28/03/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014 - 19:05

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Κηφισιά

Νίκησε εκτός έδρας 79-68 τον Πανελευσινιακό, που παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα

Με κεκτημένη ταχύτητα από το θρίαμβό της επί του Ολυμπιακού, την περασμένη εβδομάδα, η Κηφισιά νίκησε το Σάββατο (25/10) με άνεση τον Πανελευσινιακό 79-68 στο κλειστό της Γούβας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League. Πέτυχε έτσι τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, σε τρεις αγωνιστικές, ενώ οι γηπεδούχοι παραμένουν μέχρι τώρα χωρίς ροζ φύλλο αγώνα.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, με κορυφαίο τον Δημήτρη Μαυροειδή, που πέτυχε 19 πόντους και 12 ριμπάουντ, ξεκίνησε δυνατά και έκλεισε το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (27-17). Στη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 18-6 ο Πανελευσινιακός «απάντησε» και κατάφερε να προηγηθεί στο 17ο λεπτό με 35-33.

Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο η Κηφισιά έκαμψε και την τελευταία αντίσταση των γηπεδούχων και με τους Μαυροειδή και Κακιούζη σε πολύ μεγάλα κέφια εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους στο 28ο λεπτό (63-43), μετατρέποντας το τέταρτο δεκάλεπτο σε τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 38-42, 47-65, 68-79

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Σκαραφίγκας): Κοξ 2, Ρόμπινσον 18 (1), Βασιλόπουλος 3 (1), Μάρεϊ 8, Αθανασούλας 6 (1), Μάρκοβιτς 13 (2), Δορκοφίκης 8 (2), Ιωάννου 7, Τζόνσον 3, Καλλές.

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέμεκουν 2, Καυκής 4, Γιούιν 1, Λιακόπουλος 11 (1), Πόποβιτς, Μαυροειδής 20, Ψαθάς 4, Κακιούζης 16 (2), Τσαλδάρης 10 (3), Ντούβνιακ 8, Ντέιβις 3 (1).