24/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 30 Οκτωβρίου 2014 - 21:26

Με το… φονικό ένστικτο του Μπεργκ (video)

Ο Παναθηναϊκός τα… χρειάστηκε, αλλά ο Σουηδός στην επιστροφή του ήθελε μόνο 8 λεπτά για να σκοράρει και να σφραγίσει τη νίκη με 3-1 επί του Παναιτωλικού * Προκρίθηκαν οι «πράσινοι», αποκλείστηκε η ομάδα του Αγρινίου

Η απουσία του στοίχισε αρκετούς βαθμούς στον Παναθηναϊκό και ο Μάρκους Μπεργκ φρόντισε με την επιστροφή του έπειτα από περίπου 2,5 μήνες να υπενθυμίσει το… φονικό ένστικτο που διαθέτει. Την ώρα που ο Παναιτωλικός είχε μειώσει και είχε κάνει το παιχνίδι ντέρμπι, ο Σουηδός μπήκε στο ματς και 8 λεπτά μετά την είσοδό του σφράγισε τη νίκη-πρόκριση των «πράσινων» στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ύστερα από ένα άγονο ημίχρονο η ομάδα του Αναστασίου βελτιώθηκε αισθητά στο β’ μέρος και κέρδισε για τη 2η αγωνιστική της β’ φάσης με 3-1 το αξιόμαχο σύνολο του Μάκη Χάβου, που αποκλείστηκε με δεύτερη σερί ήττα στον 8ο όμιλο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τέρματα των Κλωναρίδη και Μπούι, αλλά ο Παναιτωλικός αντέδρασε και μείωσε με τον Κουτρομάνο. Η αποβολή του Κούσα, όμως, στο 79’ (κατάφερε να πάρει δύο κίτρινες σε ένα λεπτό) έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες είχαν οι φιλοξενούμενοι.

Η εντυπωσιακή επιστροφή του Μπεργκ επισκίασε την καλύτερη εμφάνιση του Μπούι με την πράσινη φανέλα, σε ένα παιχνίδι στο οποίο ο Αναστασίου έδωσε ευκαιρίες σε παίκτες με λίγο χρόνο συμμετοχής. Το ίδιο έκανε και ο Χάβος, που πλέον στρέφει την προσοχή του αποκλειστικά στο πρωτάθλημα, αφού η ομάδα του έμεινε εκτός συνέχειας σε έναν όμιλο με δύο ομάδες της Β’ Εθνικής.

Δοκάρι ο Ρισβάνης, κλασικές ευκαιρίες ο Παναιτωλικός

Παιχνίδι με λίγες, αλλά κλασικές ευκαιρίες ήταν αυτό του α’ μέρους στη Λεωφόρο. Η εικόνα ήταν ίδια σε όλο το 45λεπτο, με τον Παναθηναϊκό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά τον Παναιτωλικό να έχει κλείσει πολύ σωστά τους διαδρόμους περιμένοντας τον αντίπαλο στο μισό του γήπεδο.

Από τη στιγμή που ο Μπαϊράμι, που αγωνίστηκε ως επιτελικός, δεν μπορούσε να βρει την κάθετη, οι «πράσινοι» αναγκαστικά κατέφυγαν σε πολλές σέντρες, κυρίως από αριστερά με τον Χουχούμη, που ωστόσο αποδείχθηκαν βούτυρο στο ψωμί των Κούσα και Εντζεγκέλε. Για περίπου 30 λεπτά το παιχνίδι ήταν ανιαρό και οι Στεφανάκος, Κοτσόλης δεν είχε χρειαστεί να παρέμβουν. Όλα άλλαξαν, όμως, από το 33’ όταν ο Παναθηναϊκός άγγιξε το γκολ.

Ο Ρισβάνης πρόλαβε την έξοδο του Στεφανάκου μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά στάθηκε άτυχος, καθώς η μπάλα σταμάτησε το οριζόντιο δοκάρι. Η απάντηση του Παναιτωλικού ήταν διπλή και η ομάδα του Αγρινίου έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες. Αρχικά ο Κάπελ στο 40’ κέρδισε στο σπριντ τον Χουχούμη, αλλά νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Κοτσόλη, ενώ δύο λεπτά αργότερα μετά από σέντρα του ίδιου ο Κοτσόλης είπε «όχι» σε πλασέ του αμαρκάριστου Παπουτσογιαννόπουλου από πολύ κοντά. Σπουδαίες επεμβάσεις όμως έκανε και ο Στεφανάκος, που τόσο στο 41’ όσο και στο 44’ κράτησε απαραβίαστη την εστία του σε προσπάθειες εκτός περιοχής των Δώνη και Πέτριτς.

Επέστρεψε με... πρόκριση ο Μπεργκ

Το δεύτερο μέρος ήταν σαφώς καλύτερο και πρόσφερε πολλές συγκινήσεις. Τα δεδομένα άλλαξαν πολύ γρήγορα και αυτό οφείλεται στον Παναθηναϊκό, που παρουσιάστηκε πιο σοβαρός και αποτελεσματικός. Ταχύτητα δεν ανέβασε, αλλά κατάφερε να βγάλει συνδυασμούς και να πετύχει δύο γρήγορα γκολ.

Η αρχή έγινε στο 50’ όταν οι Δώνης, Πέτριτς και Κλωναρίδης συνδυάστηκαν άψογα, με τον τελευταίο να εκτελεί από κοντά τον Στεφανάκο γράφοντας το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Πέτριτς θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, αλλά καθυστέρησε χαρακτηριστικά και ενώ ήταν φάτσα με την εστία και έδωσε την ευκαιρία στον Κούσα να κόψει. Από τα πόδια του Κροάτη, πάντως, ξεκίνησε και το δεύτερο γκολ, καθώς έδωσε ωραία στον Μπαϊράμι, ο οποίος με τη σειρά του έκανε την ασίστ στον Μπούι, που στο 58’ πέτυχε με το αριστερό το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα κάνοντας το 2-0.

Ο Παναιτωλικός, όμως, που με ήττα δεν είχε τύχη για τη συνέχεια του Κυπέλλου, έβγαλε αντίδραση. Οι «πράσινοι» έδειξαν να χαλαρώνουν μετά το προβάδισμά τους και ο Κουτρομάνος βρήκε την ευκαιρία μετά από ωραία κάθετη του Γοδόι να νικήσει τον Κοτσόλη και να μειώσει σε 2-1.

Ο Χάβος αποφάσισε να τα παίξει όλα για όλα και έκανε ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του με Μαρτίνες και Μορένο. Οι κινήσεις του αυτές έδωσαν πνοή στην ομάδα του Αγρινίου, που ήταν αρκετά επικίνδυνη κερδίζοντας μέτρα προς την αντίπαλη περιοχή. Όλα αυτά όμως μέχρι την είσοδο του Μπεργκ στο 76’, που επέστρεψε μετά από περίπου 2,5 μήνες στους αγωνιστικούς χώρους και αποθεώθηκε.

Ο Σουηδός δεν χρειάστηκε παρά οκτώ λεπτά για να δείξει την αξία του και στο 84’ με εκπληκτικό γκολ σφράγισε τη νίκη-πρόκριση των «πράσινων» για να γίνει σύνθημα στα χείλη των φιλάθλων για δεύτερη φορά σε μικρό χρονικό διάστημα. Πέντε λεπτά νωρίτερα είχε καταφέρει να εκνευρίσει τον Κούσα, που αποβλήθηκε μέσα σε ένα λεπτό (για σκληρό μαρκάρισμα αρχικά και για διαμαρτυρία στη συνέχεια). Η αποβολή του Κούσα φρέναρε την επιθετική δραστηριότητα της ομάδας του και ουσιαστικά έβαλε ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες του Παναιτωλικού για ανατροπή.

Διαιτητής ήταν ο Δασκαλόπουλος (Κορινθίας) με βοηθούς τους Φραγκιαδάκη (Δωδεκανήσου) και Γουργιώτη (Φθιώτιδας).

Κίτρινες: 54’ Μπαϊράμι, 56’ Κοτσόλης, 65’ Μπούρμπος, 90’+1 Λαγός - 36’ Μύγας, 64’ Κουτρομάνος, 78’ Κούσας.

Κόκκινη: 79’ Κούσας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Κοτσόλης, Ρισβάνης (76’ Τριανταφυλλόπουλος), Μέντες, Μπούρμπος, Χουχούμης, Λαγός, Δώνης, Μπούι, Μπαϊράμι, Πέτριτς (76’ Μπεργκ), Κλωναρίδης (86’ Καρέλης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Στεφανάκος, Κουτρομάνος, Κούσας, Κόρμπος (71’ Μορένο), Άλβες, Κάπελ, Καλογέρης, Μύγας (46’ Γοδόι), Εντζεγκέλε, Παπουτσογιαννόπουλος, Βασιλείου (60’ Μαρτίνες).