25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014 - 19:10

Έσπασε το ρόδι ο Λεβαδειακός (video)

Με γκολ του Γιακουμάκη λίγο πριν από το τέλος της αναμέτρησης, οι Βοιωτοί πήραν την πρώτη νίκη τους κάμπτοντας την αντίσταση του Πανιωνίου (1-0)

Τη χαρά της νίκης για πρώτη φορά στη φετινή Σούπερ Λίγκα γεύτηκε ο Λεβαδειακός, ο οποίος επιβλήθηκε του Πανιωνίου με 1-0 και διατήρησε την πολύ καλή παράδοση που έχει εντός έδρας με τους Νεοσμυρνιώτες.

Οι Βοιωτοί μπορεί να δυσκολεύτηκαν πολύ, αλλά πρόσθεσαν στη συγκομιδή τους τρεις βαθμούς χάρη στο γκολ του Γιακουμάκη λίγο πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Συνολικά ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος, όμως ο Πανιώνιος ήταν η ομάδα που δημιούργησε τις κλασικές ευκαιρίες.

Οι Νεοσμυρνιώτες για άλλο ένα παιχνίδι έδειξαν αδυναμία στο τελείωμα των φάσεων, καθώς σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις είχαν τη δυνατότητα να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Ο Μπούζας ήταν ο μοιραίος, ενώ ο Σηφάκης ήταν ο... ωραίος από την άλλη, αφού πραγματοποίησε πολύ καλές επεμβάσεις.

Παιχνίδι λαθών ήταν το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ειδικά οι παίκτες του Πανιωνίου ήταν ιδιαίτερα απρόσεκτοι στις μεταβιβάσεις τους, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να δημιουργήσουν οργανωμένες επιθέσεις.

Αν εξαιρέσει κανείς την προσωπική προσπάθεια του Φούντα στο 11', όλες οι υπόλοιπες καλές στιγμές του 45λέεπτου ανήκαν στον Λεβαδειακό μέχρι το 42', όταν ο Μπούζας βγήκε μόνος του με τον Σηφάκη, τον πέρασε, αλλά καθυστέρησε στη συνέχεια να αποφασίσει τι θα κάνει.

Οι Βοιωτοί είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, έμπαιναν πιο δυναμικά στις φάσεις, έβγαλαν κάποιους αυτοματισμούς στην προσπάθειά τους να αναπτυχθούν, αλλά αυτά δεν ήταν αρκετά για να πάρουν κεφάλι στο σκορ.

Πολύ δυναμικά ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβαδειακός, οι παίκτες του οποίου φαίνονταν αποφασισμένοι. Ανέβασαν ταχύτητα στο παιχνίδι τους, εναλλάσσονταν ωραία και έφταναν σε τελικές προσπάθειες με καλύτερη στιγμή την κεφαλιά του Κώτσιου και την απόκρουση του Παπαδόπουλου.

Ωστόσο, ο Πανιώνιος βρήκε και πάλι τον τρόπο να απειλήσει στο 61' με τον Μπούζα να χάνει μεγάλη ευκαιρία. Στο τελευταίο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι άρχισαν να είναι νευρικοί, με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτεύν οι παίκτες του Τερεζόπουλου και να φτάσουν κοντά στο γκολ τόσο με τον Φούντα όσο και με τον Μπουμάλ.

Εκείνος, όμως, που μίλησε στο τέλος ήταν ο Λεβαδειακός. Όλα έδειχναν ότι ο Πανιώνιος ελέγχει το παιχνίδι και ότι θα πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, όμως ένας ωραίος συνδυασμός των γηπεδούχων και η κακή αντίδραση της άμυνας των «κυανέρυθρων» οδήγησαν στο γκολ του Γιακουμάκη στο 89' με το οποίο κρίθηκε η αναμέτρηση. Αξίζει να σημειωθεί ότι στις καθυστερήσεις ο Σηφάκης κράτησε το μηδέν αποκρούοντας με τα πόδια σουτ του Κολοβού.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γεώργιος Κύζας και βοηθοί του οι Χασάν Κούλα και Νικόλαος Καραϊσαρίδης.

Κίτρινες κάρτες: Γιακουμάκης / 28' Τασουλής, 52' Οικονόμου, 58' Φούντας

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Σηφάκης, Μαχαίρας, Κώτσιος, Τομάς, Γεωργιάδης (77' Νικολακάκης), Κονέ (86' Γκόμες), Σάντσες, Ορτέγα, Βούκσεβιτς, Σοτέλο, Ορτέγα, Μπορνταγκαράι (68' Γιακουμάκης).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Τερεζόπουλος): Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος (90'+1 Πάνος), Παντίδος, Οικονόμου, Τασουλής, Μητρόπουλος, Σιώπης, Μπούζας (67' Κολοβός), Μπουμάλ, Φούντας (76' Ιμπαγάσα), Γιάννου.