16/04/2024
Ιταλία | Σάββατο 22 Νοεμβρίου 2014 - 23:43

Πέρασε με τριάρα από τη Ρώμη η Γιουβέντους (video)

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησαν οι πρωταθλητές, οι οποίοι έκαμψαν την αντίσταση της Λάτσιο με 3-0

Δεν αλλάζει τη μοναξιά της κορυφής η Γιουβέντους, η οποία το βράδυ του Σαββάτου (22/11) πέρασε από τη Ρώμη νικώντας τη Λάτσιο με 3-0, έχοντας σε μεγάλη μέρα Πογκμπά και Τέβεζ. Έτσι, διατήρησε το +3 από τη Ρόμα και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στη Serie A.

Η Γιουβέντους μπήκε αποφασισμένη στα πρώτα λεπτά. Έψαχνε το γρήγορο γκολ για να κάνει στη συνέχεια το παιχνίδι της. Πίεσε και τελικά κατάφερε αυτό που ήθελε. Στο 25' ο Τέβεζ έδωσε στον Πογκμπά και εκείνος με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Τέσσερα λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης άγγιξε το 0-2, όταν το σουτ του σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Μαρκέτι. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι άφησαν το πόδι από το γκάζι, έδωσαν χώρους και κλείστηκαν στα μετόπισθεν. Αναμενόμενο ήταν να δεχτούν πίεση από τη Λάτσιο, η οποία, όμως, δεν κατάφερε να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Μπουφόν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Τορινέζους να μπαίνουν δυναμικά και να κλειδώνουν το παιχνίδι στο 55'. Ο Μαρκίζιο έκανε ωραία ενέργεια και ο Τέβεζ με πολύ καλό πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-2. Η Λάτσιο μπορούσε να απειλήσει μόνο με τα στημένα του Καντρέβα, την ώρα που η άμυνά της παρουσίαζε σημαντικά προβλήματα.

Κάπως έτσι ήρθε και το 0-3 στο 65'. Ο Περέιρα έκανε αριστουργηματική πάσα στον Πογκμπά και ο Γάλλος σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Πέντε λεπτά μετά ήρθε η αποβολή του Παντόιν και αυτή έβαλε αναγκαστικά φρένο στη Γιουβέντους, η οποία όμως δεν απειλήθηκε πέρα από ένα φάουλ του Καντρέβα. Έτσι πανηγύρισε μια σημαντική νίκη.

ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτι, Μπάστα (87' Καβάντα), Ντε Φράι, Τσάνα, Μπράαφχαϊντ, Μπίγλια, Παρόλο, Λούλιτς, Κεϊτά (57' Φελίπε Άντερσον), Καντρέβα, Κλόζε (57' Τζόρτζεβιτς).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Λιχτστάινερ, Μπονούτσι, Κιελίνι, Παντόιν, Πίρλο (77' Βιντάλ), Μαρκίζιο, Περέιρα (72' Ματιέλο), Πογκμπά, Τέβεζ, Γιορέντε (62' Μοράτα).