσης με δυνατό σουτ από τα 40 μέτρα πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ κι έδωσε προβάδισμα στη Νίκη για το 1-2, με τον Τσίτα να ισοφαρίζει εντέλει για τον Πλατανιά με κεφαλιά στο 58'.

Για τη Νίκη Βόλου έπαιξαν οι: Γρηγοριάδης, Γεωργαντζής, Μπλούχος (53' Σουάρες), Στρούγγης, Σωτηράκος, Πέτσης, Καρακώστας (76' Νιαώτης), Τσιάκος, Σιώμος, Μέτσε, Ξόμπλιος (35' Πάσχος).

Στη Γέρα, ο Παναιτωλικός πήρε το διπλό με 3-1 επί της Καλλονής, η οποία προηγήθηκε με τον Ξύδα στο 30', για να φέρει το ματς στα ίσα ο Βασιλούδης στο 36'.

Ο Μωραΐτης στο 42ο λεπτό ήταν εκείνος που έδωσε προβάδισμα στους Αγρινιώτες, οι οποίοι «καθάρισαν» το τρίποντο με το γκολ του Γιάννη Κοντογιάννη στο 85'.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Παπάζογλου, Αγριμάκης, Τριανταφύλλου, Καραγεώργης (62’ Γκαμάγκας), Γιαζιτζόγλου, Γιουκαρής, Ξύδας, Γιώργου (46’ Παγκράτης), Σοφιάνης, Κροτσίδας (52’ Σεφουλάι), Λαμπράκης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Διαμαντής, Καράι, Ζίγκαρης, Χαντακιάς, Μαλής, Κουτσοποδιώτης, Γιανιώτης (75’ Κοντογιάννης Γιάννης), Βασιλάρης (90’ Κοντογιάννης Γιώργος), Μωραΐτης (63’ Καμένος), Ζαρκαδάς, Βασιλούδης.

Τέλος, στο Μαρτινέγκο ο Εργοτέλης ήταν σαφώς ανώτερος και νίκησε με 4-1 την Ξάνθη, που έκανε το... λάθος να προηγηθεί στο 10' με τον Λαζαρίδη.

Από εκεί και πέρα, οι Ηρακλειώτες ήταν καταιγιστικοί, ισοφαρίζοντας αρχικά με τον Λεμονιά στο 20' και παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με τον Στογιάνοβιτς στο 56'.

Στο 67' ο Κούτρης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1, ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Νοκάι στο 75'.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Δασκαλάκης, Γενιτσαρίδης, Πολυχρονάκης, Χαρκουτσάκης, Σηφάκης, Βογιατζής, Φουκαράκης, Λεονάρντο, Νοκάι (78’ Γεωργαντόπουλος), Στογιάνοβιτς (80’ Λυδάκης), Λεμονιάς (74’ Φλεβάρης).

ΞΑΝΘΗ: Δεμένικος (70’ λ.τρ. Σταθάκης), Ζώτος, Κολλαράς (70’ Χατζής), Προύντζος, Χατζητερζόγλου (80’ Θεοδωρίδης), Μήττας, Ορφανίδης Π., Τουμαντζίδης, Λαζαρίδης, Πασχαλάκης, Φασίδης.

18. Κέρκυρα 3

* Παναθηναϊκός, Πανιώνιος, Βέροια, Νίκη Βόλου, Παναιτωλικός, Πλατανιάς, Πανθρακικός και Εργοτέλης έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

* Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, Ξάνθη, Ατρόμητος, Κέρκυρα και Καλλονή έχουν δύο παιχνίδια λιγότερα.