20/04/2024
Ομάδες | Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2014 - 20:17

Οι βασικοί τα πήγαν καλύτερα...

Νίκη για τον Εργοτέλη στο δεύτερο κυριακάτικο (23/11) φιλικό, 2-0 την Επισκοπή

Μπορεί οι «ρεζέρβες» να προβλημάτισαν έντονα τον Παύλο Δερμιτζάκη στη φιλική ήττα από τον Ηρόδοτο, ωστόσο ο τεχνικός του Εργοτέλη δεν πρέπει να έχει παράπονα από τους βασικούς του παίκτες, οι οποίοι νίκησαν 2-0 την Επισκοπή το απόγευμα της Κυριακής (23/11).

Το ματς με την ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη έγινε στο βοηθητικό του Παγκρήτιου, με τους «κιτρινόμαυρους» να είναι αρκετά ορεξάτοι και να χάνουν καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 24', λοιπόν, το πλασέ που έκανε εν κινήσει ο Γιουσούφ πέρασε λίγο άουτ μετά τη σέντρα του Χαντί, ενώ στο 40ο λεπτό ο Μπογκντάνοφ ολοκλήρωσε με άστοχο σουτ την ωραία συνεργασία των Χαντί και Χαλκιαδάκη.

Εντέλει, η υπεροχή του Εργοτέλη καρποφόρησε στην επανάληψη, με τον Γιουσούφ να ανοίγει το σκορ στο 50', καθώς αξιοποίησε την ασίστ του Χαλκιαδάκη.

Στο 60ο λεπτό ο Νόσκοβιτς άγγιξε το 2-0, όμως το ψηλοκρεμαστό πλασέ που επιχείρησε βρήκε αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι κι εν συνεχεία έφυγε άουτ, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Στογιάνοβιτς με πλασέ στο 86', στον οποίο «σέρβιρε» έτοιμο γκολ ο Γιουσούφ ύστερα από ωραία ατομική προσπάθεια.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Παύλος Δερμιτζάκης): Τσέρνι (46’ Δερμιτζάκης), Τζανακάκης, Σηφάκης (75’ Βογιατζής), Γιοβάνοβιτς, Λυκογιάννης, Μπογκντάνοφ, Γκέντσογλου, Γιουσούφ, Χαντί (75’ Στογιάνοβιτς), Χαλκιαδάκης, Νόσκοβιτς (75’ Γεωργαντόπουλος).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Κώστας Ανυφαντάκης): Γουναρίδης (30’ Κελαϊδής, 60’ Νικηφόρος), Τζανάκης (50΄Μανουσάκης), Λάμπρου (46' Λιονάκης), Μαραθιανός (80’ Νεμπιάι), Μποτωνάκης (46’ Βουρβαχάκης), Πιθαρούλης (65’ Φοβάκης), Βιγιαφάνε (60’ Σπανός), Πετράκος, Δουμάνης (45’ Τριχάκης), Βελονάκης (50’ Δρακάκης), Νικόλτσης (46’ Ράντοβιτς).