25/04/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2014 - 20:50

Μέξας: «Μας πειράζει που παρατήσαμε το ματς»

Ο ΚΑΟΔ υπέστη βαριά ήττα και ο προπονητής του συνεχάρη τον Παναθηναϊκό για την εμφάνισή του και τη γενικότερη εικόνα του

Ο ΚΑΟΔ δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός κόντρα στον Παναθηναϊκό και γνώρισε βαριά ήττα (86-55) στο ΟΑΚΑ για την 7η αγωνιστική.

Ο Κώστας Μέξας έμεινε δυσαρεστημένος με την εικόνα των παικτών του, τονίζοντας πως «μας πειράζει που τα παρατήσαμε», επισημαίνοντας πως έχει στην ομάδα πολλά νέα παιδιά που θα πρέπει να παλεύουν για 40 λεπτά.

Παράλληλα, συνεχάρη τους «πράσινους» και τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς τόσο για την εμφάνιση της Κυριακής (23/11) όσο και για τη γενικότερη φετινή παρουσία τους.

«Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό και στον κόουτς και για τη νίκη, αλλά και για την γενικότερη εικόνα της ομάδας. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση, παίζει πάρα πολύ ωραίο μπάσκετ και έχει αρχές. Φαίνεται ότι ακολουθούν πιστά το πλάνο του προπονητή και γι' αυτό υπάρχει συνεχόμενη βελτίωση. Για εμάς ήταν ένα τεστ χαρακτήρα και αντοχών.

Μπήκαμε χωρίς συγκέντρωση, αλλά στη συνέχεια φανήκαμε πιο αποφασιστικοί στην επίθεση. Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου χάσαμε ευκαιρίες και ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό. Τότε αντιδράσαμε πάρα πολύ άσχημα. Μας πειράζει που παρατήσαμε το ματς. Είμαστε ομάδα με αρκετά νέα παιδιά που είναι υποχρεωμένα να παλεύουν για 40 λεπτά.

Μόνο έτσι μπορούν αυτά τα παιδιά να αλλάξουν επίπεδο. Έχουμε ένα ακόμα δύσκολο παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό στην έδρα μας. Πρέπει να παρουσιαστούμε πιο έτοιμοι. Καλή συνέχεια για τον Παναθηναϊκό», ήταν οι δηλώσεις του.