20/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τρίτη 28 Οκτωβρίου 2014 - 21:25

Και λίγα ήταν… (video)

Βήμα πρόκρισης έκανε η ΑΕΚ, που κέρδισε 3-0 τον Ηρακλή Ψαχνών στο ΟΑΚΑ σπαταλώντας ένα… τσουβάλι ευκαιρίες * Χαμένο πέναλτι ο Μπαρμπόσα * Αποβλήθηκε ο Γουόρντεν στο 61’

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας η ΑΕΚ, που για τον 5ο όμιλο κέρδισε εύκολα με 3-0 τον Ηρακλή Ψαχνών στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Η Ένωση κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, που ουσιαστικά δεν αντέχει κριτικής. Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα είχαν συνολικά 29 (!) τελικές προσπάθειες αναγκάζοντας τον Μανιάτη σε διψήφιο αριθμό αποκρούσεων. Το συγκρότημα του Γιώργου Κούτση παρέμενε στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος όσο κρατούσε ο έμπειρος τερματοφύλακας.

Όταν λύγισε και αυτός, τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα, ενώ μόλις αποβλήθηκε ο Γουόρντεν στο 61’ οι συμπαίκτες του κατέρρευσαν. Ο Κορδέρο άνοιξε το δρόμο για τη νίκη στο 42’ με εκπληκτικό γκολ, ο Μάνταλος στο 66’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και ο Μπακάκης στο 79’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Αναμφίβολα ο Δέλλας έμεινε ικανοποιημένος από τις «ρεζέρβες» που χρησιμοποίησε, με τον Ζόριτς πάντως να κερδίζει τους περισσότερους πόντους.

Έτσι, η ΑΕΚ έφτασε τους τέσσερις βαθμούς στον όμιλο και περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα Ατρόμητος - Πανθρακικός, που έχουν από τρεις και ένα βαθμό αντίστοιχα. Η ομάδα του Γιώργου Κούτση δεν έχει βαθμό και ουσιαστικά δεν έχει ελπίδες πρόκρισης.

Ο Κορδέρο… λύγισε τον Μανιάτη

Σε επιθετικό μονόλογο της ΑΕΚ εξελίχθηκε το α’ 45λεπτο. Παρά τις πέντε αλλαγές του Δέλλα (Γροντής, Ρόβας, Ζόριτς, Ντακόλ και Σαρρής), η Ένωση δεν έχασε τη συνοχή της και από το πρώτο κιόλας λεπτό… στρατοπέδευσε έξω από την περιοχή του Ηρακλή Ψαχνών. Δεν είναι υπερβολή να πούμε πως όλη η διάρκεια του ημιχρόνου πραγματοποιήθηκε έξω από την περιοχή του Μανιάτη, ο οποίος αναγκάστηκε να παρέμβει σε εφτά τουλάχιστον περιπτώσεις.

Είναι χαρακτηριστικό πως οι γηπεδούχοι είχαν σε αυτό το διάστημα 17 τελικές, εκ των οποίων οι 8 στην εστία. Για περίπου 40 λεπτά απείλησαν την εστία του Μανιάτη με κάθε πιθανή περίπτωση. Τόσο από τον άξονα με κάθετες του Ζόριτς και μακρινά σουτ των Ρόβα, Κορδέρο όσο και από τις πτέρυγες με τον Μπαρμπόσα και τον Πλατέλλα, που πατούσαν συνεχώς περιοχή.

Παράλληλα, κέρδισαν πάρα πολλές στημένες φάσεις περιφερειακά της περιοχής, αλλά και κόρνερ, τα οποία όμως περνούσαν ανεκμετάλλευτα. Αυτό που έλειπε από την ΑΕΚ ήταν η συγκέντρωση στην τελική ενέργεια, καθώς οι παίκτες της ήταν επιπόλαιοι και σπατάλησαν εύκολα πολλές ευκαιρίες.

Το τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου όμως η πίεση έγινε ασφυκτική. Στο 36’ ο Μανιάτης σταμάτησε εντυπωσιακά τον Ζόριτς και στο 39’ είχε την τύχη στο πλευρό του, καθώς η προβολή του Σαρρή σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Το γόρδιο δεσμό τελικά έλυσε ο Κορδέρο στο 42’, όταν με σουτ… φωτοβολίδα έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι και στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ. Ο Ανέστης παρέμενε απλός θεατής της αναμέτρησης δίχως να χρειαστεί σε καμία περίπτωση, καθώς ο Ηρακλής αφενός δεν μπορούσε να περάσει τη σέντρα, αφετέρου τις λιγοστές φορές που τα κατάφερε δεν έκανε ούτε μία τελική.

Αποβολή, κατηφόρα και… 3-0

Ανάλογη ήταν η εικόνα της αναμέτρησης και στο β’ ημίχρονο. Μοναδική εξαίρεση αποτελεί το γεγονός ότι ο Ηρακλής Ψαχνών στο 48’ απείλησε για μοναδική φορά στο ματς. Ο Λόμπα πάντως ανησύχησε ιδιαίτερα τον Ανέστη, αλλά η προσπάθειά του πέρασε μόλις άουτ.

Στη συνέχεια το γήπεδο… κατηφόρισε εκ νέου και οι «κιτρινόμαυροι» επιτίθεντο κατά κύματα με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό τους. Στο 50’ ο Ζόριτς, που ξεχώρισε από τις «ρεζέρβες» έχοντας πολλές καλές ενέργειες στο ενεργητικό του, σούταρε μόλις άουτ και στο 55’ ο Ντακόλ σημάδεψε το δοκάρι δίνοντας συνέχεια στο… κρεσέντο χαμένων ευκαιριών.

Η σπουδαιότερη ωστόσο ευκαιρία χάθηκε στο 58’, όταν ο Μπαρμπόσα κέρδισε πέναλτι (σωστή απόφαση) το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος. Δεν σημάδεψε σωστά όμως και έστειλε την μπάλα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν εκμεταλλεύτηκαν το χαμένο πέναλτι, αλλά έκαναν ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τους ίδιους.

Κι αυτός καθώς έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 61’, όταν ο Γουόρντεν «πλήρωσε» τις έντονες διαμαρτυρίες και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Με αριθμητικό πλεονέκτημα το έργο της ΑΕΚ έγινε ακόμα πιο εύκολο και δεν άργησε να σφραγίσει τη νίκη της. Στο 66’ ο Μπαρμπόσα έχρισε σκόρερ τον Μάνταλο, που είχε περάσει λίγο πριν στο παιχνίδι και νίκησε με κοντινή κεφαλιά τον Μανιάτη.

Οι γηπεδούχοι δεν πάτησαν φρένο και επεδίωκαν να διευρύνουν περισσότερο το προβάδισμά τους. Ακολούθησαν νέες ευκαιρίες, αλλά αυτός που τελικά βρήκε το στόχο ήταν ο Μπακάκης στο 79’. Ο Έλληνας αμυντικός εκμεταλλεύτηκε την κάθετη-ασίστ του Ντακόλ και με εύστοχο πλασέ έγινε ο δέκατος φετινός σκόρερ της ΑΕΚ διαμορφώνοντας το τελικό 3-0. Οι παίκτες του Δέλλα πέτυχαν κι άλλο τέρμα, αλλά ο Αραβίδης υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ και το γκολ του δεν μέτρησε ποτέ.

Διαιτητής ήταν ο Βάτσιος (Δυτ. Αττικής) με βοηθούς τους Παπανικολάου και Κωνσταντόπουλο (Κορινθίας).

Κίτρινες: 14’ Ζόριτς – 20’ Μπακομήτρος, 40’ Λόμπα, 59’ Παληγεώργος, 60’ Φλίγγος, 66’ Παλαιολόγος, 89’ Δηλαβέρης.

Κόκκινη: 61’ Γουόρντεν.

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Γροντής, Κολοβέτσιος (69’ Φαγιέ), Σαρρής, Μπακάκης, Ρόβας, Κορδέρο (56’ Μάνταλος), Μπαρμπόσα (75’ Αραβίδης), Ζόριτς, Πλατέλλας, Ντακόλ.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Γιώργος Κούτσης): Μανιάτης, Παλαιολόγος (67’ Δηλαβέρης), Μπακομήτρος, Παπαδόπουλος, Παληγεώργος (61’ Κοτίτσας), Γκεμίσης, Λόμπα, Φλίγγος (72’ Σικαλιάς), Γουόρντεν, Ποσίνκοβιτς, Ραπτάκης.