Ιταλία | Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014 - 23:37

«Κόλλησε» στη Γένοβα η Ρόμα

Έμεινε στο 0-0 με τη Σαμπντόρια, πληρώνοντας την αστοχία της

«Μπλόκο»! Τέτοιο έστησε στη Ρόμα η εξαιρετική αμυντικά Σαμπντόρια το βράδυ του Σαββάτου (25/10), στο «Luigi Ferraris».

Οι «τζιαλορόσι», αν και είχαν τις ευκαιρίες να φύγουν με το διπλό από τη Γένοβα, δεν τα κατάφεραν, μένοντας στο 0-0 με τη «Σαμπ» στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο. Αυτή η ισοπαλία είναι μεγάλη απώλεια, πάντως, για τους Ρωμαίους, καθώς δίνουν την ευκαιρία στη Γιουβέντους με νίκη την Κυριακή (26/10) απέναντι στην Παλέρμο να βρεθούν στο +3.

Τις καλύτερες φάσεις, όπως προείπαμε, τις είχαν οι ποδοσφαιριστές του Ρούντι Γκαρσία, οι οποίοι στο πρώτο ημίχρονο απείλησαν σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ζερβίνιο. Στην επανάληψη η Ρόμα πίεσε ακόμα περισσότερο, χωρίς όμως να φτιάχνει με ευκολία φάσεις, αφού η Σαμπντόρια με την οργανωμένη άμυνά της έκλεινε εξαιρετικά τους χώρους.

Τη μεγαλύτερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους τη δημιούργησε ο Τοροσίδης, ο οποίος στο φινάλε έδωσε έτοιμο γκολ στον Ντέστρο, αυτός πήρε την κεφαλιά, αλλά είδε τον Ρομέρο (ίσως MVP) να του λέει όχι με τρομερή επέμβαση.

Αξίζει να σημειωθεί πως βασικός αγωνίστηκε και ο έτερος Έλληνας άσος Χοσέ Χολέμπας, που πάντως δεν βοήθησε, αντίθετα με τον Τοροσίδη, που ήταν εκ των κορυφαίων, ενώ ο Κώστας Μανωλάς ήταν τιμωρημένος.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Ρομέρο, Ντε Σιλβέστρι, Γκασταλντέλο, Ρομανιόλι, Ρετζίνι (68' Μεσμπά), Σοριάνο, Παλόμπο, Ομπιάνγκ, Γκαμπιαντίνι (86' Μπεργκέσιο), Οκάκα, Έντερ (83' Ρίτσο).

ΡΟΜΑ: Ντε Σάνκτις, Τοροσίδης, Αστόρι, Γιανγκά Μ' Μπιβά, Χολέμπας, Φλορέντσι (83' Ιτούρμπε), Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Ζερβίνιο, Τότι (78' Ντέστρο), Λιάγιτς (71' Πιάνιτς).